LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Reforma në Drejtësi, Nuland në Tiranë

  10 Korrik, 2016

  Victoria Nuland 1Ndihmës Sekretarja amerikane e Shtetit Victoria Nuland, takime gjatë pasdites me kryetarin e opozitës Lulzim Basha dhe kryeministrin Edi Rama. Në përfundim pritet një deklaratë

  Ndihmës Sekretarja amerikane e Shtetit Victoria Nuland nisi sot në Tiranë një mision për gjetjen e një zgjidhjeje mes shumicës dhe opozitës që do të çonte në një miratim me ...

 • Ekskluzive: Mbledhja e Këshillit të Sigurisë së Rinasit, TIA mbrojti ICTS

  4 Korrik, 2016

  rinasTop Channel ka siguruar pjesë nga procesverbali i mbledhjes së 13 majit të Këshillit të Sigurisë së Aeroportit, kur drejtuesve të tij u është njoftuar edhe raporti i testimeve sekrete për të cilin ka njoftuar TCH që ditën e shtunë.

  Por ata kanë hasur në indiferencën e përfaqësuesve të “Airport Partners”, të cilët kanë mbrojtur ...

 • Ekskluzive/ Në Rinas futet tritol

  2 Korrik, 2016

  rinasAutoriteti i Aviacionit Civil dhe Policia e Shtetit kane bërë 3 testime të fshehta për sigurinë në aereoport në datën 20 Prill 2016. Testimi 1: futja e eksplozivit; testimi i dytë: futja e armëve të ftohta dhe testimi i tretë: çarja e rrethimit (perimetrit të jashtëm), saktësisht tek e njëjta derë ku kanë hyrë grabitësit. Në të ...

 • Konferenca e Parisit: Ballkanit i bëhen premtime të dyshimta

  2 Korrik, 2016

  konferenca parisitTë hënën në Paris (04.07) fillon konferenca e tretë për Ballkanin Perëndimor. Këto konferenca vetëm fshehin mungesën e gatishmërisë së BE-së për t’i pranuar këto vende, kritikon Thomas Brey, korrespondent i DPA-së.

  Konferenca për Ballkanin ka mjaft. Para katër javësh janë mbledhur liderët e rajonit në Sofje dhe kanë festuar 20 vjetorin e “Procesit të bashkëpunimit në Evropën Juglindore”. ...

 • Si në një film, pamjet e para të grabitjes në Rinas

  1 Korrik, 2016

   

  https://youtu.be/FlOkLw015GM

  Policia sekuestroi të gjitha pamjet e kamerave të sigurisë në aeroportin “Nënë Tereza” për të zbuluar autorët e grabitjes me armë.
  Pamjet tregojnë edhe dinamikën e ngjarjes shumë të rëndë, që shkatërroi tërësisht gjithë sistemin e sigurisë në aeroport ndersa tre personat me maska e armë mundën të hynin e të dilnin qetësisht në pistën e avionëve pasi rrëmbyen një sasi të madhe parash.

  Sipas sekuencave të nxjerra ...

 • Fuga: Ne nuk mund të shpikim një model drejtësie ‘allashqiptar’

  1 Korrik, 2016

  Ajo nga e cila vuan sistemi i drejtësisë në Shqipëri vjen nga devijacionet që bëhen në aplikimin e drejtësisë. Shteti shqiptar në të gjitha instancat e veta është i politizuar, thotë për DW-në prof. Artan Fuga.

  drejtesiaDW: Rreth finalizimit të reformës në drejtësi në Shqipëri ka mendime të ndryshme mbi rolin e faktorit ndërkombëtar në këtë process. Disa thonë se ...

 • Raporti i DASH për trafikimin e qenieve njerëzore

  1 Korrik, 2016

  John KerrySekretari amerikan i shtetit John Kerry paraqiti sot Raportin e vitit 2016 për trafikimin e qënieve njerëzore në botë. Shqipëria dhe Kosova, ashtu si më parë, vazhdojnë të jenë në grupin e dytë. Raporti i grupon shtetet në tri kategori: në të parën bëjnë pjesë shtetet, qeveritë e të cilave pëmbushin standartet minimale, në të dytën vendet që ...

 • Reforma në Drejtësi në kalendarin e parlamentit

  1 Korrik, 2016

  parlamentiNdryshimet kushtetuese në programin trejavor të muajit korrik. Debate në konferencën e kryetarëve të grupeve dhe për 7 projektligjet që shoqërojnë Reformën

  Në Shqipëri, ndryshimet kushtetuese të parashikuara nga Reforma në Drejtësi janë përfshirë në kalendarin tre javor të punimeve të parlamentit në muajin korrik. Në konferencën e Kryetarëve të grupeve parlamentare, ku u diskutua çështja e ...

 • Tiranë: Gjendja e spitaleve sipas pacientëve

  29 Qershor, 2016

  spitalet ALOrganizata “Së bashku për Jetën”, publikoi sot një studim mbi gjendjen e korrupsionit dhe shërbimeve mjekësore në sistemin shëndetësor shqiptar, ku morën pjesë edhe zyrtarë të institucioneve shtetërore.

  Organizata, e cila bashkon shoqatat e pacientëve të sëmundjeve nga më të ndryshmet, po mbësttet nga ambasada amerikane dhe është pjesë e nismës “Vepro Tani, Denonco Korrupsionin në sistemin ...

 • Tiranë: Brexit ditë jo e lumtur për BE-në dhe Ballkanin

  24 Qershor, 2016

  Shqipëri: Brexit- ngjarje historike për reflektim të thellë nga elitat politike të BE-së dhe Ballkanit Perëndimor.

  flamuri GBDita e sotme (24.06 ) në Tiranë si një ditë jo e lumtur për BE-në dhe Ballkanin Perëndimor. Rezultati i referendumit në Britaninë e Madhe, ku fituan mbështetësit e daljes së saj nga BE-ja shihet si një zhvillim tronditës me pasoja për BE ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"