LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Shqipëri – Diplomacia në ngërҫ

  15 Janar, 2019

  BushatiKriza institucionale e Tiranës detyron ministrin e Jashtëm në detyrë, Bushati të anulojë takimin në Berlin me ministrin e Jashtëm gjerman Heiko Maas. Edhe takime të rëndësishme për integrimin në Bruksel nuk zhvillohen.

  Kriza institucionale Kryeministri-Presidencë e ka ҫuar në ngërҫ diplomacinë e Tiranës në aktivitete jashtë vendit. Ministri i Jashtëm në detyrë, Bushati, anuloi vizitën në Berlin dhe takimin ...

 • Shqipëri: Kufiri me Kosovën hapet sivjet në pranverë

  11 Janar, 2019

  EU ALKryeministri i Shqipërisë Edi Rama deklaroi në pritjen e trupit diplomatik: “Komunikim politik dhe të drejttpërdrejtë në rajon, në rradhë të parë me shqiptarët në Maqedoni, Mal të Zi dhe Serbi”.

  Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama paraqiti mbrëmjen e së enjtes (10.01)në një pritje për trupin diplomatik të akredituar në Tiranë hapat që Shqipëria po ndërmerr për të rritur ...

 • Studentët protesta të mëdha të mërkurën, tubime para disa institucioneve

  8 Janar, 2019

  studentetStudentët kanë vendosur që të përshkallëzojnë protestën e tyre për plotësimin e 8 kushteve të tyre prej qeverisë. Ata kanë protestuar sot përpara Ambasadës Amerikane në Tiranë, kurse paralajmëruan të tjera tubime të mërkurën dhe në vazhdim.

  Siç ka ndodhur edhe në protestat e mëparshme, studentët do të mblidhen rreth orës 08:30 minuta të mëngjesit pranë fakulteteve të tyre, për ...

 • Shqipëri 2018, viti i protestave

  31 Dhjetor, 2018

  Protesta ALNjë seri protestash, shpesh dhe të dhunshme, lanë shenjë gjatë vitit 2018. Ajo më e fundit e studentëve, u pasua nga një ndryshim radikal i qeverisë. Gjysma e ministrave që mbulonin postet më kyçe, u larguan. Megjithatë 2018 ofroi një shans për Shqipërinë në rrugën e integrimit, ndërsa mundësia për hapjen e bisedimeve për anëtarësim duket e afërt ...

 • Kryeministri Rama ndryshon 75% të qeverisë së tij

  28 Dhjetor, 2018

  RamaPresidenti Ilir Meta tha se ndryshimet nuk vlejnë pa një filozofi bashkëpunuese të qeverisjes.

  Kryeministri Rama shkarkoi të premten paradite ( 28.12.2018) shtatë anëtarë të kabinetit të tij. Zëvendëskryeministrja Senida Mesi zëvendësohet nga deputeti socialist Erion Braҫe, ministri i Ekonomisë dhe Financave, Arben Ahmetaj zëvendësohet nga Anila Denaj, ministri i Jashtëm Ditmir Bushati zëvendësohet nga Genci Cakaj, aktualisht zëvendësministër i ...

 • Si ta bëjmë Shqipërinë Gjermani

  28 Dhjetor, 2018

  shqiperia Gjermani

   

 • Dëbimi i diplomatëve iranianë, Trump përgëzon Tiranën

  20 Dhjetor, 2018

  trump ramesPresidenti amerikan Donald Trump ka përshëndetur qeverinë shqiptare për vendimin e saj për të dëbuar ambasadorin e Iranit në Shqipëri dhe një tjetër diplomat Iranian, të dyshuar si të përfshirë në aktivitete terroriste. Në një letër dërguar Kryeministrit Edi Rama, presidenti Trump e falenderon “për përpjekjet tuaja të palëkundura duke iu kundërvënë Iranit dhe duke iu kundërpërgjigjur veprimeve ...

 • Tiranë: Studentët vazhdojnë protestat. Rama nis dialogun

  18 Dhjetor, 2018

  protesta studentetSot u mbushën plot dy javë që mijëra studentë të universiteteve publike kanë lënë auditoret dhe janë hedhur në protesta me kërkesa ekonomike dhe akademike për drejtuesit e qeverisë dhe universiteteve.

  Ata po protestojnë prej një jave para kryeministrisë dhe një javë më parë para ministrisë së arsimit me 8 kërkesa për të lehtësuar studimet e tyre universitare.

  Grupe ...

 • Ku do të punoj? E ardhmja shqetësimi kryesor i studentëve protestues në Tiranë

  18 Dhjetor, 2018

  ptoresta studentet trMijëra studentë para kryeministrisë në Tiranë kërkojnë plotësimin e 8 kërkesave të tyre për arsimin. Ata nuk janë për dialog, pasi nuk kanë besim se në politikë zhvillohet një lojë e ndershme edhe kur dialogohet.

  Mijëra studentë kanë protestuar të hënën (17.12) para kryeministrisë në Tiranë për 8 kërkesat e parashtruara për ndryshime në arsimin e lartë shqiptar. ...

 • Paris, Budapest, Tiranë: Po proteston gjysma e Evropës?

  18 Dhjetor, 2018

  Protesta TiraneNë Hungari njerëzit dalin në rrugë kundër një ligji, në Shqipëri kundër tarifave të larta studentore, në Serbi kundër dhunës së shtetit. Në Gjermani ka pasur protesta të para të ‘jelekëve të verdhë’. Quo Vadis Europë?

  Protesta studentore në Tiranë

  Nëse sheh vetëm fotot, mund të mendosh, se deti i dritave të Budapestit është spektakël soditës për Krishtlindje. Por njerëzit ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"