LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Sfidat e industrisë së turizmit në Shqipëri

  24 Janar, 2024

  GjirokastraShqipëria shënoi prurje të larta turistike vitin e shkuar, por operatorët turistikë vlerësojnë sidomos prirjen për kohëzgjatjen e sezonit turistik. Në disa qytete historike shqiptare siç është Gjirokastra, operatorët po punojnë tani ta shtrijnë ofertën turistike edhe gjatë dimrit. Sektori turistik vijon të përballet me shumë sfida që lidhen me shërbimet, fuqinë punëtore dhe luhatjet e tregut valuator.

   

  Gjirokastra, një ...

 • Parlamenti italian miraton marrëveshjen me Shqipërinë

  24 Janar, 2024

  Rama MeloniParlamenti italian ka miratuar një marrëveshje që parashikon strehimin e emigrantëve të shpëtuar në Mesdhe në qendrat e pritjes në Shqipëri.

   

  Marrëveshja për migrimin mes Italisë dhe Shqipërisë ka hedhur një hap vendimtar: Dhoma e Deputetëve të Italisë miratoi të mërkurën në Romë një projektligj që synon ratifikimin e marrëveshjes. Për të kufizuar migrimin e parregullt nëpërmjet Mesdheut nga Afrika ...

 • Liderët e Ballkanit takohen me përfaqësues të BE dhe SHBA

  23 Janar, 2024

  Lideret BallkanikPlani i Rritjes i Komisionit Evropian është temë kryesore e takimit të liderëve të Ballkanit Perendimor me përfaqësuesit e BE-së dhe SHBA-së në Shkup.

   

  Liderët e vendeve të Ballkanit Perendimor kanë njoftuar bashkëpunim dhe reforma për të përdorur paratë e siguruara nga Plani i Rritjes i Komisionit Evropian. Kryeministri i Maqedonisë së Veriut Dimitar Kovaçevskit tha, se planin e rritjes ...

 • Samiti i liderëve të Ballkanit Perëndimor në Shkup për Planin e Rritjes/ Të ftuar Rama, Kurti dhe Vuçiç, zbardhen detaje nga takimi

  16 Janar, 2024

  Kurti Rama VucicLiderët e vendeve të Ballkanit Perëndimor do të takohen në kryeqytetin e Maqedonisë së Veriut, Shkup të hënën më 22 janar.

   

  Kryeministri maqedonas, Dimitar Kovaçevski do të jetë mikpritës i takimit kushtuar Planit për Zhvillimin e Ballkanit Perëndimor të miratuar nga Komisioni Evropian, sipas mediave rajonale.

  Në darkë do të jenë të ftuar kryeministri Edi Rama, presidenti serb, Aleksandar Vuçiç, ...

 • Hasani: Siguria e qëndrueshmëria në Ballkan më të kërcënuarat në dekadën e fundit

  16 Janar, 2024

  Hasani GervallaMinistrja e Jashtme e Kosovës, Donika Gërvalla tha se tashmë është radha e ndërmjetësuesve të Bashkimit Evropian që t’a ulin Serbinë në tryezën e bisedimeve me një qasje konstruktive për të nënshkruar marrëveshjet.

   

  “Bashkimi Evropian duhet të mendojë mirë se cila është rrugë në të ardhmen, si do veprojë jo vetëm me marrëveshjet e ndryshme mes Kosovës dhe Serbisë, ...

 • Ekspertët gjermanë të turizmit: Istria është shumë e shtrenjtë, zgjidhni Vlorën në Shqipëri

  16 Janar, 2024

  VloraEkspertët gjermanë të turizmit u kanë sugjeruar qytetarëve të tyre të zgjedhin Vlorën në Shqipëri, në vend të gadishullit të madh të Istrias në detin Adriatik, duke e cilësuar këtë të fundit si shumë të shtrenjtë për të kaluar pushimet, shkruan në një artikull e përditshmja italiane “LaVoce del Popolo”.

   

  “Istria? Harrojeni, shumë e shtrenjtë. Kthehuni në drejtim të Vlorës, ...

 • Dhunuan tre shqiptarët në Mal të Zi, vihen nën hetim gjashtë autorët! Sekuestrohet një pistoletë

  12 Janar, 2024

  HercegnoviPolicia në Hercegnovi ka identifikuar gjashtë persona nga ky qytet si autorë të sulmit fizik ndaj tre të rinjve shqiptarë që udhëtonin drejt Gjermanisë, përmes Malit të Zi.

   

  Gazeta malazeze Vijesti, referuar burimeve policore thotë se është ngritur kallëzim penal ndaj gjashtë shtetasve në qytetin e Hercegnovit, pasi dyshohet se janë ata autorët e sulmit fizik ndaj tre shqiptarëve, Klodjan ...

 • Shqipërisë i shtohet një tjetër festë zyrtare, dita e Alfabetit

  11 Janar, 2024

  Igli HasaniPas deklaratës së kryeministrit Edi Rama se kalendarit të festave do t’i shtohej një tjetër festë, Këshilli i Ministrave e ka bërë fakt.

  22 nëntori do të jetë Dita e Alfabetit.

  Këtë fakt e bëri të ditur ministri për Europën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani.

  “Këshilli i Ministrave po i propozon që 22 nëntori të jetë dita e Alfabetit, një ...

 • Një nga akset me trafik më të rënduar, eksperti rrugor: Kujdes, është rruga më e rrezikshme me shtresa akulli

  10 Janar, 2024

  Fatmir HashoEksperti rrugor Fatmir Hasho ka treguar në “Wake Up” se cili është aksi rrugor më i rrezikshëm në Shqipëri, ku drejtuesit e mjeteve duhet të bëjnë shumë kujdes.

   

  Ai shprehet se aksi rrugor Pishkash-Prrenjas është tepër i rrezikshëm, pasi gjatë dimrit uji që rrjedh ngrin, duke bërë që makinat të rrëshqasin dhe të humbin kontrollin. Mbi të gjitha është ...

 • Shqipëri, viti 2023 nën shenjën e SPAK-ut

  31 Dhjetor, 2023

  Spak2Në Shqipëri, Prokuroria dhe Gjykata e Posaçme u vunë në qendër të vëmendjes gjatë vitit 2023. Një numër i madh politikanësh, funksionarësh apo ish zyrtarësh, kryesisht të niveleve të larta të pushtetit qendror dhe atij lokalë, kapërcyen gjatë vitit, pragun e godinës së SPAK-ut në Tiranë, prej nga jo të gjithë dolën prej andej. Si kurrë më parë, Drejtësia ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"