LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Rijetësohet pazari i Korçës, mbi 50 biznese të gatshme për ta kthyer në destinacion turistik

  14 Nentor, 2016

  pazari-i-korcesNë një mbrëmje promovuese për produktet shqiptare mblodhi në Korçë mëse 50 biznese të cilat duan të bëhen pjesë e pazarit të restauruar të qytetit. Aktiviteti ku u ndërthurën gatimet tradicionale, muzika dhe ritmi ka krijuar pikën e parë të kontaktit për të interesuarit.

  15 biznese të tjera e kanë nisur punën për përshtatjen e ...

 • “Gjurmë Shqiptare”: Të (mos) jesh shqiptar në Manastir

  14 Nentor, 2016

  Historia e jashtëzakonshme e qytetit të Manastirit sot në Maqedoni. Si humbën shqiptarët, si u larguan dhe u asimiluan, çfarë ndodh sot në qytetin e alfabetit?

  Shqiptarë të asimiluar pranojnë për herë të parë në këtë dokumentar identitetin e tyre të vërtetë, të tjerë ende kanë frikë.

  Ndiqni sesi shumë shqiptarë përpiqen të zgjohen nga asimilimi dhe sesi shumë të tjerë kanë humbur për shkak të presionit ...

 • Shpërthimi në Ballsh, dyshimet për shkelje të sigurisë

  11 Nentor, 2016

  shperhtimi-balshNë Shqipëri prokuroria ka nisur hetimet për shkelje të rregullave të sigurimit teknik, pas shpërthimit të ndodhur mbrëmë në Uzinën e përpunimit të naftës në Ballsh, pjesë e kompanisë Armo. Një punonjës humbi jetën dhe disa të tjerë u plagosën, ndër të cilët, dy janë ende në gjendje të rëndë. Inspektoriati Shtetëror Teknik u shpreh paraprakisht se shpërthimi ka ...

 • Trump, Rama replika me opozitën për deklaratat e fushatës

  10 Nentor, 2016

  parlamentKuvendi u përfshi këtë të enjte nga debate të ashpra që kishin si kryefjalë presidentin e ri amerikan Donald Trump dhe deklaratat e bëra kundër tij nga kryeministri Rama gjatë fushatës presidenciale.

  I pari që preku këtë çështje ishte deputeti i PD, Astrit Patozi. “Shpresoj të mos e marrë vesh Trump deklaratën e Ramës, ...

 • Rama mbledh Zyrën Operacionale, raportojnë zyrtarë e ministra

  9 Nentor, 2016

  shtabi-sotKryeministri Rama ka mbledhur sërish pasditen e sotme Zyrën Operacionale, për t’u njohur me të dhënat e fundit lidhur me situatën e shkaktuar nga përmbytjet. Gjatë mbledhjes kanë raportuar drejtues të disa strukturave shtetërore, si dhe disa ministra përgjegjës.

  Shemsi Premçi, drejtor i Emergjencave Civile: Problematike vazhdon të mbetet situata në Shkodër. Në Gjoricë të ...

 • Rama shpjegon pse ishte kundër Trumpit

  9 Nentor, 2016

  Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama thotë se do të respektojë vullnetin e sovranit. Ai shpjegon edhe shkaqet pse gjatë fushatës doli hapur kundër Trumpit.

  edi-ramaKryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka qenë gjatë fushatës zgjedhore në SHBA-së hapur kundër presidentit të ri Donald Trump dhe ka mbështetur kandidaten demokrate Hillary Clinton. Rama ishte ndër të parët politikanë evropianë që doli kundër ...

 • BSH: Ekonomia, në rimëkëmbje graduale. Në 2017, në ekuilibër

  9 Nentor, 2016

  guvernatori-gent-sejkoBanka e Shqipërisë deklaroi këtë të mërkurë se ekonomia shqiptare është në përmirësim gradual. Guvernatori Gent Sejko deklaroi se zgjerimi i aktivitetit ekonomik po jep efekte pozitive në punësim.

  “Zgjerimi i aktivitetit ekonomik në vend ka sjellë rritje të punësimit dhe ulje të papunësisë. Lëvizja graduale e ekonomisë drejt ekuilibrit krijon premisa për rritjen e ...

 • KE rekomandon hapjen e kushtëzuar të negociatave të anëtarësimit të Shqipërisë në BE

  9 Nentor, 2016

  Kushti për nisjen e negociatave – zbatimi i reformës dhe i ligjit të vettingu, të pezulluar nga Gjykata Kushtetuese.

  ramaDelegacioni i BE në Tiranë njoftoi zyrtarisht se sot (09.11.2016) Komisioneri për Zgjerimin, Johannes Hahn publikoi në Bruksel Raport- Progresin e Komisionit Europian për Shqipërinë, ku rekomandohet hapja e kushtezuar e negociatave të anëtarësimit të Shqipërisë në BE. Kushti thelbësor është ...

 • Raport pozitiv për Shqipërinë, rekomandohet hapja e negociatave

  8 Nentor, 2016

  brukseliRekomandimi pozitiv për hapjen e negociatave të Shqipërisë nuk është më surprizë. Çfarë mbetet e paqartë është gjuha që ka përdorur Brukseli për të shprehur kushtëzimin që Shqipëria duhet të përmbushë.

  Por kushti i të gjitha kushteve është reforma në drejtësi dhe siç mëson Top Channel zbatimi i saj do të kërkohet të jetë i ...

 • Shqipëri, tre viktima nga moti i keq

  8 Nentor, 2016

  permbytjet-shqiperiNë Shqipëri, moti i keq me shira të rrëmbyeshëm dhe erëra të forta që ka mbërthyer vendin që prej orëve të para të mëngjesit të sotëm, ka shkaktuar tre viktima. Në veri të vendit, në Klos, në rrethin e Matit, një 42 vjeçar është rrëmbyer nga rrjedha e lumit së bashku me makinën e tij. Po ashtu dhe në ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"