LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Ekskluzive, çudit De Biasi: Ky është formacioni anti-Serbi

  7 Tetor, 2015

   

  kombetarjaTrajneri i Shqipërisë, Gianni de Biasi, e ka ndarë mendjen për 11 futbollistët që do të jenë titullarë ndaj Serbisë.

  Ai në seancën e sotme stërvitore ka caktuar lojtarët që do të luajnë nga minuta e parë.

  Burime të Telegrafit brenda Kombëtares shqiptare kanë treguar se italiani ka lënë jashtë 11-shes së parë disa lojtarë që kanë shkëlqyer me klubet e ...

 • Investitorët e huaj për klimën e biznesit

  7 Tetor, 2015

  Sondazhi në Shqipëri, treguesi i besimit në nivele negative. Më shumë se gjysma e sipërmarrësve të huaj kanë pohuar se kushtet e të bërit biznes në Shqipëri nuk janë të favorshme

  investitoret e huaj klimaTreguesi i besimit të sipërmarrjes së huaj që vepron në Shqipëri është në nivele negative, sipas një ankete të realizuar nga shoqata e investitorëve të huaj, ...

 • Ballkani dhe emigrantët, konferencë e BE-së

  6 Tetor, 2015

  Mogherini-FedericaPërfaqësuesja e Lartë e BE-së, Federica Mogherini, dhe Jean Asselborn, ministër i jashtëm, Azilit dhe Emigracionit të Luksemburgut, vendi që kryeson Unionin, organizojnë të enjten në mbrëmje një Konferencë të Nivelit të Lartë për të diskutuar mbi rëndësinë e korridorit të Ballkanit Perëndimor me rritjen e fluksit të emigrantëve qê vijnê nga Lindja e Mesme.

  Shqipëria rrezikon fondin e BE-së prej 66 mln eurosh 6 Tetor, 2015

  komisioni-i-integrimitNjë raport i hartuar nga Bashkimi Evropian, ka paralajmëruar autoritetet shqiptare se, Shqipëria rrezikon të humbasë një fond prej 66 milionë eurosh të BE-së, për shkak të mungesës së kualifikimit të administratës shqiptare.

  Ky raport ishte pjesë e diskutimit të sotshëm në Komisionin e Integrimit, gjatë së cilit, përfaqësuesit e shumicës pranuan se administrata ka nevojë për përmirësim.

  “Tani jemi në ...

 • Mrekullia e harruar shqiptare

  5 Tetor, 2015

  vithkuqNëse nuk do të ishte për rrugën, që duket sikur do të të drejtojë në ndonjë zonë të harruar a majë ndonjë mali të thellë, udhëtimi prej 26 kilometrash nga Korça drejt Vithkuqit do të ishte më shumë se i këndshëm.

  Kjo, sepse natyra ka gjithçka për të thyer monotoninë e betontë të qyteteve të ...

 • Tremujori II, ekonomia rritet 2,53%

  5 Tetor, 2015

  Instat publikon të dhënat. Rritjen më të madhe sektori i Ndërtimit, ndërsa Bujqësia shënon një rënie të lehtë

  instatNë Shqipëri, Instituti i Statistikave njoftoi sot se ekonomia shënoi një rritje prej 2,53 përqind në tremujorin e dytë, duke qëndruar në këtë mënyrë brenda pritshmërive për Prodhimin e Brendshëm Bruto gjatë vitit 2015

  “Kontributin kryesor në këtë rritje e ...

 • Bushati: Marrëdhëniet Shqipëri-Greqi? Jemi në rrugë të mbarë

  2 Tetor, 2015

  Ditmir BushatiShqipëria dhe Greqia janë në rrugë të mbarë në zgjidhjen përmes dialogut të mosmarrëveshjeve që shqetësojnë të dyja vendet dhe kësaj fryme i shërbeu edhe takimi Rama-Tsipras në Nju Jork.

  Ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati, në një intervistë dhënë për Zërin e Amerikës, e vlerësoi këtë takim si të frytshëm.

  “Ishte një takim i frytshëm, ...

 • Krichbaum: „Shqipëria aktualisht shumë larg fillimit të bisedimeve për anëtarësimin”

  2 Tetor, 2015

  Deputeti gjerman dhe kreu i Komisionit për Çështjet Europiane në Bundestag, Gunther Krichbaum, në një intervistë për Deutsche Welle e sheh dekriminalizimin si çështje kyç për ecjen përpara me procesin e integrimit.

  Deputeti gjerman KrichbaumKreu i Komisionit për Çështjet Europiane në Bundestag, Gunther Krichbaum

  Deutsche Welle: Z. Krichbaum, kryetari i Partisë Demokratike në opozitë, Lulzim ...

 • Lulzim Basha: “Shqiptarët meritojnë llogaridhënie se ç’u bë me paratë e tyre”

  2 Tetor, 2015

  Kryetari i Partisë Demokratike në opozitë, Lulzim Basha i ftuar në Bundestag, pas takimeve me deputetët gjermanë në intervistë me Deutsche Welle mbi skandalin e CEZ, ngecjen e dekriminalizimit e reformën në drejtësi.

  Lulzim BashaDW: Zoti Basha ju vizituat papritur Berlinin më 1 Tetor: – ardhja juaj në Berlin ishte thjesht një vizitë e radhës, apo kishte ndonjë lidhje me ...

 • Ish Ministri i Arsimit nën akuzë

  2 Tetor, 2015

  Prokuroria e Përgjithshme mbyll hetimet dhe con në Gjykatën e lartë zotin Myqerem Tafaj për “Shpërdorim detyre”. Ish ministri: Vendimi nën trysninë e qeverisë

  Myqerem TafajNë Shqipëri, Prokuroria e Përgjithshme njoftoi sot se ka përfunduar hetimet ndaj ish-ministrit të Arsimit dhe Shkencës, Myqerem Tafaj, aktualisht deputet i partisë demokratike dhe ka dërguar kërkesën për gjykim në Gjykatën e Lartë. Ndaj ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"