LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Kryeministri Rama takohet me shqiptarët në Uashington

  14 Prill, 2016

  rama me shqiptaret washingtownKryeministri Edi Rama vlerësoi mbrëmë në Uashington arritjet e komunitetit shqiptaro-amerikan, në një takim ku ishin edhe anëtarë të Kongresit. Zoti Rama vlerësoi mbështetjen e SHBA për Shqipërinë dhe ndihmën e komunitetit shqiptaro-amerikan, që ai tha se e ka shoqëruar Shqipërinë në udhëtimin e saj të vështirë gjatë 25 viteve të fundit.

  Takimi me pjestarë të komunitetit ...

 • PE: Shqipëria të intensifikojë reformat

  14 Prill, 2016

  peMiratohet rezoluta. Vlerësohet përparimi i bërë, por konsiderohet i pamjaftueshëm për të mundësuar nisjen e bisedimeve për anëtarësim

  “Që Shqipëria të nisë bisedimet për anëtarësim në Bashkimin europian, duhet të intesifikojë reformat në fushat kyçe si Shteti ligjor, Reforma në Drejtësi, lufta kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar, reforma në administratën publike dhe në fushën e të drejtave të njeriut”, ...

 • Ndalohet personi i dyshuar si autor i minave të telekomanduara

  13 Prill, 2016

  minaËshtë ndaluar sot përsoni i dyshuar si përgatitës i minave të telekomanduara nga distanca, mina që u sekuestruan në Shkodër nga policia gjatë operacionit të koduar me emrin « Porosia », zhvilluar më 26 mars të këtij viti.

  Policia e Shkodrës bëri të ditur se ka ndaluar 45 vjeçarin Nadir Shiroku, banues në fshatin Juban, rreth 10 kilometër larg qytetit të Shkodrës, ...

 • Panariti: Kastravecët tanë po përdoren në Maqedoni për luftë politike

  12 Prill, 2016

  PanaritiMinistri i Bujqësisë, Edmond Panariti, në edicionin qëndror të lajmeve në Top Channel, reagoi pas deklaratave të zëvendësministrit të Bujqësisë maqedonas, Lupço Nikolovski, i cili tha se, në tregun e Maqedonisë kanë hyrë nga Shqipëria kastravecë që përmbajnë substanca helmuese.

  Panariti theksoi se në Maqedoni po përdoren kastravecët tonë për luftë politike.

  “Është ndezur lufta politike ...

 • Kastraveci shqiptar me pesticide? Maqedonia përgënjeshtron lajmin

  12 Prill, 2016

  vanco kostadinovskiZv/ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Ujërave në Maqedoni, Vanço Kostadinovski, ka hedhur poshtë deklaratën e Lupço Nikollovskit, duke thënë se kastraveci i importuar nga Shqipëria përmban 25 herë më pak pesticide krahasuar me normën e lejuar.

  Këtë deklaratë, Kostadinovski e bëri në konferencë shtypi, ku u shoqërua nga drejtori i Agjencisë për ushqim dhe veterinari (AUV), Zoran Popovski, si ...

 • “Lufta e kastravecave”, zv.ministri maqedonas: Kanë nivel të lartë pesticidesh

  12 Prill, 2016

  NikolovskiZëvendësministri i Bujqësisë në Shkup, Lupço Nikolovski ka deklaruar se, në tregun e Maqedonisë kanë hyrë nga Shqipëria kastravecë që përmbajnë substanca helmuese. Ai thotë se, analizat e laboratorit shtetëror tregojnë se, kastravecët që janë importuar nga Lushnja e Shqipërisë përmbajnë sasi dy herë më të lartë të pesticideve, nga sa është e lejuar me ligj.

  Tiranë: Studim mbi prokurimet e bashkive të reja 12 Prill, 2016

  Arnita BrahjaNdarja e re territoriale e pushtetit vendor ka filluar të funksionojë nga korriku i kaluar dhe në këto 9 muaj qendra Open Data Albania ka bërë transparencën e të gjithë prokurimeve publike, rreth 1300 akte; nga blerjet më të vogla dhe deri tek ankandet shumë-milionëshe dhe koncensionet e mëdha.

  Në studim janë renditur një seri tenderash dhe prokurimesh ...

 • Freedom House: Demokracia në Ballkan bie në nivelin e 2004

  12 Prill, 2016

  Nate SchenkkanRaporti i Freedom House për Vendet në Tranzicion, arrin në përfundimin se Ballkani, që dikur ishte një rajon që ngjallte shumë shpresa për reforma në Evropë, ka rënë në nivelin e vitit 2004. Dilema për këtë rajon është sesi të nxiten reformat dhe njëkohësisht të mbahet gjallë shpresa për integrim në BE. Sipas raportit që merr në shqyrtim ...

 • Referendumi, rikonfirmohet mandati Ramës

  10 Prill, 2016

  Mbi 95 përqind në favor të kryetarit të Partisë. Deputeti Blushi: Procesi i manipuluar. Të hapen kutitë

  ediNë Shqipëri, socialistët rikonfirmuan mandatin e kryetarit të tyre Edi Rama ndërsa 95 përqind e pjesmarrësve në referendumin e djeshëm votuan në favor

  “84 % e anëtarësisë së partisë ushtruan të drejtën e votës, në proces transparent dhe të monitoruar nga media dhe kushdo ...

 • Rritja ekonomike në Shqipëri dhe Kosovë

  8 Prill, 2016

  rebalancing forSipas një raporti të Bankës Botërore, ekonomia shqiptare u rrit me 2.6 për qind në vitin 2015, rritje e mbështetur nga investimet e fuqishme private.

  Raporti “Ribalancimi për Rritje të Fuqishme”, vlerëson se ritmi i rritjes pritet të vazhdojë gradualisht në 3.2 për qind për vitin 2016, dhe 3.5 për qind në vitin 2017.

  Investimet në  Gazësjellësin Trans Adriatik dhe ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"