LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Eureporter: Frikë për dhunë në Shqipëri

  22 Prill, 2017

  ALB EUEureporter flet për frikën e episodeve të reja të dhunës përpara vizitës së delegacionit të Parlamentit Europian në Shqipëri, duke kujtuar në shkrimin e tij më të fundit mbi situatën politike të vendit, se si i ka kërkuar kreydiplomatja e bllokut, opozitës së udhëhequr nga Partia Demokratike, t’i japë fund bojkotit parlamentar e të riangazhohet në ...

 • Ish deputeti Frroku, dënohet 7 vite e gjysëm burg

  21 Prill, 2017

  FrokuNë Shqipëri, Gjykata e Krimeve të Rënda dënoi sot me 7 vite dhe 6 muaj burgim ish deputetin Mark Frroku i cili u arrestua në pranverën e vitit të shkuar.

  Prokuroria kishte kërkuar dënimin me 25 vite burgim për Frrokun, nga të cilat 17 vetëm për akuzën e vrasjen në kryeqytetin belg, Bruksel, në vitin 1999, të një shqiptari, gjatë ...

 • Bushati: jemi të hapur për çdo propozim që vjen nga ana e opozitës

  20 Prill, 2017

  BushatiMinistri i Jashtëm i Shqipërisë, Ditmir Bushati po zhvillon në Uashington takime me zyrtarë amerikanë lidhur me marrëdhëniet e Shqipërisë me Shtetet e Bashkuara dhe me gjendjen në Ballkanin perëndimor, ku Rusia ka shtuar ndjeshëm përpjekjet për ndikim dhe ku vihet re një rritje e tensioneve brenda disa vendeve. Si anëtare e NATO-s Shqipëria kontribuon me trupa në Afganistan ...

 • Ministri Gabriel përcolli në Shqipëri qëndrimin e qeverisë gjermane

  19 Prill, 2017

  MJ GabrielMinistria e Jashtme e Gjermanisë sqaron e pyetur nga Deutsche Welle kërkesën në Tiranë të ministrit të Jashtëm gjerman, Sigmar Gabriel drejtuar opozitës në Shqipëri.

  Kërkesa që ministri i Jashtëm i Gjermanisë, Sigmar Gabriel, i bëri opozitës në Shqipëri që ajo t’i japë fund bojkotit të Parlamentit ka shkaktuar debat në Shqipëri. Në disa artikuj në shtyp dhe në ...

 • Gabriel: Minimi i shtetit ligjor në Shqipëri jo në interesin e BE-së

  19 Prill, 2017

  GabrielShefi i diplomacisë gjermane u bëri thirrje politikanëve shqiptarë që mbi bazën e Kushtetutës dhe ligjeve të zbatohet reforma në drejtësi.

  Ministri i jashtëm i Gjermanisë Sigmar Gabriel mbërriti të hënën në Tiranë në një moment kur kriza politike është shumëplanëshe: kur reforma në drejtësi është e stopuar, kur zgjedhja e Presidentit të Republikës dhe zgjedhjet e përgjithshme janë ende ...

 • Përmirësohet ekonomia, FMN: Shqipëria, 3.7 për qind. Kosova, e dyta

  18 Prill, 2017

  FMN-RRITJAFondi Monetar Ndërkombëtar konfirmoi parashikimin se ekonomia shqiptare do të ketë rritjen më të lartë në rajon gjatë këtij viti. Në raportin e sapopublikuar mbi perspektivën e ekonomisë globale, FMN-ja deklaroi se prodhimi kombëtar i Shqipërisë do të rritet këtë vit me 3.7 për qind, nga 3.5 për qind sa u rrit vitin e kaluar.

  Tiranë: Kuvendi miratoi dy komisionet ad hoc të reformës gjyqësore 18 Prill, 2017

  parlamenti alParlamenti në Tiranë miratoi në pak minuta mbrëmjen e të martës emrat e anëtarëve për dy komisione të përzgjedhjes paraprake për gjyqtarë dhe prokurorë, megjithë mungesën e deputetëve të opozitës.

  Emrat e propozuar morën 82 votat e deputetëve të majtë në sallën e boshatisur nga krahu i djathtë, ndërsa kryeministri Edi Rama deklaroi se “vetingu është një proces pa ...

 • Sekuestro pasurisë së deputetit Peza

  18 Prill, 2017

  Alfred pezaNë Shqipëri, me kërkesë të Prokurorisë për Krime të Rënda, Gjykata për Krime të Rënda ka vendosur sekuestro preventive ndaj aksioneve në Bankën “Credins” të bashkëshortes së deputetit Alfred Peza. Vendimi vjen si pasojë e hetimeve që nisën ndaj deputetit socialist dhe bashkëshortes së tij Mirela Ndini, pas publikimit në media se në mars të vitit 2015 zonja ...

 • Sigmar Gabriel: opozita në Shqipëri ta lërë bojkotin

  18 Prill, 2017

  Sigmar dhe DitmirGjermania të japë më shumë mbështetje financiare për projektet rajonale të Procesit të Berlinit. Ministri i Jashtëm i Gjermanisë kërkon qendrim konstruktiv nga politika në Tiranë.

  Zëvendëskancelari dhe Ministri i Jashtëm i Gjermanisë, Sigmar Gabriel paraqiti sot (17.04. 2017) në Tiranë qëndrimin e Gjermanisë ndaj krizës politike në Shqipëri.

  Në konferencën e përbashkët për shtyp me homologun shqiptar, Ditmir ...

 • B.E. thirrje opozitës në Shqipëri të kthehet në parlament dhe të miratohen institucionet e “vetingut”

  13 Prill, 2017

  Mogherini HahnBashkimi Evropian bëri thirrje sot që opozita të rikthehet në parlament dhe të vazhdojë puna për reformën në drejtësi.

  Dy zyrtarët e lartë të B.E.-së, shefja e politikës së jashtme Federica Mogherini dhe komisioneri për zgjerimin Johannes Hahn përmes një deklarate të përbashkët shprehin keqardhje që opozita po bojkoton parlamentin dhe që nuk u regjistrua për të marrë pjesë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"