LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Shqipëri, moti i keq nuk ndal trafikun e narkotikëve

  9 Janar, 2017

  vlorePolicia e Vlorës thotë se zbuloi sot një automjet luksoz që lundronte në det dhe që dyshohet se kishte shërbyer për transportim narkotikësh në hapësirën detare me Italinë.

  Hetimet e para policore flasin për dokumente jo të rregullta të mjetit dhe për një nyjë lidhëse në pjesën e pasme që mund të ketë shërbyer për tërheqjen e gomoneve që përdoren ...

 • Moti i keq, Emergjencat: Problemet më të shumta në qarqet veriore

  6 Janar, 2017

  rruga-me-boreReshjet e dëborës të rëna gjatë 24 orëve kanë shkaktuar bllokimin e disa akseve rrugore kryesisht në zonat rurale. Në disa akse nacionale ka pasur vështirësi në qarkullim, duke bërë të detyrueshëm përdorimin e zinxhirëve për automjetet.

  Strukturat e Emergjencave Civile në rrethe dhe kompanitë e kontraktuara për mirëmbajtjen e rrugëve kanë qenë në krye ...

 • Arrestimi i Ramush Haradinajt, për kë bien këmbanat?

  6 Janar, 2017

  edi-ramaNga Edi Rama – Pas akuzave të një politikani zviceran, “zbuluesi” i famshëm ose famëkeq i një shtëpie fantazëm krimesh kundër njerëzimit, e njohur si “Shtëpia e Verdhë”, qarqe të ndryshme ndërkombëtare patën idenë e ngritjes së një Tribunali krejt Special. Jo për Serbinë si agresore, por për Kosovën që ishte viktima e agresionit barbar të regjimit ...

 • Moti i keq, Autoriteti Rrugor: Evitoni udhëtimin nga Rruga e Kombit

  5 Janar, 2017

  rruga-e-kombitAutoriteti Rrugor Shqiptar i bën thirrje drejtuesve të automjeteve të evitojnë udhëtimin në Rrugën e Kombit, sidomos gjatë natës, për shkak të reshjeve të borës dhe ngricave. Pjesa më problematike është pas tunelit të Thirrës. Bëhet thirrje për përdorimin e zinxhirëve.

  Ndërkohë moti i keq ka shkaktuar probleme në rrugët e zonave të tjera veriore ...

 • “Vettingu” i politikanëve, ligji i ri për anti-korrupsionin në nivele të larta

  4 Janar, 2017

  kuvendi27 ligjet e paketës së re që plotëson reformën në drejtësi nuk janë njësoj të rëndësishme si 7 ligjet e para. Por një prej tyre është një përpjekje për luftën kundër korrupsionit në nivele të larta, duke patur në shënjestër pasurinë e paligjshme.

  Ndryshimi i ligjit për deklarimin dhe kontrollin e pasurive është një bashkëpunim ...

 • Gripi mbyll shkolla e kopshte; Qeveria: Pushim një nga prindërit

  3 Janar, 2017

  ministria-e-shendetsisePërhapja e menjëhershme e virusit të gripit në popullatë ka bërë që Ministria e Shëndetësisë të mbyllë çerdhet, kopshtet dhe shkollat në datat 4, 5, 6 dhe 7 janar, me qëllim frenimin e tendencës rritëse të numrit të njerëzve që po preken nga virusi.

  Pas vendimit për të mbyllur shkollat e çerdhet deri më datën ...

 • Acari mbërthen vendin, temperaturat deri në -20 gradë

  3 Janar, 2017

  acariNga dita e enjte, i gjithë vendi do të përfshihet nga moti i ftohtë me reshje bore. Por, gjendja e alarmit, sipas meteorologëve, kulmon ditën e shtunë, kur në vend do të shënohen temperatura të ngjashme me të ftohtin historik të vitit 1985.

  “Ditën e shtunë dhe të dielë i gjithë vendi do të goditet ...

 • Ekonomia “mbahet” nga grekët

  3 Janar, 2017

  ekonomia-stoku-i-investimeveStoku i investimeve të huaja direkte në ekonominë shqiptare tejkaloi për herë të parë shifrën 5 miliardë euro në fund të vitit 2015. Lajmi u raportua nga Banka e Shqipërisë, e cila sqaron se këto janë investime të kryera ndër vite dhe përfaqësojnë shumën e aseteve që zotërojnë aktualisht në ekonominë shqiptare kompanitë e huaja.

  Festat e fundvitit, policia në shërbim të përforcuar 31 Dhjetor, 2016

  policaaaaaaaaaaaPolicia shton masat për natën e ndërrimit të viteve, edhe për ditët e para të vitit të ri. Duke filluar nga sot deri më datë 4 janar 2017 do të ketë shtim të  prezencës policore në të gjithë territorin e vendit. Në  të gjitha Drejtoritë Vendore të Policisë në qarqe është vendosur  një grup i FNSH-së, të ...

 • Festa në acar, nata e vitit të ri me temperatura deri në -10 gradë Celcius

  31 Dhjetor, 2016

  temperaturaNata e ndërrimit të viteve do të jetë me temperatura të ftohta dhe ngricë të cilat do të vijojnë edhe në ditet e para të vitit 2017. Meteorologët parashikojne që në datën 31 temperaturat do të shënojnë -10 gradë celcius në zonat malore dhe deri në -8 në zonat e ulëta dhe bregdet.

  “Orët e ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"