LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Tifozët Kuq e Zi: Jemi pafundësisht krenarë

  22 Qershor, 2016

  kuqeziShqipëria mund të jetë eliminuar nga Europiani, por të gjithë shqiptarët janë shumë krenarë për lojtarët. Ky ishte Europiani ynë i parë, por jo i fundit. Ne e dimë se ky ishte thjesht fillimi.

  Edhe tifozët të cilët i kanë qëndruar pranë kombëtares, janë shprehur shumë krenarë me skuadrën, madje në faqen zyrtare të Tifozëve ...

 • Kualifikimi? Ka ende shpresë, sytë tek 2 grupet e fundit

  21 Qershor, 2016

  sadikuKombëtarja shqiptare dhe tifozët kuqezi tashmë i kanë sytë nga ndeshjet e fundit në grupet E dhe F edhe pse shanset tona janë minimizuar në maksimum.

  Gjermania e Lëv nuk i shërbeu aspak përfaqësueses tonë pasi nuk arriti të shënojë 4 gola në portën kundërshtare. Përveç kësaj fitorja e Turqisë 2-0, e kualifikoi Irlandën e ...

 • Qeveria, një mln euro shpërblim dhe pasaporta diplomatike lojtarëve

  20 Qershor, 2016

  cunat e kombetaresQeveria vendosi të shpërblejë me një milion euro ekipin kombëtar për suksesin e arritur në pjesëmarrjen e parë në një kampionat europian futbolli. Vendimi i Këshillit të Ministrave vjen menjëherë pas fitores së parë dhe historike të kombëtares së Shqipërisë në ndeshjen e së dielës me Rumaninë.

  Goli i Armando Sadikut i dha ...

 • Në ndihmë të fëmijëve me diabet

  20 Qershor, 2016

  femijet me diabetNë Tiranë u zhvillua sot një tubim në ndihmë të fëmijëve me diabet.

  Mjekët dhe veprimtarët pohuan se diabeti po shtohet me shpejtësi në Shqipëri tek moshat e reja, prandaj duhet shtuar edhe kujdesi për ta.

  Veprimtarë të shoqatave të shëndetit, familjarë e fëmijë me diabet organizuan veprimtari sot në Tiranë për të tërhequr vëmendjen e shoqerisë dhe institucioneve ...

 • Greqia, e shqetësuar për pronat e Kishës në Shqipëri

  17 Qershor, 2016

  kotziasokPronat e Kishës Ortodokse Autqefale të Shqipërisë kanë rikthyer tensionet dhe përplasjet në distancë mes Ministrisë së Jashtme greke dhe asaj shqiptare.

  Fillimisht ka qenë minsitri grek Nikos Kotzias, i cili gjatë një interpelance të thirrur nga deputetit i Demokracisë së Re, Theodoros Karaoglou për pronat e minoritetit grek në Shqipëri ka theksuar se interesi i ...

 • Greqia kundër votimit me postë për shqiptarët

  17 Qershor, 2016

  Autokolona me autobusë të paguar nga partitë politike, vërshojnë nga Greqia sa herë që ka zgjedhje në Shqipëri.

  Por, Greqia është vënë në alarm për shkak të mundësisë së votimit të emigrantëve shqiptarë në Greqi përmes postës.

  Në një interpelancë të thirrur nga deputeti i “Demokracisë së Re”, Theodoros Karaoglou, ministri i Jashtëm grek, Nikos Kotzias, i është përgjigjur interesit lidhur me ligjin e miratuar nga Parlamenti ...

 • Llogaritë për kombëtaren, “skenarët” e kuqezinjve

  17 Qershor, 2016

  hysajSfidat me Zvicrën e Francën janë arkivuar tashmë dhe për kombëtaren ka ardhur koha që të bëjë disa llogari për ndeshjen e fundit. Është prestigjiozja amerikane “New York Times” ajo që publikon kombinimet e mundshme për një kualifikim të mëtejshëm për skuadrën tonë përfaqësuese.

  “Pavarësisht përpjekjeve, Shqipëria i humbi 2 ndeshjet e para dhe ka ...

 • Tiranë: Drejtori i Policisë Çako kthehet në detyrë

  16 Qershor, 2016

  Haki CakoGjykata e Apelit në Tiranë vendosi të kthejë në detyrë drejtorin e përgjithshëm të policisë së shtetit, Haki Çako, pasi një gjykatë më e ulët e pezulloi atë nga posti për shkak të hetimit mbi përgjimet e dyshuara me një pajisje italiane.

  Prokuroria kërkoi që drejtori i përgjithshëm të pezullohej, ndërsa dy drejtues të tjerë policie u vunë në ...

 • Koment: Vives les Outsiders!

  16 Qershor, 2016

  “Turistët e Kampionatit Europian” – kritikat për rritjen e numrit të ekipeve në kampionatin Europian ishin të mëdha. Por të ashtuquajturit “të vegjëlit” po dëshmojnë, se kanë merituar më shumë, mendon Joscha Weber.

  ekipi kombetarMe dhënien e sinjalit të mbylljes së ndeshjes lojtarët me unofrmë të bardhë u shtrinë në fushë, të prekur prej zhgënjimit dhe raskapitjes. Ata dhanë gjithçka, ...

 • Rama: Çfarë është ky sistem ku gjykatësit i ka emëruar PD-ja?!

  15 Qershor, 2016

  ramaKryeministri Edi Rama në një konferencë për media, të mbajtur pas takimit me ambasadorin e SHBA-ve, Donald Lu, deklaroi se gjykatësit dhe prokurorët nuk mund të vazhdojnë të zgjidhen me shumicë të thjeshtë.

  “Përsërisin pa pushim ,’Venecia’, ‘Venecia’, u ka mbetur të marrin një gondol dhe një kapele tipike të Venecias dhe të vazhdojnë të përpiqen të hedhin as më ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"