LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Lu: Koha e gjykatësve dhe prokurorëve të korruptuar ka përfunduar

  4 Tetor, 2016

  lu-magjistratetAmbasadori Donald Lu paralajmëroi dhjetë magjistratët e rinj se prej tyre, tani që reforma në drejtësi nis zbatimin, pritet shumë nga shqiptarët.

  “Ata duan të besojnë se brezi juaj do ta përdorë këtë mundësi të çmuar të Reformës në Drejtësi për të siguruar që të gjithë njerëzit, fajtorë dhe të pafajshëm, do të trajtohen me ...

 • FIFA gjobit FSHF-në për sjelljen e tifozëve ndaj Maqedonisë

  4 Tetor, 2016

  gjoba-fifaFIFA ka vendosur të gjobisë me 50 mijë franga zvicerane Federatën Shqiptare të Futbollit, për sjellje të papërshtatshme të tifozerisë sonë gjatë ndeshjes me Maqedoninë.

  Në vendimin e zbardhur të organizmit më të lartë të futbollit botëror shihet se, një nga pikat për vendosjen e gjobës është mosrespektimi i himnin kundërshtar nga tifozët tanë, të ...

 • Top Story, a e meriton Rama një mandat të dytë?

  3 Tetor, 2016

  top-storyMe miratimin e ligjit të importit të mbetjeve, Qeveria shkaktoi një reagim të publikut dhe shoqërisë civile. Kjo e fundit doli në protestë të shtunën kundër këtij ligji dhe kërkon nga Qeveria që ta anulojë atë.

  Por Kryeministri Rama thotë se ligji i shërben edhe një mjedisi më të pastër në Shqipëri dhe deklaron se ...

 • Kristofer Hill: Ballkani, proces i papërfunduar

  3 Tetor, 2016

  kristofer-hillAmbasadori Kristofer Hill ishte përfaqësuesi i parë diplomatik i SHBA në Shqipëri pas 45 vjet izolimi të diktaturës komuniste. Ai ndodhet në Shqipëri me rastin e ceremonisë së 25 vjetorit të rikthimit të personalit të ambasadës amerikane në godinën që kishte shërbyer si seli diplomatike në vitet 1930 Gjatë një interviste për “Zërin e Amerikës” ambasadori Hill kujton kohët ...

 • Greqia, e para investitore, Italia zbret e katërta

  1 Tetor, 2016

  investimet-e-huaja-ne-albEdhe pse ndodhet në një krizë të thellë prej 8 vjetësh, Greqia vazhdon të mbetet investitori më i madh i huaj në ekonominë shqiptare. Të dhënat e fundit zyrtare nga Banka e Shqipërisë tregojnë se në fund të tremujorit të dytë vlera e aseteve që kompanitë greke zotërojnë në ekonominë shqiptare ishte 1 miliardë e 253 milionë ...

 • TAP pranon kërkesat e Shqipërisë. Ian Bradshaw: Përfitime shtesë si Greqia

  30 Shtator, 2016

  tapQeveria shqiptare po arrin drejt finalizimit të ndryshimit të kontratës me gazsjellësin Transadriatik (TAP). Në ditën kur projekti arriti në fazën e shtrimit të tubave, drejtori menaxherial i të gjithë projektit foli për Top Channel dhe konfirmoi se, ndryshimi i kontratës me qeverinë shqiptare po shkon drejt përfundimit.

  “Ajo çfarë kishim firmosur më parë nuk ...

 • Tiranë: ashpërsohen debatet mbi importimin e mbetjeve

  29 Shtator, 2016

  protesta-kunder-importit-te-mbetjeveNë Tiranë, opozita i kërkoi parlamentit miratimin e një referendumi për importin e mbetjeve.

  Në javë më parë, parlamenti miratoi ligjin e ri për menaxhimin e integruar të mbetjeve.

  Ligji ktheu debatet për rrezikun e ndotjeve të rënda në mjedis dhe mblodhi sërish në protesta veprimtarët e mjedisit.

  Por përfaqësuesit e industrive ricikluese pohojnë se importi dhe përpunimi i mbetjeve nuk ka ...

 • Ryshfet 18 mijë euro, pezullohet prokurori

  29 Shtator, 2016

  prokuroriaArrestohet oficeri i Policisë gjyqësore i cili u filmua teksa merrte paratë për një çështje në hetim nga prokuroria e Tiranës. Ngjarja pas transmetimit të rastit në emisionin “Stop” në Tv Klan

  Një prokuror i Tiranës Ardian Braho u pezullua nga detyra, ndërsa një oficer i Policisë gjyqësore Fatos Lushi u arrestua mbrëmë, pasi emisioni “Stop” i ...

 • Importi i mbetjeve, opozita kërkon referendum

  29 Shtator, 2016

  kuvendiVendimi u mor në mbledhjen e grupit parlamentar demokrat. Një dokument i qeverisë i muajit gusht, kundërshton propozimin për import të mbetjeve

  Në Shqipëri opozita vendosi të kërkojë në parlament organizimin e një referendum për ndalimin e plotë të importit të mbetjeve. Kryetari i Partisë demokartike bëri publik vendimin e marrë në grupin parlamentar të partisë së ...

 • Rama në fabrikën e riciklimit: Sistem për diferencim të mbetjeve

  29 Shtator, 2016

  ramaPër të bërë sa më konkrete përfitimin e ekonomisë nga rivënia në punë me kapacitet të plotë të industrisë së riciklimit, kryeministri Edi Rama ka shkuar vetë në disa prej fabrikave.

  Njëra prej tyre në Tiranë, me mbetje plastike, prodhon plasmas të një cilësie për eksport. Kryeministri u kujdes të tregojë ndryshimin e asaj që ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"