LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Koçijançiç: Modeli PPP në Shqipëri, shqetësim shtesë i KE-së

  27 Mars, 2019

  maja-kocijancicIntervistë me zëdhënësen e BE-së, Maja Koçijaniçiç: Kontrata PPP, qeveria na dha fjalën t’i kontrollojë. Ato duhen të prokurohen në mënyrë transparente në përputhje me standardet e prokurimeve publike shqiptare.

  Në një intervistë për gazetën “Shekulli”, Zëdhënësja e Bashkimit Evropian, tregon problemet kryesore ekonomike të Ballkanit Perëndimor. Ajo vë në dukje se modeli i PPP-vë në Shqipëri ka një sërë ...

 • Spahiu: Qëllimi i Berishës në këtë krizë është të bëjë kurban LSI-në, që të shpëtojë vet

  19 Mars, 2019

  Ish-aleati i së djathtës në zgjedhjet e vitit 2017, Kreshnik Spahiu, në një intervistë për Shqiptarja.com thotë se Partia Demokratike nuk mund të bëjë ‘prokurorin’ për shit-blerjen e votave, pasi duhet të merret vetë e pandehur. Ish-kreu i Aleancës Kuqezi, thotë se në vitin 2017, PD-ja financoi sondazhe, të cilat nxirrnin se PD vetëm 29-30 % e votave shkonin për opozitën.

  Demokratët e dinin shumë mire rezultatin skandaloz që i priste ...

 • PD reagon ashpër ndaj vendimit të Rudina Hajdarit

  12 Mars, 2019

  PDNë Shqipëri Partia Demokratike reagoi ndaj vendimit të deputetes Rudina Hajdari për të mos hequr dorë nga mandati parlamentar. Sekretari i Përgjithshëm i kësaj partie Gazmend Bardhi, deklaroi në mbrëmje se “vendimi i Rudina Hajdarit është personal. Mandati është i demokratëve! Është e qartë se nga sot ajo nuk përfaqëson më Partinë Demokratike në Parlamentin e Krimit dhe ...

 • Hajdari: Nuk e djeg mandatin, respektoj Kushtetutën

  12 Mars, 2019

  HajdariNë Tiranë, deputetja e Partisë Demokratike, Rudina Hajdari, bëri të ditur se do të vazhdojë të marrë pjesë në punimet e parlamentit, duke kundërshtuar vendimin e partisë së saj për të djegur mandatet parlamentare.

  Zonja Hajdari thotë në një intervistë për Zërin e Amerikës se vendimi i saj është në respekt të Kushtetutës, ndërsa vendimi i partisë demokratike është marrë ...

 • Rama kthehet nga Italia: Pastrova baltën e ziftin që hodhi Basha!

  6 Mars, 2019

  rama-ediNë vetëm 24 orë, kryeministri Edi Rama ka dhënë 4 intervista në televizione dhe gazeta prestigjioze italiane, ku ka folur për krizën politike në Shqipëri dhe se çdo të ndodhë pas djegies së mandateve nga opozita.

  Kryeministri i ka qëndruar stoik tezës së tij se para Parlamentit dhe Kryeministrisë po proteston establishmenti i vjetër politik që u “degdis” nga shqiptarët ...

 • Lefter Maliqi për Top Show: Basha shkatërroi PD-në. Ja pse e pranova mandatin

  5 Mars, 2019

  maliqiLefter Maliqi në 2017-ën pas zyrtarizimit të listës së PD në Berat ku renditej i treti, doli përkrahë PS, duke u kërkuar mbështetësve të tij të votonin kandidatët e propozuar nga Rama.

  Por pas dorëheqjes së Eduard Halimit, mandati i vetëm që fitoi PD në Berat, i kaloi Astrit Veliajt. E tashmë pasi ky i fundit iu bashkua vendimit ekstrem ...

 • Tiranë, opozita proteston para parlamentit

  5 Mars, 2019

  Edi LuliNë Shqipëri opozita u mblodh sërish sot përpara parlamentit për të protestuar ndaj shumicës qeverisëse. Ajo kërkon largimin e kryeministrit Edi Rama dhe krijimin e një qeverie kalimtare, që të krijojë kushtet për zgjedhje të parakohshme. Godina e parlamentit u rrethua nga forca të shumta policie, ndërsa brenda në sallë po zhvillohej seanca e zakonshme.

  Policia që herët ishte ...

 • 3 mars 1878: Traktati i Shën Stefanit dhe copëtimi i trojeve shqiptare

  4 Mars, 2019

  Traktati-Shen StefanitMë 3 mars të vitit 1878 u nënshkrua Traktati i Paqes së Shën-Stefanit, i cili i dha fund Luftës Ruso-Turke që pat shpërthyer më 24 Prill 1877. Paqja e Shën-Stefanit ishte një nga më të ashprat që ishte arritur ndonjëherë në histori.

  Pas luftimeve që zgjatën për pothuajse një vit, trupat ruse arritën në fshatin Shën Stefan, rreth 17 ...

 • PD nis mobilizimin për protestën, ja SMS-ja e PD për drejtuesit në rrethe

  4 Mars, 2019

  BashaMenjëherë pas njoftimit se nesër në orën 10:00 do të mbahet seanca e Kuvendit, ka ardhur lëvizja e opozitës.

  Sekretariati organizativ i PD ka njoftuar me sms drejtuesit e degëve: Në orën 9:30 protestuesit të mblidhen para Kuvendit!

  Opozita kërkon të mobilizojë sa më shumë militantë me qëllim që të pengojë seanën ku pritet të betohen edhe katër deputetë të rinj që ...

 • Mbyllet hetimi për Tahirin

  27 Shkurt, 2019

  TahiriNë Shqipëri, Prokuroria e Krimeve të Rënda vendosi të çojë në gjykatë dosjen për ish ministrin e Brendshëm Saimir Tahiri. Prokuroria ka thirrur nesër zotin Tahiri për t’i komunikuar akuzat. Më pas, sipas procedurave, do të jetë gjykatësi i hetimeve paraprake që do të bëjë vlerësimin përfundimtar nëse çështja do të shkojë për gjykim.

  Ish ministri i ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"