LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Rrëfimi “kuqezi” i De Biasit

  10 Korrik, 2017

  De BiasiNë Shqipëri zhvillohej fushata elektorale, një shqiptar vinte në Shqipëri për të tërhequr një nga dekoratat më të larta, siç është “Urdhri i Skënderbeut”.

  Në Shqipëri zhvillohej fushata elektorale, një shqiptar vinte në Shqipëri për të tërhequr një nga dekoratat më të larta, siç është “Urdhri i Skënderbeut”.

  Nuk bëhet fjalë për një person të ...

 • Bashkëpunimi ekonomik e tregtar, Rama takon Yildirim

  10 Korrik, 2017

  ramaKryeministri Edi Rama është takuar në Stamboll me homologun e tij turk, Binali Yildirim, teksa po merr pjesë në Kongresin Botëror të Naftës që po mbahet në këtë shtet.

  Kryeministri Rama njoftoi me anë të një postimi në “Facebook” për takimin me homologun e tij turk. “Me kryeministrin Binali Yildirim për planet e katërvjeçarit të ...

 • Energjia nga dielli, qeveria garant për blerjen

  8 Korrik, 2017

  panelet dielloreQë vendi të mos përballet në periudhë thatësirash me koston e lartë e të blerjes së energjisë nga importi, qeveria po nxit diversifikimin e burimeve për prodhimin e energjisë, për të zbutur varësinë 100 % nga uji.

  Ministria e Energjisë thotë se për shkak të klimës, rendimentin më të lartë e ka energjia diellore. ...

 • PD, më e madhja në opozitë në Shqipëri, mes shpresës së ringritjes dhe rrezikut të copëtimit

  8 Korrik, 2017

  pjate e thyer PDRingritje përmes bashkimit apo copëtim? Humbja e thellë e PD-së në zgjedhjet parlamentare të 25 qershorit është shkak debatesh të forta në Shqipëri.

  200 mijë vota të humbura nga elektorati i djathtë dhe 14 mandate të munguara deputetësh në krahasim me zgjedhjet parlamentare të 2013-ës. Këto janë shifrat që tregojnë saktë humbjen e thellë të PD në ...

 • Dy zona natyrore shqiptare përfshihen në UNESCO

  8 Korrik, 2017

  malet shqiperiKomiteti i Trashëgimisë Botërore të UNESCOS, i mbledhur në Krakovë të Polonisë, tha se miratoi zgjerimin e zonës së Trashëgimisë Botërore të pyjeve të vjetër të Ahut me dy zona nga Shqipëria. Zona e Lumit të Gashit në Tropojë dhe Zona e Rrajcës në Përrenjas janë përfshirë në Listën e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s.

  Pyjet e Ahut ...

 • Këshilli i Ministrave vendos blerjen e energjisë nga KESH-i

  6 Korrik, 2017

  fletorja zyrtareKëshilli i Ministrave vendosi “blerjen e energjisë elektrike nga KESH në kushtet e një viti të pafavorshëm hidrik”.

  Blerja e energjisë elektrike do të bëhet në zbatim të marrëveshjes së huasë ndërmjet Shqipërisë dhe Bankës Ndërkombëtare për Rindërtim dhe Zhvillim.

  Niveli në liqenin e Fierzës ka zbritur në 272 m ndërsa prurjet janë tejet të ...

 • Kryemadhi merr drejtimin e LSI e sulmon Ramën

  6 Korrik, 2017

  lsiNë Shqipëri Konventa e LSI-së zgjodhi mbrëmë në unanimitet, zonjën Monika Kryemadhi si drejtuesen e re të partisë. Zonja Kryemadhi nuk pati asnjë rival dhe votimi u krye formalisht përmes ngritjes së duarve me kartonat jeshil në favor. Ajo pason në këtë post zotin Petrit Vasili i cili dha dorëheqjen papritur javën e shkuar pas vetëm gati 7 javësh ...

 • Sulmon edhe mushkonja Tigër, dezinsektimi vetëm në zonat me pushues

  5 Korrik, 2017

  Përveç, harrjeve mushkonja Tigër është një tjetër problem për pushuesit në Divjakë. Ndonëse dezinsektimi është kryer dhe vazhdon, ai kryhet vetëm në zonën e plazhit  dhe jo në të gjithë Divjakën

  “Ne dezinsektojmë në një sipërfaqe të reduktuar vetëm 15 ha dhe jo në të gjithë parkun”, shprehet një nga përgjegjësit.

  Në një raport të detajuar  të Ministrisë së Shëndetësisë mbi dezinsektimin në zonën e Divjakës theksohet ...

 • Harrjet, problemi i verës

  4 Korrik, 2017

  shqiperi pushimeInsekti që njihet me emrin harrje në gjuhën popullore, i shfaqur masivisht këtë vit në Divjakë, është  shndërruar në problem për pushuesit.

  Nga pickimi i tyre qytetarët janë mbushur me puçra të mëdha në lëkurë të shoqëruara këto me kruarje. Ekspertët  thonë se nuk janë të rrezikshme përsa kohë nuk transmetojnë sëmundje infektive, pasi ...

 • Fleckenstein: Tani duhet të hapen negociatat me Shqipërinë

  29 Qershor, 2017

  Knut

  Eurodeputeti gjerman, Knut Fleckenstein vlerëson zhvillimin e zgjedhjeve në Shqipëri dhe e sheh të hapur rrugën për hapjen e negociatave të anëtarësimit të Shqipërisë. Ai pret që Rama të dijë si të përdorë pushtetin.

  Deutsche Welle: Zoti Fleckenstein, zgjedhjet përfunduan ishte një atmosferë ndryshe nga zgjedhjet e mëparshme. Çfarë note do t’i jepnin zgjedhjeve parlamentare kësaj here?

Qendra Informative Shqiptare "Liria"