LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Sot mbahet mbledhja e dytë mes qeverisë së Shqipërisë dhe Malit të Zi

  27 Shkurt, 2023

  mbledhja e perbashket MZ ALSot, dita e hënë, 27 shkurt do të zhvillohet mbledhja e dytë e përbashkët mes qeverisë të Republikës së Shqipërisë dhe qeverisë së Malit të Zi, e cila do të mbahet në ndërtesën e re të Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Malit të Zi (CANU), në rrugën Rista Stijovića 5, në Podgoricë.

   

  Pritet të nënshkruhet ...

 • Përçahet opozita para zgjedhjeve! PDIU me tone nacionaliste deklarohet kundër PD

  27 Shkurt, 2023

  IdriziShpëtim Idrizi i preu shpresat Sali Berishës dhe ia bëri të  qartë se nuk ia fal marrëveshjen me Vangjel Dulen që prodhoi si kandidat të Himarës Fredi Bejlerin, i cili bën fushatë me flamurin e ‘Vorio Epirit” duke provokuar çamet.

   

  PDIU ka marrë vendimin që të dalë e vetme në zgjedhje. Shqiptarët e Ҫamërisë e njohin mirë historinë se si ...

 • Ahmetaj i përfshirë tek inceneratorët/ Dokumentet tregojnë rolin e tij në krijimin e koncesionit të Elbasanit

  25 Shkurt, 2023

  Ahmetaj2Arben Ahmetaj, jo vetëm që u përfshi në koncesionin e inceneratorit të Elbasanit, por kishte edhe një rol thelbësor në përcaktimin e formës së procedurës së ndjekur.

   

  Dokumentet e siguruara nga Top Channel tregojnë se si Ahmetaj, përmes vartësve të tij në Ministrinë e Zhvillimit Ekonomik dhe Sipërmarrjes, përcaktoi të gjithë procedurën dhe vendimmarrjen e institucioneve të tjera të përfshira ...

 • Çështja CEZ-DIA, Meta tre orë në Prokurorinë e Posaçme

  23 Shkurt, 2023

  MetaNë Shqipëri, kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta, u thirr sot në Prokurorinë e Posaçme kundër Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit, për të dhënë shpjegime lidhur me çështjen e vjetër të marrëveshjes mes kompanisë çeke CEZ e cila bleu në vitin 2009 kompaninë shqiptare të shpërndarjes së energjisë, dhe shoqërisë DIA, për mbledhjen e borxheve. Zoti Meta është ...

 • “Corriere della sera”: Tirana kryeqyteti i mbushur plot surpriza

  21 Shkurt, 2023

  tiranaKryeqyteti i Shqipërisë, qendra kryesore ekonomike, financiare, tregtare dhe kulturore e vendit, Tirana është një qytet në evolucion të vazhdueshëm, e gjallë dhe ideale për një fundjavë ndryshe nga zakonisht, shkruan Francasca Masotti për gazetën më të madhe italiane ”Corriere della sera”.

   

  Tirana është kryeqyteti dhe qyteti më i madh i Shqipërisë, si dhe qendra kryesore ekonomike, financiare, tregtare dhe ...

 • Holta Zaçaj zgjidhet kryetarja e re e Gjykatës Kushtetuese

  20 Shkurt, 2023

  Holta ZacajPas dështimit të dy raundeve, në raundin e tretë ajo mori 5 vota pro. Për këtë pozicion Zaçaj ishte në garë me Fiona Papajorgjin dhe Marjana Seminin.

   

  Në janar të këtij viti, ajo u betua në Presidencë si anëtarja e nëntë e Gjykatës Kushtetuese.

   

  Njoftim për zgjedhjen e Kryetarit të Gjykatës Kushtetuese

  Mbledhja e Gjyqtarëve të Gjykatës Kushtetuese zhvilloi sot më ...

 • Shqipëri: Kufizimi i hapësirave për marrjen e informacionit mbetet sfidë madhore

  18 Shkurt, 2023

  shtypiKufizimi i hapësirave për marrjen e informacionit vijon të mbetet sfida madhore për mediat në Shqipëri, thotë Jamie Wiseman, nga Instituti Ndërkombëtar i Shtypit, IPI.

   

   

  DW: Cilat ishin sulmet apo kërcënimet më të rënda që u regjistruan gjatë vitit 2022 në Shqipëri?

  Jamie Wiseman: Në përgjithësi, ne konstatuam se dhuna fizike dhe sulmet verbale ndaj gazetarëve përbëjnë kërcënimet më të rënda ...

 • Revolucioni i Berishës/ Dhjetëra mbështetës të PD bllokojnë hyrjen e Kuvendit

  16 Shkurt, 2023

  revolucioni i BerishesAtmosfera para protestës ishte sinjal se ajo do ishte e qetë dhe pa tensione.

   

  Sali Berishës iu mbyllen dyert e Parlamentit. Të njëjtin fat patën edhe deputet e përjashtuar;  Edi Paloka, Flamur Noka dhe Belind Këllici, të cilët tentuan të futen në sallën e seancave plenare, por u përballën me bllokadën e gardës.

  Shkresa e tyre qe kërkonte te anulimin ...

 • Kryeministri i Bavarisë: Hapim për Shqipërinë dyert e ekonomisë bavareze

  14 Shkurt, 2023

  Markus Söder Edi RamaKryeministri i Landit Federal të Bavarisë, Markus Söder, zhvilloi një vizitë zyrtare në Tiranë, me ftesë të kryeministrit të Shqipërisë Edi Rama. Nënshkruhet një Deklaratë e Përbashkët për bashkëpunim në disa fusha.

   

   

  Në konferencën e përbashkët për shtyp (13.02.2023) mes kryeministrit të landit federal të Bavarisë, Markus Söder dhe kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, u bë e ditur ...

 • Zbardhet skenari/ Protestuesit do mblidhen në sheshin Skëndërbej dhe te ‘Nënë Tereza’, më pas…

  11 Shkurt, 2023

  situata-perpara-PDZbardhet skenari se si do të organizohet protesta e sotme e opozitës. Gazetari Osman Stafa në një lidhje live për News24 se protestuesit do të ndahen në disa pika të kryeqytetit.

  Mësohet se një pjesë tyre do të mblidhet në sheshin Skënderbej dhe një pjesë te Nënë Tereza.

  Ndërkohë që pas daljes së kryedemokratit Sali Berisha nga selia e PD-së, ai ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"