LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Marijuana, Manjani: të ndërhyhet më fort

  18 Tetor, 2016

  manjaniNë Shqipëri ministri i Drejtësisë Ylli Manjani tha sot se në vend ekziston një perceptim i gjerë se fenomeni i kultivimit të marijuanës është i përhapur. Sipas tij nevojitet një reagim më i fortë i strukturave shtetërore e nëse do të ishte e nevojshme të përfshihej dhe ushtria

  Ndërsa çështja e kultivimit të marijuanës është bërë objekt thuajse i përditshëm ...

 • Dita kundër varfërisë, BB: 45% e shqiptarëve, më pak se 5$ në ditë

  17 Tetor, 2016

  varferia-albSot është Dita kundër varfërisë. Në gjithë vendin janë të shumta ato familje që kanë nevojë për ndihmë për të mbijetuar.

  14.3 për qind e popullësisë në vitin 2012 jetonte me më pak se 5 mijë lekë në muaj. Ndërsa sipas Bankës Botërore, 45.5 për qind e shqiptarëve jetojn me më pak se 5 dollarë ...

 • Shqipëria dhe Serbia, Odë të përbashkët ekonomike

  15 Tetor, 2016

  rama-vucicShqipëria dhe Serbia nënshkruan të premten marrëveshjen për themelimin e Odës së përbashkët Ekonomike, me seli në Tiranë.

  Marrëveshja u nënshkrua në kuadër të punimeve të Forumit të Biznesit që i zhvilloi punimet në qytetin jugor të Nishit, në të cilin morën pjesë rreth 300 ndërmarrës nga Serbia dhe Shqipëria.

  Sipas të dhënave të Odës Ekonomike të Serbisë, në pjesën e ...

 • Kryeministri Rama në Beograd, kërkon njohjen e Kosovës nga Serbia

  13 Tetor, 2016

  rama-beogradKryeministri i Shqipërisë Edi Rama, tha të enjten në Beograd që Serbia duhet ta njohë sa më parë pavarësinë e Kosovës, meqë kjo do të jetë në të mirë të të gjithëve.

  Ai i bëri këto komente në fillim të vizitës dyditëshe në Serbi ku mori pjesë në një debat në kuadër të Forumit të Sigurisë bashkë me kryeministrin serb ...

 • Rama fton biznesin gjerman: Kemi taksa të ulëta dhe kosto të lirë pune

  11 Tetor, 2016

  rama-hamburgMe kompanitë gjermane në Forumin Ekonomik në Hamburg, kryeministri Rama përdori dy argumente të thjeshta për t’i ftuar ato të vijnë dhe të investojnë në Shqipëri.

  “Kemi një kosto të punës kaq të ulët dhe 15% tatim fitimi për biznesin, çfarëdo qoftë ai, gjë që në Gjermani nuk është e mundur as të mendohet e ...

 • Kaçe besnik deri në fund: Nuk largohem nga Kombëtarja. Shqipëria mbi të gjitha!

  11 Tetor, 2016

  kace-ergysErgys Kaçe ka përgënjeshtruar lajmin që ka qarkulluar në disa media, ku thuhej se ai ishte larguar nga Kombëtarja për shkak të mospërputhjeve me trajnerin Gianni De Biasi.

  Përmes një postimi në rrjetin social Facebook, Kaçe hedh poshtë këto lajme si aspak të vërteta.

  “Unë nuk do të largohesha kurrë nga Kombëtarja Shqiptare për asnjëlloj arsyeje. ...

 • Salafizmi në Shqipëri

  11 Tetor, 2016

  Sipas shifrave zyrtare të Shqipërisë 114 persona iu bashkuan IS gjatë periudhës 2012- 2014. Rreth 40 prej tyre tanimë janë kthyer, 20 janë vrarë dhe 7 janë plagosur. A mund të gjallërohet salafizmi në Shqipëri?

  xhamiaSa të ketë jetë Meleq Kuqo, do të mbajë mend deri në hollësitë më të vogla sesi e mori lajmin që djali i tij, Doriani, ...

 • Ahmetaj: Marrëdhënia me FMN-në do të vazhdojë, përtej marrëveshjes aktuale

  10 Tetor, 2016

  ahmetaj-fmnMinistri i Financave i Shqipërisë, Arben Ahmetaj, që gjendet këto ditë në Uashington për bisedime me Fondin Monetar Ndërkombëtar, tha në një intervistë për Zërin e Amerikës në qendër të bisedimeve janë zhvillimet ekonomike të vendit. Ai tha se pjesë e këtyre bisedimeve është edhe mundësia e rritjes së rrogave dhe pensioneve, por nuk është marrë një vendim sesa ...

 • Rritje e ndjeshme e sipërfaqeve me marijuanë

  7 Tetor, 2016

  raporti-i-gdfNë Shqipëri fenomeni i kultivimit të marijuanës mbetet shqetësues. Shifrat e publikuara sot nga policia shqiptare në përfundim të misionit të monitorimit nga ajri nga ana e Guardia Di Finanza-s italiane tregojnë se sipërfaqet e zbuluara janë gati 5-fishuar, ndërsa numri i bimëve të asgjësuara ka arritur mbi 2.4 milionë.

  Përtej debateve politike mbi fenomenin e kultivimit të marijuanës, fakt ...

 • Kotzias: “Çështja çame” nuk diskutohet! Hahn gaboi, e refuzova kërkesën e Bushatit

  5 Tetor, 2016

  cametMinistri i Jashtëm grek, Nikos Kotzias hedh poshtë faktin që Athina dhe Tirana kanë përfshirë “çështjen çame” në çështjet pezull për t’u zgjidhur midis dy vendeve.

  “Referenca e vetme në dokumentin e quajtur ‘non paper’, që iu kemi dorëzuar shqiptarëve, është fakti që ‘çështja çame’ nuk përbën objekt negociimi për shtetin grek”, ka deklaruar Kotzias ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"