LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Patozi kundër Bashës: Raporti s’të shpëton nga përgjegjësia e humbjes

  18 Gusht, 2017

  Patozi“Qeveria nuk rrëzohet nga brenda Lulzim!”. Me këtë titull, Astrit Patozi komenton gjatë deklaratën e Lulzim Bashës pas raportit të zgjedhjeve të hartuar nga ministrat teknikë.

  “Komentet e Lulzim Bashës mbi raportin e ministrave teknikë për zgjedhjet nuk ia shtojnë vlerën atij, përkundrazi, ia zbehin fare, nëse ai vërtetë mund të shërbente për diçka në ...

 • INSTAT: Eksportet rriten me 12.9 për qind

  17 Gusht, 2017

  instat eksportetKompanitë shqiptare eksportuan 158 miliardë lekë mallra në periudhën janar-korrik të këtij viti. Sipas INSTAT-it, krahasuar me një vit më parë eksportet janë zgjeruar me 18 miliardë lekë, ose 12.9 për qind.

  Të dhënat e detajuara tregojnë se pjesa më e madhe e rritjes ka ardhur veçanërisht nga dy zëra. Ato janë eksportet e ...

 • Ndahet nga jeta akademiku Ylli Popa

  16 Gusht, 2017

  Ylli PopaNë Shqipëri u nda nga jeta pas një gjendje të përkeqësuar kronike të shëndetit, akademiku i njohur Ylli Popa, 87 vjeç. Ai njihet si një nga figurat që hodhën themelet e mjekësisë shqiptare, veçanërisht në fushën e kardiologjisë. Nën drejtimin e tij u themelua e para katedër dhe i pari shërbim shqiptar i kardiokirurgjisë, të cilat i kryesoi ...

 • Alarmi i EC: Pas të nxehtit, tërmete të forta dhe shira të dendura

  10 Gusht, 2017

  ECVera më e thatë dhe më e nxehtë e 80 viteve të fundit që ka prekur vendin tonë, përveç problematikës aktuale të zjarreve pritet të ketë pasoja edhe gjatë vjeshtës, por edhe më tej.

  Drejtori i Emergjencave Civile, Shemsi Prençi gjatë një takimi pune në Prefekturën e Tiranës me drejtuesit e zjarrfikësve dhe pushtetit lokal, ...

 • Tiranë: Ekonomia informale dhe standardet europiane

  9 Gusht, 2017

  inspektoriatiKorrupsioni dhe ekonomia informale janë një sfidë e vazhdueshme në ballafaqimin e shtetit me bizneset në Shqipëri. Inspektoriatet shqiptare kryen vitin e kaluar mbi 80 mijë kontrolle të planifikuara, ndërsa sivjet numri i inspektimeve po ulet, falë teknologjive të reja, që ulin shanset përkorruptim të inspektorëve nga biznesi.

  Inspektoriati Qendror i Shqipërisë bëri sot të ditur se ka modernizuar kontrollin ...

 • „Jo Antibes, por Drimadhë“ – Pushime verore në mes të Evropës

  9 Gusht, 2017

  DrimadheGreqia, Spanja e Italia ishin dje. Destinacioni në fakt aspak i ri i pushimeve verore sivjet është Shqipëria, më saktë Jugu i saj. Sonila Sand tregon përse.

  Ndonëse në Gjermani vera si stinë le përherë për të dëshiruar, në shumë pjesë të tjera të Evropës e sidomos në Jug të saj temperaturat e këtyre ditëve kalojnë në 40 gradë celcius. ...

 • Kodheli: Zjarret, situata dramatike

  7 Gusht, 2017

  Kodheli1/3 e ushtrisë shqiptare ka qenë e angazhuar në luftën kundër zjarreve në të gjithë vendin dhe sipas ministres së Mbrojtjes, Mimi Kodheli, operacionet kanë kushtuar rreth 30 milionë lekë.

  Mjetet e ushtrisë, përfshirë helikopterët, kanë qenë përditë në misione për fikjen e flakëve. Ministria e Mbrojtjes mbetet e angazhuar në përballimin e kësaj situate, ...

 • Shpëtim Gjika dënohet me 4 vjet burg, i konvertohet në shërbim prove

  27 Korrik, 2017

  gjikaGjykata ka dënuar me katër vjet burg ish -kryetarin e Bashkisë së Vlorës, Shpëtim Gjikën, dënim ky që do konvertohet në dy vite shërbim prove.

  Gjika akuzohet nga prokuroria per vepren penale te “falsifikimit te dokumentave zyrtare” e kryer sipas organit te akuzes ne dy raste dhe ne bashkëpunim.

  Ai gjithashtu nuk do të ketë të ...

 • Milionerët e PD-së para popullit

  27 Korrik, 2017

  Grupi anti-Basha i të mbeturve jashtë liste do të zhvillojë ditën e premte një takim live në Tiranë nga ku do t’i bëjnë thirrje demokratëve të bojkotojnë votimin për kryetar që do të zhvillohet të shtunën. Në këtë tubim ata do të flasin për të mirën e popullit, për të mirën e demokratëve, për standartet e demokracisë, për ndershmërinë në politikë duke u mburrur edhe me kontributin dhe sakrificat që ...

 • Kosto e ujit të pijshëm, ERU: Në tiranë shpenzimet deri 250% mbi çmimin aktual

  26 Korrik, 2017

  uji shpenzimetKonsumatorët e ujit të pijshëm në Tiranë paguajnë aktualisht 45 lekë për metër kub ujë. Por kjo vetëm për shërbimin që u ofrohet nga ujësjellës kanalizimet.

  Pasi shpenzimet e një familje për ujë përllogariten të jenë rreth 4 148 lekë në muaj. Kjo merret në konsideratë edhe në raportin e Entit Rregullator të ujit, ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"