LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Kriza, vizita e Hoyt Yee rihap dialogun

  16 Maj, 2017

  Rama BashaNë Shqipëri pas kërkesës së djeshme të Zëvendës Ndihmës Sekretarit amerikan të Shtetit Hoyt Brian Yee, opozita dhe qeveria nisën sot diskutimet për një rrugëdalje nga kriza, mbi bazën e formulës së kompromisit të ofruar disa javë më parë nga kryetari i Komisionit të Jashtëm të parlamentit europian David McAllister. Opozita e cila e kishte kundërshtuar fillimisht një ...

 • Kriza ekonomike detyron banorët të lënë vendin në jug të Shqipërisë

  16 Maj, 2017

  GjirokasterKriza ekonomike po rikthen emigracionin në Qarkun e Gjirokastrës që përfshin edhe Tepelenën dhe Përmetin. Popullsia po zvogëlohet sërish në Jug të Shqipërisë duke thelluar braktisjen e mjaft zonave rurale dhe për rrjedhojë shtimin e tokave të papunuara dhe thellimin e varfërisë.

  Zëvendësimi i ekonomive të vogla me plantacionet e marijuanës i ka dhënë një goditje të fortë sidomos sektorit ...

 • Bashës, afat 24 orë. Yee: Zgjedhjet, legjitime edhe pa PD

  15 Maj, 2017

  7_NEGOCIATAT-AMERIKANEShtetet e Bashkuara të Amerikës duket se po bëjnë gjithçka që opozita ta ketë të pamundur vendimin e bojkotit të zgjedhjeve.

  Për këtë, i dërguari i fundit i Uashingtonit e ktheu vizitën e tij të falenderimit në dërgatën e fundit ndërmjetësuese ndërkombëtare përpara se vendi t’i drejtohet zgjedhjeve pa opozitën.

  Rikthehet paketa McAllister. Zv.kryeministër, 4 ministra

  Ashtu ...

 • Hoyt Yee: Zgjedhjet të vlefshme dhe pa opozitën

  15 Maj, 2017

  Hoyt Brian YeeNë Shqipëri, Zëvendës Ndihmës Sekretari amerikan i Shtetit Hoyt Brian Yee tha sot se komuniteti ndërkombëtar do t’i njohë zgjedhjet e 18 qershorit edhe nëse nuk do të ketë një marrëveshje dhe opozita nuk do të marrë pjesë, me kushtin që ato të pranohen nga vëzhguesit ndërkombëtarë.

  Zyrtari amerikan i bëri këto komente gjatë një takimi me një ...

 • Protesta e opozitës, Policia: PD s’ka plotësuar ende të gjitha kërkesat ligjore

  12 Maj, 2017

  protestaMe anë të një deklarate për shtyp në orët e mbrëmjes, Policia e Tiranës ka njoftuar se Partia Demokratike ende nuk ka përmbushur të gjitha kërkesat ligjore për mbajtjen e tubimit.

  “Drejtoria Vendore e Policisë Tiranë ka kontaktuar përfaqësues të degës së Partisë Demokratike, duke u kërkuar që të plotësojnë kërkesën e sjellë prej tyre ...

 • Hahn – Dënoj fuqishëm ҫdo njoftim për “veprime“që do të dëmtonin të drejtën e popullit shqiptar për të votuar.

  12 Maj, 2017

  HahnDemokracia nuk duhet të pengohet me bojkotimin e institucioneve dhe mospjesëmarrje në zgjedhje. Letër e Komisionerit Hahn drejtuar qytetarëve të Shqipërisë.

  Letra e Johannes Hahn, Komisionerit të BE-së për Politikat e Zgjerimit dhe të Fqinjësisë, drejtuar qytetarëve të Shqipërisë vjen në prag të protestës masive të opozitës, nesër, më 13 Maj, për të rrëzuar qeverinë e kryeministrit Rama dhe hapur ...

 • Kriza, Verdikti: PD përgjegjëse. Hahn: Tani votoni më 18 qershor

  11 Maj, 2017

  Hahn mogheriniLetra drejtuar shqiptarëve e Komisionerit për Zgjerimin, Johannes Hahn duket sikur mbyll çdo shteg për negociatë mes palëve, legjitimon 18 qershorin si ditën e zgjedhjeve edhe pa opozitën dhe i kërkon asaj të mos pengojë shqiptarët që të votojnë.

  Letra është e shkurtër dhe fjalitë e Komisionerit janë të qarta dhe nuk lënë vend ...

 • Bregu: Europa na ra kokës! PD, sot e izoluar

  11 Maj, 2017

  Majlinda BreguMajlinda Bregu, ish-ministre e Integrimit dhe zë kritik brenda Partisë Demokratike, ka reaguar pas letrës së Komisionerit Johannes Hahn për zgjedhjet e 18 qershorit.

  Ajo e quan mesazhin e përçuar nga Hahn një kumt që i drejtohet direkt Partisë Demokratike.

  “Johanes Hahn u dërgoi sot, me shqetësim të madh, shqiptarëve një kumt, që për të ...

 • Kongresmenët e SHBA: Fokus, drejtësia! Të gjitha partitë në zgjedhje

  11 Maj, 2017

  Nishani kongresmenetAmbasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë njoftoi se delegacioni i kongresmenëve, që vizitoi Shqipërinë një ditë më parë, nxiti të gjitha palët për t’u bashkuar dhe për të zgjidhur mosmarrëveshjet e tyre, si dhe për të vazhduar punën e vështirë të demokracisë.

  Selia diplomatike e Uashingtonit njofton se, kongresmenët nënvizuan rëndësinë ...

 • Hahn: Dënoj thirrjet për veprime që minojnë të drejtën për të votuar

  11 Maj, 2017

  HahnKomisioneri i Bashkimit Evropian për Zgjerimin Johannes Hahn shprehu sot keqardhje që opozita nuk po merr pjesë në zgjedhjet e 18 qershorit dhe i bëri thirrje asaj të mos organizojë veprime që do të minonin të drejtën e qytetarëve për të votuar në ditën e zgjedhjeve.

  Në një mesazh drejtuar qytetarëve të Shqipërisë sot, zoti Hahn thotë se i duhet ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"