LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Llogaritë për kombëtaren, “skenarët” e kuqezinjve

  17 Qershor, 2016

  hysajSfidat me Zvicrën e Francën janë arkivuar tashmë dhe për kombëtaren ka ardhur koha që të bëjë disa llogari për ndeshjen e fundit. Është prestigjiozja amerikane “New York Times” ajo që publikon kombinimet e mundshme për një kualifikim të mëtejshëm për skuadrën tonë përfaqësuese.

  “Pavarësisht përpjekjeve, Shqipëria i humbi 2 ndeshjet e para dhe ka ...

 • Tiranë: Drejtori i Policisë Çako kthehet në detyrë

  16 Qershor, 2016

  Haki CakoGjykata e Apelit në Tiranë vendosi të kthejë në detyrë drejtorin e përgjithshëm të policisë së shtetit, Haki Çako, pasi një gjykatë më e ulët e pezulloi atë nga posti për shkak të hetimit mbi përgjimet e dyshuara me një pajisje italiane.

  Prokuroria kërkoi që drejtori i përgjithshëm të pezullohej, ndërsa dy drejtues të tjerë policie u vunë në ...

 • Koment: Vives les Outsiders!

  16 Qershor, 2016

  “Turistët e Kampionatit Europian” – kritikat për rritjen e numrit të ekipeve në kampionatin Europian ishin të mëdha. Por të ashtuquajturit “të vegjëlit” po dëshmojnë, se kanë merituar më shumë, mendon Joscha Weber.

  ekipi kombetarMe dhënien e sinjalit të mbylljes së ndeshjes lojtarët me unofrmë të bardhë u shtrinë në fushë, të prekur prej zhgënjimit dhe raskapitjes. Ata dhanë gjithçka, ...

 • Rama: Çfarë është ky sistem ku gjykatësit i ka emëruar PD-ja?!

  15 Qershor, 2016

  ramaKryeministri Edi Rama në një konferencë për media, të mbajtur pas takimit me ambasadorin e SHBA-ve, Donald Lu, deklaroi se gjykatësit dhe prokurorët nuk mund të vazhdojnë të zgjidhen me shumicë të thjeshtë.

  “Përsërisin pa pushim ,’Venecia’, ‘Venecia’, u ka mbetur të marrin një gondol dhe një kapele tipike të Venecias dhe të vazhdojnë të përpiqen të hedhin as më ...

 • Tokat, del emri i Konomit; gjyqtarit të vrarë i falsifikuan firmën për 110 milionë euro

  14 Qershor, 2016

  KONOMIProkuroria e Vlorës sekuestroi 89 hektarë tokë me vlerë 110 milionë euro në Zvërnec, një zonë me potencial të lartë në investime për turizëm.

  Toka është përfituar në mënyrë të paligjshme nga Raimond Mezi, i njëjti person që përfitoi 220 hektarë toke edhe në Karaburun. Sipas prokurorisë, skema është realizuar në të njëjtën mënyrë dhe ...

 • Arrestimi i Rroshit, Prokuroria: Na rezulton jo me 2, por 5 emra

  14 Qershor, 2016

  banditi roshiProkuroria thotë se në çështjen e kryebashkiakut të dorëhequr të Kavajës, Elvis Rroshi ka si prova kundër tij përveç formularit të vetëdeklarimit edhe dy shkresa të përcjella përmes Interpol Tiranës në të cilat autoritetet e huaja përcjellin informacion për të.

  Në përgjigje të 8 qershorit Zvicra njofton Shqipërinë se ky shtetas njihet me emrat ...

 • Steinmeier në Tiranë: Pa reformën në drejtësi, nuk përshpejtohet integrimi në BE

  14 Qershor, 2016

  Rreth shtatë orë qëndrimi në Tiranë të ministrit të Jashtëm të Gjermanisë, Frank-Walter Steinmeier patën si kryefjalë reformën në drejtësi.

  SteinmeierShefi i diplomacisë gjermane Steinmeier pati rast që të shkëmbente mendime me zyrtarë të lartë të mazhorancës dhe opozitës. Në takime u prekën edhe temat për bashkëpunimin mes dy vendeve si dhe procesi i integrimit europian të vendeve aspirante të ...

 • Roth: duam që BE ta shtojë praninë në vendet e Ballkanit

  14 Qershor, 2016

  Michael Roth për DW: Steinmeier do të japë një sinjal të qartë në Shqipëri: nëse bëni detyrat e shtëpisë dhe reforma gjyqësore më në fund do të zbatohet, kjo është një arritje e madhe në rrugën drejt BE-së.

  Michael RothMichael Roth, Ministri i shtetit në Ministrinë e Jashtme gjermane

  DW: Temat e Global ...

 • Tiranë: Miratohet projekti i reformës në drejtësi, pa deputetët e opozitës

  14 Qershor, 2016

  reforma drejtesiDeputetët socialistë në komisionin e posaçëm parlamentar për reformën në drejtësi votuan sot nen për nen projektin e kësaj reforme, pasi përfaqësuesit e opozitës u larguan nga mbledhja.

  Pjesa e mbetur e komisionit vazhdoi miratimin nen për nen dhe në parim të draftit të përgatitur, ndërsa mbledhja u ndoq nga afër prej ambasadorit amerikan Donald Lu dhe ambasadores ...

 • Euro 2016: 31 lojtarë me origjinë shqiptare

  14 Qershor, 2016

  Përfaqësuesja e Shqipërisë ndodhet testit ndoshta edhe vendimtar për vazhdimin e garave. Vazhdojnë spekulimet për Shaqirin dhe lojtarët e tjerë me origjinë shqiptare. Mustafi titullar edhe kundër Polonisë?

  xhakaKombëtarja e Shqipërisë humbi në ndeshjen e parë të Kampionitit Evropian, por dyert ende janë të hapura për vazhdimin e garave. Në ndeshjen e së mërkurës me Francën kuqezinjtë do ta kenë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"