LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Kërkesa e paprecedentë e PD: Jo datë për negociatat

  7 Nentor, 2016

  top-channelPartia Demokratike ka depozituar një amendament në kërkesën drejtuar Komisionit dhe Këshillit Europian, ku kërkon që të kushtëzohet data e hapjes së negociatave me zgjedhjet dhe dekriminalizimin.

  Në amendamentin e dorëzuar nga Aldo Bumçi, Partia Demokratike kërkon që dy institucionet e Bashkimit Europian të kushtëzojnë datën e çeljes së negociatave me zgjedhjet, zbatimin e ligjit ...

 • Debati për Himarën, Rama “nuk ka minoritet grek”

  3 Nentor, 2016

  ramaNë Shqipëri kryeministri Edi Rama foli sot për rastin e prishjes së disa ndërtesave në Himarë në kuadër të planit rregullues të qendrës së qytetit, i cili ditët e fundit rriti ndjeshëm tensionet mes Tiranës dhe Athinës, pasi Greqia pretendon se po goditen qëllimisht pjestarë të minoritetit grek. Por kryeministri Rama hodhi poshtë këto pretendime duke saktësuar se Himara ...

 • Buxheti 2017, marrëveshje Qeveri-FMN

  2 Nentor, 2016

  min-financa-arbenNë Shqipëri ministri i Financave Arben Ahmetaj tha sot se ka arritur marrëveshjen mbi buxhetin e vitit të ardhshëm dhe politikat bazë të tij me Fondin Monetar Ndërkombëtar, e cila megjithatë sipas Fondit është e kushtëzuar nga mënyra se si do të zgjidhen detyrimet e prapambetura të qeverisë. Përfaqësuesja e FMN-së tha gjithashtu se rritja e pagave dhe e ...

 • Shqipëri: Qytetarët shumë pak u besojnë institucioneve dhe partive

  1 Nentor, 2016

  Sondazhi i sapo publikuar në Tiranë i mbështetur nga Fondacioni Konrad Adenauer nxjerr në pah perceptimin e qytetarëve mbi qeverisjen qendrore e lokale, gjendjen social-ekonomike dhe besueshmërinë tek forcat politike.

  kuvendi-i-shqQendra Shqiptare për Qeverisje të Mirë, një organizatë joqeveritare në Tiranë e mbështetur nga fondacioni gjerman Konrad Adenauer ka nisur realizimin e një sondazhi, të cilin e konsideron si “Barometri ...

 • Rama: Himara njihet dhe është veç shqiptare

  31 Tetor, 2016

  rama-gravura-himaraKryeministri Edi Rama i ka dërguar tërthorazi një mesazh të fortë Greqisë që të qëndrojë larg deklaratave në lidhje me pronat në Himarë.

  Postimi i plotë i Kryeministrit:

  Kjo gravurë e vjetër e Athinës e 1670 (qytet në të cilin, shkruante ende më 1925 princi grek fanariot Eugene Rizo-Rangabe, “…popullsia autoktone është edhe sot e kësaj ...

 • Athina kërcënon integrimin në BE: Mos prishni shtëpitë e minoritarëve grekë në Himarë

  31 Tetor, 2016

  athina-reagimNë një deklaratë për shtyp publikuar në faqen e saj zyrtare Ministria e Jashtme greke thekson se ndjek me shqetësim të veçantë ngjarjet që zhvillohen në Himarë ku 19 familje të minoritetit grek janë paralajmëruar se kanë afat vetëm 5 ditë për t’u larguar nga shtëpitë e tyre të cilat do të shemben.

  Është e ...

 • Vettingu mbërrin në Venecia, Kushtetuesja e përktheu ligjin me urgjencë

  29 Tetor, 2016

  vettinguLigji i Vettingut ka mbërritur në Komisionin e Venecias. Gjykata Kushtetuese nuk e vonoi procesin  e përkthimit dhe ia arriti të realizojë dërgimin në Venecia të ligjit të përkthyer brenda tre diteve nga marrja e vendimit për pezullimin e tij, duke përmbushur edhe pritshmërinë e Shteteve të Bashkuara dhe Bashkimit Europian për ta referuar çështjen pa vonesë ...

 • Xhafaj në Top Story: Vendimi i Kushtetueses, i paralajmëruar

  27 Tetor, 2016

  top-storyKëtë javë Gjykata Kushtetuese mori një vendim në dukje të ndërmjetëm, por një vendim tejet i rëndësishëm; pezulloi ligjin e Vettingut, ligjin ndoshta më të përfolur të dekadës së fundit të miratuar në Parlament, kjo edhe për shkak të pasojave që ai pritet të shkaktojë në kuadrin e reformën në drejtësi.

  Çfarë ndodh tani? A ...

 • Në Tiranë jetohet më mirë. Rritja ekonomike, e pabarabartë

  27 Tetor, 2016

  ne-tirane-jetohet-me-mireTë dhënat zyrtare nga Instituti i Statistikave tregojnë se, Shqipëria është një vend me pabarazi ekonomike, ku rritja e mirëqenies nuk ka qenë e njëjtë në të gjithë territorin e vendit. Në vjetarin e fundit statistikor, INSTAT raporton se, për rajone të caktuara, të ardhurat mesatare për frymë ndryshojnë deri në dy herë.

  Sipas shifrave, ...

 • Banka Botërore publikon Raportin Vjetor e të Bërit Biznes

  26 Tetor, 2016

  tahseen-sayed-bbBanka Botërore publikoi sot raportin vjetor mbi lehtësinë e të bërit biznes “Të bësh biznes 2017: Mundësi të barabarta për të gjithë”, ku Shqipëria shënoi përmirësim në renditjen botërore.

  Përmirësimi i mjedisit të biznesit, sipas raportit të Bankës Botërore, bëri që Shqipëria të ngjitej me 32 vende në renditjen botërore, nga vendi 90 vitin e kaluar në vendin 58 sivjet.

  “Përmirësimet ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"