LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Tiranë: Studim mbi mediat dhe goditjen e korrupsionit

  22 Shtator, 2016

  studim-mbi-mediatAnketimi i grupeve të qytetarëve dhe gazetarëve nxori se shtypi është i pafuqishëm të godasë korrupsionin e përhapur gjerësisht, sepse denoncimet e tij nuk ndiqen më tej nga drejtësia.

  Nga studimi doli se kultura e mos-ndëshkimit të korrupsionit ka zënë vend në administratë e në shoqëri dhe po pranohet si një dukuri e zakonshme, kundër të cilës media dhe drejtësia ...

 • Fiks Fare, ja si riciklohen akulloret

  21 Shtator, 2016

  fiks-fare-akullorjaEmisionit Fiks Fare risolli këtë të mërkurë fakte nga mënyra sesi tregtarët e abuzojnë me prodhimin dhe tregtimin e akullores, e cila gjatë sezonit të verës është një nga produktet që konsumohet me shumë.

  Kamera e Fiks Fare ka zbuluar sesi prodhohet dhe riciklohet akullorja, duke rrezikuar shëndetin e qytetarëve. Gazetarët e këtij emisioni, bashkë ...

 • Majlinda Bregu në Top Story: Strukturat e PD, kaotike

  19 Shtator, 2016

  top_story3 vjet e gjysmë më parë, kur Partia Demokratike humbi zgjedhjet, dilema e madhe ishte a do të mbijetojë kjo parti pa Sali Berishën. Sot dilemat mbetet dhe pavarësisht asaj çfarë thuhet, në dibër Partia Demokratike humbi. Kjo ka sjellë një shtim të zërave kritikë brenda Partisë Demokratike dhe njëri prej këtyre zërave është Majlinda Bregu.

  Tiranë: OSBE kërkon nisjen e reformës zgjedhore “pa humbur kohë” 19 Shtator, 2016

  osbeOSBE u bëri sot thirrje zyrtarëve dhe partive politike që të nisin reformën zgjedhore pa humbur kohë.

  Zyra e OSBE-së në Shqipëri publikoi një deklaratë, ku theksoi se ky proces shumë i rëndësishëm duhet përfunduar në kohë për zgjedhjet parlamentare të vitit të ardhshëm.

  Kryetari në detyrë i Zyrës së OSBE-së në Shqipëri, Robert Wilton, e bëri sot këtë deklaratë, pas ...

 • Si ndryshon prokuroria? Ligji i ri shpërndan pushtetin e kryeprokurorit

  16 Shtator, 2016

  ligji-prokuroriseKur ligji për prokurorinë të miratohet në Parlament dhe të marrë fuqi, prokuroria nuk do të jetë më kjo që njohim sot. Aktualisht, prokuroria është një organ i centralizuar, ku prokurori i përgjithshëm është i gjithëpushtetshëm brenda sistemit.

  Por kur ligji i ri të nisë zbatimin, fuqia e kryeprokurorit do të zhbëhet. Ai do t’i ...

 • Shqipëri: Zbatimi i reformës në drejtësi në pranverë 2017

  16 Shtator, 2016

  “Reforma më e thellë në vendet e rajonit e ato postkomuniste në Europën Lindore”, thotë Ulsi Manja, deputet, relator për projektligjin për organizmin e funksionimin e prokurorisë në sistemin e reformuar të drejtësisisë.

  Deutsche Welle: Z. Manja, qytetarët e Shqipërisë presin me padurin fillimin e zbatimit të reformës në drejtësi. Çfarë garancish jep sistemi i reformuar se në Shqipëri do të fillojë të ketë drejtësi, se do fillojë të shkulet kultura ...

 • Terrorizmi, rreziku nga të infiltruarit mes refugjatëve

  15 Shtator, 2016

  luKonferenca rajonale në Durrës. Ambasadori amerikan Lu: Policia shqiptare e kufirit tani ka akses në bazën e të dhënave të FBI-së për terrorizmin

  Në Shqipëri ambasadori amerikan Donald Lu tha sot se vendet e Ballkanit kanë qenë të suksesshme në ndjekjen dhe arrestimin e luftëtarëve të huaj, por rajoni, shtoi ai, përballet me kërcënimin e mundshëm të ...

 • Tiranë: Dita e parë e shkollës për 27 mijë fëmijë

  13 Shtator, 2016

  shkolla-nisiMbi 27 mijë fëmijë nisën sot klasat e para të arsimit fillor shqiptar plot ëndrra për t’iu kushtuar dijes dhe kulturës, një pjesë me mungesa në libra dhe në objekte shkollore, por një pjesë me shkolla të rindërtuara dhe kushte optimale.

  Fëmijët e klasave të para iu bashkuan sot afro 392 mijë nxënësve, djem e vajza të arsimit 9-vjeçar që ...

 • Greqia dhe Shqipëria projekte për rrjetet hekurudhore

  13 Shtator, 2016

  hekurudhaEnti i Hekurudhave të Greqisë, OSE, dhe Hekurudhat shqiptare kanë rënë dakort të bashkëpunojnë për ngritjen e një linje të re hekurudhore që lidh qytetin grek të Follorinës me Pikën kufitare të kapshticës dhe më tej me qytetin e Pogradecit, në juglindje të Shqipërisë. Sipas burimeve zyrtare greke, që i referohen Ministrisë së Transporteve, projekti pritet të mbështetet nga ...

 • TI: Institucionet të dobëta përballë korrupsionit

  9 Shtator, 2016

  nisa-albania-2016Transparency International publikon analizën për Shqipërinë: “Kultura e pandëshkueshmërisë, mungesa e sundimit të ligjit dhe korrupsioni i shfrenuar, çështje që duhen trajtuar urgjentisht”, thuhet në raport

  Një raport gjithpërfshirës, i pari i këtij lloji i organizatës Transparency International për gjendjen e demokracisë në Shqipëri, funksionimin e institucioneve kryesore të saj dhe rolin ei tyre për të luftuar ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"