LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Ahmetaj nga arratia akuzon Ramën: Më do kokë turku për të fshehur të vërtetat e inceneratorit të Tiranës

  3 Shkurt, 2024

  AhmetajMe akuza ndaj kryeministrit Edi Rama se po tenton ta bëjë kokë turku për të fshehur të vërtetat sipas tij “të llahtarshme” që fshihen pas inceneratorit të Tiranës, e duke drejtuar gishtin dhe ndaj kryebashkiakut të kryeqytetit Erion Veliaj, ish zëvendëskryeministri Arben Ahmetaj, i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga autoritetet e drejtësisë shqiptare, u shfaq për herë të parë ...

 • Nga llogaritë në emër tjetër te këngëtarët, aktorët apo bizneset, eksperti tregon se ku “fshihen” paratë e pista

  1 Shkurt, 2024

  Ervin KaramucoEksperti i kriminalistikës, Ervin Karamuço, i ftuar në Top Story, tregon se ku i fshehin paratë deputetët dhe ku i pastrojnë ato.

   

  Disa nga metodat që përmend eksperti janë depozitat bankare në emër të dikujt tjetër, bankat offshore, bizneset e dorës së dytë, arti, kultura apo lojërat e fatit.

  “SPAK-u ka përmbysur të gjitha metodat klasike, që ne kemi pasur ...

 • “Çfarë pritet të ndodhë në historinë e re të Shqipërisë?”, Ngjela: Beogradi, Athina e Moska të trembur, po krijojnë tension në Ballkan

  31 Janar, 2024

  NgjelaNa duhet të theksojmë se Shqipëria etnike sot është një domosdoshmëri historike, sepse kjo krijon një risi zhvillimi në Gadishullin Ilirik dhe bëhet një interes i madh për politikën aktuale perëndimore…

   

  Cila është vija e vërtetë e historisë së shqiptarëve dhe ajo e Shqipërisë.

  Le të bëjmë ca pyetje:

  Pse Rusia ka një inat patologjik për krijimin e shtetit të dytë shqiptar ...

 • Shqipëri: Të thithësh vdekjen! Ekonomi ndërtuar mbi ndotjen

  31 Janar, 2024

  NdertimetBoom-i i madh i ndërtimeve në Shqipëri shton pjesëzat ose grimcat e ngurta që qëndrojnë pezull në ajër

  Tirana dhe Elbasani kryesojnë listën e qyteteve më të ndotur të Shqipërisë. Burimi kryesor i ndotjes së ajrit janë sektori i ndërtimit, automjetet e vjetëruara dhe industria e rëndë.

   

  Vullnetarë të projektit “Mushkëri të Gjelbra për qytetet tona” në Shqipëri janë që prej ...

 • Veliaj pret kryebashkiakun e Stambollit: Vizioni ynë, të marrim shembull nga njëri-tjetri dhe të ruajmë fqinjësinë e mirë

  30 Janar, 2024

  Erion EkremNë ditën kur Tirana mori zyrtarisht Presidencën e Rrjetit më të madh të qyteteve të Ballkanit, B-40, kryebashkiaku Erion Veliaj priti në takim homologun e tij të Stambollit, Ekrem İmamoğlu, të cilit i dhuroi “Çelësin e Tiranës”.

  Veliaj tha se Tirana duhet të marrë shembull nga Stambolli sa i takon turizmit.

  “Stambolli është qyteti më i madh, pas Tiranës, me ...

 • Tiranë: Gjykata Kushtetuese pro marrëveshjes me Italinë

  29 Janar, 2024

  Gj KushtetueseGjykata Kushtetuese votoi pro marrëveshjes me Italinë për strehimin e emigrantëve të paligjshëm, duke i hapur rrugë ratifikimit të saj nga Kuvendi i Shqipërisë.

  Vendimi rreth marrëveshjes me Italinë për strehimin e emigrantëve të paligjshëm u mor në seancën e tretë të mbajtur për këtë çështje me një diferencë të ngushtë prej 5 votash pro, nga 9 që janë gjithësej anëtarët e Gjykatës ...

 • Shqipëri, Gjykata Kushtetuese pranon pjesërisht kërkesën e studentëve të mjekësisë

  25 Janar, 2024

  gjykata kushtetueseNë Tiranë, Gjykata Kushtetuese vendosi sot të pranojë pjesërisht kërkesën e një grupi studentësh të Fakultetit të Mjekësisë për të shfuqizuar disa nene në ligjin për trajtimin e veçantë të studentëve të kësaj fushe, si të papajtueshme me Kushtetutën.

   

  Gjykata vlerësoi se nenet e kundërshtuara sjellin kufizim të të drejtave kushtetuese për arsim dhe punësim.

  Gjykata vendosi të shfuqizojë afatet ...

 • Mblidhet sot Kuvendi, a do të vijojë me skenarët e vjetër opozita? Çfarë pritet të ndodhë në sallën e seancave plenare

  25 Janar, 2024

  kuvendi-i-shqiperiseNë orën 10:00 pritet të nisë seanca plenare, e cila pritet të vijojë nën shenjën e protestës dhe kaosit të opozitës. Opozita e ka bërë të qartë që nëse kërkesat e tyre nuk plotësohen, protesta e tyre do të vijojë. Mbetet për të parë nëse do përdoren sërish flakadanë, ku me rregulloren e re dënimi është 60 ditë përjashtim ...

 • Sfidat e industrisë së turizmit në Shqipëri

  24 Janar, 2024

  GjirokastraShqipëria shënoi prurje të larta turistike vitin e shkuar, por operatorët turistikë vlerësojnë sidomos prirjen për kohëzgjatjen e sezonit turistik. Në disa qytete historike shqiptare siç është Gjirokastra, operatorët po punojnë tani ta shtrijnë ofertën turistike edhe gjatë dimrit. Sektori turistik vijon të përballet me shumë sfida që lidhen me shërbimet, fuqinë punëtore dhe luhatjet e tregut valuator.

   

  Gjirokastra, një ...

 • Parlamenti italian miraton marrëveshjen me Shqipërinë

  24 Janar, 2024

  Rama MeloniParlamenti italian ka miratuar një marrëveshje që parashikon strehimin e emigrantëve të shpëtuar në Mesdhe në qendrat e pritjes në Shqipëri.

   

  Marrëveshja për migrimin mes Italisë dhe Shqipërisë ka hedhur një hap vendimtar: Dhoma e Deputetëve të Italisë miratoi të mërkurën në Romë një projektligj që synon ratifikimin e marrëveshjes. Për të kufizuar migrimin e parregullt nëpërmjet Mesdheut nga Afrika ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"