LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Indeksi, demokracia amerikane kategorizohet “e brishtë”; Shqipëria në vendnumëro

  12 Janar, 2018

  hartaNjësia e Inteligjencës e The Economist ka publikuar raportin e radhës për gjendjen e demokracisë në botë. 167 vende kanë kaluar në sitën e ekspertëve, që kanë nxjerrë përfundimet për vitin 2016.

  Ajo që bie në sy është një përkeqësim i demokracisë në Shtetet e Bashkuara për këtë vit, që shënoi 7.98 pikë, nga 8.05 që kishte në vitin 2015.

  Sipas ...

 • “Çështja Tahiri”, Lu: Kemi ofruar prokurorë federalë

  12 Janar, 2018

  LuNë Shqipëri, ambasadori amerikan Donald Lu tha sot se Shetet e Bashkuara kanë ofruar mbështetje me prokurorë federalë për hetimet që po zhvillohen ndaj ish ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri. Këto komente ambasadori Lu i bëri për portalin e lajmeve BalkanWeb në përfundim të një takimi që ai pati sot me ministrin e Brendshëm Fatmir Xhafaj.

  Ambasadori amerikan, u ...

 • Ekonomia shqiptare po has vështirësi të reja

  11 Janar, 2018

  Nikolin Jaka, kryetar i Dhomës së Tregtisë dhe IndustrisëTiranë: Biznesi në stres, pezullon 1 miliardë euro në depozita bankare me afat

  Qarqet e biznesit po hyjnë plot mosbesim dhe skepticizëm në këtë vit të ri ekonomik, ku sic pohojnë përfaqësues të tyre, qeveria nuk u dha asnjë lehtësi dhe nuk u dëgjoi asnjë kërkesë për të përmirësuar punën në një ...

 • Lëvizje drejtuesish në Prokuroritë e rretheve

  9 Janar, 2018

  Prokuroria pergjithshmeNë Shqipëri, kryeprokurorja e përkohshme Arta Marku firmosi sot lëvizjet në drejtimin e prokurorive në 4 qytete të vendit, Elbasan, Fier, Kukës dhe Durrës. Bëhet fjalë për drejtues të cilët mbanin këto poste si të komanduar, dhe jo të emëruar, gjë që do e bënte të pamundur lëvizjen e tyre, me ligjin e ri të Prokurorisë, i ...

 • Shqipëri, opozita protestë me 27 Janar

  9 Janar, 2018

  BashaNë Shqipëri opozita njoftoi sot se protesta e saj e paralajmëruar kundër qeverisë së kryeministrit Edi Rama pritet të zhvillohet në Tiranë më 27 Janar. Këtë e bëri të ditur kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha: “objektivi politik i opozitës i shpallur prej kohësh, nuk mund të jetë gjë tjetër veçse dhënia fund e kësaj paligjshmërie, përmes një ...

 • ‘Berlin Process Plus’, nisma e re gjermane për Ballkanin

  5 Janar, 2018

  bpp-Ballkani2018-ta do të jetë viti i fundit i ciklit të tanishëm të Procesit të Berlinit.

  I nisur në verën e vitit 2014, si një nismë diplomatike e kancelares Angela Merkel, ky proces ka ofruar një platformë unike që synon të rigjallërojë lidhjet shumë-palëshe mes vendeve të Ballkanit Perëndimor dhe disa vendeve të Bashkimit Europian, (BE) – Austria, Kroacia, Franca, Gjermania, ...

 • “Little Albania” në Nju-Jork

  30 Dhjetor, 2017

  little albania new yorkNga dyqindmijë shqiptarë që kanë imigruar në Amerikë pas viteve ’90, një e katërta ka qëndruar në Nju-Jork. Dhe dy të tretat e tyre janë përqendruar në Bronx.

  Nju-Jorku është stacioni i parë i emigrantëve shqiptarë që vijnë nga Evropa në Amerikë. Një pjesë e tyre qëndrojnë në këtë epiqendër zhvillimi në bregun lindor të kontinentit, shumë ...

 • Borxhi, 8 miliardë euro. Qeveria ka pjesën më të madhe

  26 Dhjetor, 2017

  kryeministriaStoku i borxhit të jashtëm Shqipërisë, publik dhe privat, ka arritur në gati 8 miliardë euro në gjashtë mujorin e parë të vitit.

  Banka e Shqipërisë ka bërë një analizë të detajuar mbi borxhin e jashtem bruto të vendit tonë, kur rezulton se në raport me Prodhimin e Brendshëm bruto, borxhi i jashtëm ka rënë me 5 pikë përqindjeje, duke ...

 • Bugajski: Shqipëria mund të kishte abstenuar në OKB

  22 Dhjetor, 2017

  BugajskiEksperti amerikan për çështjet e Ballkanit, Janusz Bugajski, tha se nuk beson se vota e vendeve që u shprehën pro rezolutës do të ketë ndonjë efekt mbi këto vende.

  Shtetet e Bashkuara, tha ai, nuk mund të ndëshkojnë tërë ato vende që votuan pro, sidomos vendet myslimane.

  Zoti Bugajski tha se deklaratat amerikane më tepër se një kërcënim janë një ...

 • Erozioni gllabëron zonat bregdetare të Shqipërisë

  21 Dhjetor, 2017

  Shumë njerëz e vënë në dyshim ekzistencën e ndryshimeve klimatike apo ndikimin e njeriut tek klima. Por në zonat bregdetare të Shqipërisë banorët thonë se ka kanë prova konkrete që e dëshmojnë këtë problem. Avancimi i detit në zonat bregdetare ka gllabëruar dhjetëra metra plazh gjatë dekadave të fundit dhe po dëmton biznesin dhe mënyrën e jetesës së banorëve, siç vihet në dukje në materialin e përgatitur nga Agjencia ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"