LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • PD: Nuk e votojmë “Byronë”. Rama: Drafti, në Komisionin e Reformës në Drejtësi

  11 Shkurt, 2016

  basha-sotTani nuk ka më asnjë pikëpyetje se projektligji i qeverisë për byronë kombëtare nuk pranohet nga opozita. Lulzim Basha e cilësoi atë një variant të njëanshëm dhe provokativ.

  “Nuk do të votohet sepse një draft i tillë, në vend që t’i hapë rrugë hetimit të korrupsionit dhe krimit, mbyll dosjet e korrupsionit dhe bëhet ...

 • Tiranë: Opozita refuzoi variantin e qeverisë për Byronë e Hetimeve

  11 Shkurt, 2016

  bashaOpozita në Tiranë nuk e pranoi projek-ligjin mbi Byronë Kombëtare të Hetimit, sepse sipas saj, drejtuesit e këtij institucioni të ri kundër korrupsionit qeveritar varen në mënyrë paradoksale nga qeveria.

  Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, deklaroi se projekt-ligji që miratoi dje qeveria për ngritjen e Byrosë Kombëtare të Hetimit nuk është varianti që opozita aprovoi pak kohë më parë ...

 • Christian Lange: Reforma në drejtësi – moment kthese kulturore në Shqipëri

  10 Shkurt, 2016

  Konsesus e vetëm konsesus për reformën në drejtësi! Mos jini dritëshkurtër! Shqetësimi e porosia e Sekretarit të Shtetit në Ministrinë e Drejtësisë, Christian Lange për politikën shqiptare në lidhje me reformën.

  Christian LangeSekretari i Shtetit në Ministrinë Gjermane të Drejtësisë, Christian Lange

  Deutsche Welle: Z. Lange, reforma e drejtësisë është tema e ditës në Shqipëri ...

 • Projekti TAP, nisin punimet për ndërtimin e tubacioneve

  9 Shkurt, 2016

  tap tubacionetProjekti i ndërtimit të gazsjellësit Natyror Trans Adriatik (TAP) në Shqipëri  ka filluar punimet ndërtimore për rrugët hyrëse dhe  urat ndihmëse në zonat e Korçës, Beratit dhe Fierit si dhe fillimin e shpërndarjes së tubacioneve.

  Përfitimet e Shqipërisë nga ky projekt janë të shumta, bazuar kjo edhe në pozicionin dhe peshën e Shqipërisë në pozicionin gjeopolitik.

  TAP do t’i ofrojë ...

 • Fleckenstein dhe Kukan në Tiranë: Në fokus, drejtësia

  8 Shkurt, 2016

  kukan-fleckensteinEurodeputetët Knut Fleckenstein dhe Eduard Kukan kanë mbërritur paraditen e kësaj të hëne në Tiranë, ku fillimisht janë takuar me ambasadoren e BE-së, Romana Vlahutin.

  Në një prononcim për mediat, Fleckenstein ka deklaruar se në fokus të kësaj vizite është reforma në drejtësi.

  “Është shënuar progres për reformën në drejtësi, por duhet të presim Komisionin e ...

 • “Standard & Poor’s”: Papunësia në Shqipëri, më e ulëta në rajon

  8 Shkurt, 2016

  Papunesia shqiperiaPapunësia është një nga nga çështjet më të debatuara, si në Shqipëri ashtu edhe në vende të tjera të botës.

  Por krahasuar me vendet e rajonit, Shqipëria ka nivelin më të ulët të papunësisë dhe parashikohet që të jëtë në ulje për tre vitet e ardhshme, raporton Radio-Televizioni Shqiptar.

  Sipas raportit të publikuar pak ditë më parë nga agjencia “Standard ...

 • Blendi Klosi: Profesioni – rruga e vetme e emigrimit në Gjermani

  8 Shkurt, 2016

  BE ofron mbështetje prej 30 milionë eurosh për arsimin profesional në Shqipëri. Ministri shqiptar i Mirëqenies Sociale, Blendi Klosi mbi punësimin në Gjermani, të riardhesuarit si edhe shanset e shkollimit profesional.

  Blendi klosiDeutsche Welle: Z. Ministër, numri i azilkërkuesve të riatdhesuar në Shqipëri nga autoritetet gjermane po rritet. Çfarë masash po merren nga Ministria juaj, që të riatdhesuarit dhe familjet ...

 • Projekti i telemjekësisë në Shqipëri

  7 Shkurt, 2016

  mjekuAgjencia Amerikane për Zhvillim Ndërkombëtar USAID po mbështet prej 8 vjetësh një projekt të tele-mjekësisë në Shqipëri dhe në Kosovë.

  Ideuesi dhe drejtuesi i këtij projekti, dr.Rifat Latifi, thotë se tashmë, që rrjeti i telemjekësisë u shtri në të gjithë territorin, është koha që shëndetësia shqiptare të përfitojë sa më shumë prej saj.

  Në kërkim të vrasësve, policia: 3 milionë lekë për çdo informacion të vlefshëm 4 Shkurt, 2016

  ngjarja elbasanTre milionë lekë të reja ka vënë në dispozicion Policia e Shtetit për çdo informacion të vlefshëm që çon në zbardhjen e ngjarjes dhe identifikimin e autorëve të masakrës së Elbasanit.

  Policia kërkon bashkëpuinimin e komunitetit, teksa ende nuk ka rënë në gjurmët e autorëve të vrasjes së tre personave.

  “Sigurojmë anonimatin për çdo shtetas ...

 • Blushi-Berishës: Ke rrahur ministra të Jashtëm në zyrën tënde

  4 Shkurt, 2016

  blushiKa mjaftuar një koment i deputetit të PD-së, Sali Berisha për garën në Partinë Socialiste, drejtuar deputetit socialist Ben Blushi, që në sallë të nisin debate mes palëve.

  Berisha tha në foltoren e Kuvendit se, Blushi nuk po bën një garë të mirë për kreun e PS-së. Por deputeti socialist iu kundërvu duke i kujtuar se modeli që Berisha krijoi ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"