LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Edi Rama: Mbështetjen e Gjermanisë unë e konsideroj një përgjegjësi të madhe

  29 Nentor, 2016

  Pas takimit me kancelaren Angela Merkel në Berlin në intervistë për DW kryeministri i Shqipërisë prononcohet për raportet Gjermani-Shqipëri dhe marrëdhëniet në rajonin e Ballkanit Perëndimor.

  edi-ramaDW: Z. kryeministër sot është dita dita e flamurit, dhe ju qendroni në Gjermani, çfarë do të thotë kjo?

  Edi Rama: Kemi ardhur sot për këtë takim me kancelaren në kuadër të një bashkëpunimi, që ...

 • 79% e gjyqtarëve të apelit nuk i kanë të justifikuara pasuritë me të ardhurat e deklaruara

  23 Nentor, 2016

  drejtesiaZëri i Amerikës do të transmetojë një seri materialesh investigative rreth sistemit të Drejtësisë në Shqipëri, pasurive të personave që punojnë në këtë sistem, rastet e konfliktit të interesit apo korrupsionit.

  Materiale janë një bashkëprodhim i Zërit të Amerikës dhe Rrjetit Ballkanik të Gazetarisë investigative në Shqipëri, BIRN, gazetarët e të cilit kanë bërë të mundur grumbullimin dhe përpunimin e ...

 • Pranga pedagogëve në Shkodër, merrnin 700 euro për një provim

  21 Nentor, 2016

  shkoder-universitetiNjë hetim i Prokurorisë së Shkodrës ka zbuluar se disa shefa departamentesh dhe studentë të Fakultetit Filologjik në Universitetin “Luigj Gurakuqi”, nëpërmjet disa personave që kryenin rolin e sekserëve, kanë krijuar një skemë korrupsioni në dhënien e provimeve në vlera monetare që varionin nga 200- 700 euro për provim.

  Prokuroria e Shkodrës nisi hetimet e ...

 • Nga SHBA 250 automjete të blinduara ushtrisë shqiptare

  21 Nentor, 2016

  autoblindaNë Shqipëri, ministrja e Mbrojtjes Mimi Kodheli, njoftoi sot se Shtetet e Bashkuara do t’i dhurojnë ushtrisë shqiptare 250 automjete të blinduara. “Brenda 10 ditësh do të nëshkruajmë marrëveshjen, dhe pjesa e parë prej 78 automjetesh pritet të mbërrijë që në muajin Janar”, shpjegoi ministrja, duke shtuar se vlera e vetëm pjesës së parë vlerësohet në 15 milion dollarë.

  Njësitë ...

 • Lajbnic për shqiptarët dhe Shqipërinë

  21 Nentor, 2016

  Interesi i enciklopedistit dhe filozofit gjerman nuk lidhej vetëm me gjuhën shqipe, sikurse njihet Lajbnici, por edhe me shqiptarët si popull dhe trevat e tyre.

  leibnizPortret i filozofit, Leibniz

  Për shkak të natyrës së ashpër të territorit të tyre si dhe të karakterit të tyre gjysmë të egër shqiptarët nuk u janë nënshtruar në masë ...

 • Janinë, 30 muaj burg për shoferët e MPJ shqiptare

  18 Nentor, 2016

  greqiaNjë gjykatë e Janinës i shpalli sot fajtorë dhe vendosi të dënojë me burgim tridhjetë muaj secilin nga dy shoferët e Ministrisë së Jashtme shqiptare Altin Tafa dhe Agim Asllani. Shoferët u ndaluan të dielën në Pikën Kufitare të Kakavijës pasi në mjetin që ata drejtonin u gjetën disa tekste në gjuhën shqipe që po dërgosheshin në Ambasadën shqiptare ...

 • Raporti i TI: Në Shqipëri deputetët të korruptuar

  16 Nentor, 2016

  kuvendi-i-shqNë Barometrin Global të Korrupsionit, një raport i hartuar nga Transparency International dhe që mat eksperiencat e qytetarëve me korrupsionin në 42 vende të Europës dhe Azisë Qendrore, tregon se në Shqipëri, qytetarët vlerësojnë se deputetët e tyre janë shumë të korruptuar.

  “Qytetarët nga Ukraina, Shqipëria, Bosnja e Hercegovina dhe Rumania në shumicë mendojnë se anëtarët e tyre të parlamentit ...

 • Prioritetet dhe minoritetet, Kotzias: Raport në Bruksel për pakicat

  15 Nentor, 2016

  nikos-kotziasKreu i diplomacisë greke, Nikos Kotzias, i pyetur në televizionin shtetëror “ERT” se cili është mesazhi nga Samiti joformal i 28 ministrave të Jashtëm të BE-së, ka deklaruar se përveç përpjekjes së BE-së për të ripërcaktuar dhe kërkuar objektivat e bashkëpunimit në nivelin euroatlantik, aty është diskutuar për vendet ballkanike, ku ka pasur një referencë për disa ...

 • FMN, parashikime optimiste për rritjen ekonomike

  14 Nentor, 2016

  fmn-rritjaFondi Monetar Ndërkombëtar deklaroi se pas disa vitesh me rritje nën mesataren e rajonit, vitin e ardhshëm Shqipëria do të rikthehet të jetë ekonomia me rritjen më të shpejtë në Ballkan.

  Vlerësimi vjen nga raportin e sapo publikuar mbi zhvillimet ekonomike në Europën Qendrore dhe atë Juglindore. Sipas raportit, prodhimi kombëtar i Shqipërisë do të ...

 • Rijetësohet pazari i Korçës, mbi 50 biznese të gatshme për ta kthyer në destinacion turistik

  14 Nentor, 2016

  pazari-i-korcesNë një mbrëmje promovuese për produktet shqiptare mblodhi në Korçë mëse 50 biznese të cilat duan të bëhen pjesë e pazarit të restauruar të qytetit. Aktiviteti ku u ndërthurën gatimet tradicionale, muzika dhe ritmi ka krijuar pikën e parë të kontaktit për të interesuarit.

  15 biznese të tjera e kanë nisur punën për përshtatjen e ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"