LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Sekretari Kerry në Tiranë, masa të rrepta sigurie

  13 Shkurt, 2016

  Në kryeqytet do të angazhohen 1548 punonjës policie. Në terren edhe Garda, e shërbimet sekrete. Të bllokuara akset rrugore ku do të kalojë Sekretari amerikan i Shtetit

  John KerryNë Shqipëri policia njoftoi sot se ka marrë masa të forta sigurie për të garantuar vizitën e Sekretarit amerikan të Shtetit John Kerry, gjatë paradites së nesërme në Tiranë. ...

 • Kodheli: Vizita e John Kerryt – mesazh mbështetje për reformën e drejtësisë në Shqipëri

  13 Shkurt, 2016

  Ministrja e Mbrojtjes, Mimi Kodheli e ftuar në Konferencën e Sigurisë në Mynih në intervistë me DW flet mbi sfidën e terrorizmit dhe politikën shqiptare të mirëpritjes së refugjatëve, në rast të ardhjes nga Maqedonia.

  Min KodheliMinistrja shqiptare e Mbrojtjes, Mimi Kodheli

  Deutsche Welle: Rreziku nga terrorizmi i të ashtuquajturit “Shteti Islamik” është ...

 • Hyn zyrtarisht në fuqi moratoriumi i pyjeve

  12 Shkurt, 2016

  druZyrtarisht, hyn sot në fuqi moratoriumi 10-vjeçar i pyjeve, pas botimit në Fletoren Zyrtare. Sipas këtij moratoriumi nuk do të lejohet më shfyrtëzimi i lëndës drusore, me përjashtim të rasteve për dru zjarri.

  Ministri i Mjedisit, Lefter Koka e ka quajtur një vendim historik që do të ndryshojë të ardhmen e pyjeve. Ai ka kërkuar ...

 • Qeveria, opozita shkëmbejnë akuza

  12 Shkurt, 2016

  rama + bashaOpozita në Tiranë nuk e pranoi projek-ligjin mbi Byronë Kombëtare të Hetimit, sepse sipas saj, drejtuesit e këtij institucioni të ri kundër korrupsionit qeveritar varen në mënyrë paradoksale nga qeveria. Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, deklaroi se projekt-ligji që miratoi dje qeveria për ngritjen e Byrosë Kombëtare të Hetimit nuk është varianti që opozita aprovoi pak ...

 • Tahiri në Kuvend: Drafti i Byrosë, i dakordësuar pikë për pikë

  11 Shkurt, 2016

  tahiriNë seancën e sotme parlamentare, Byroja Kombëtare e Hetimit dhe drafti i qeverisë për të është bërë objekt debati e replikash. Maxhoranca pretendon se është drafti i dakordësuar pikë për pikë me opozitën, kjo e fundit thotë se është tjetër version.

  Në fjalën e tij, Saimir Tahiri, duke mbrojtur draftin për Byronë Kombëtare të Hetimit, theksoi faktin se pavarësisht se ...

 • PD: Nuk e votojmë “Byronë”. Rama: Drafti, në Komisionin e Reformës në Drejtësi

  11 Shkurt, 2016

  basha-sotTani nuk ka më asnjë pikëpyetje se projektligji i qeverisë për byronë kombëtare nuk pranohet nga opozita. Lulzim Basha e cilësoi atë një variant të njëanshëm dhe provokativ.

  “Nuk do të votohet sepse një draft i tillë, në vend që t’i hapë rrugë hetimit të korrupsionit dhe krimit, mbyll dosjet e korrupsionit dhe bëhet ...

 • Tiranë: Opozita refuzoi variantin e qeverisë për Byronë e Hetimeve

  11 Shkurt, 2016

  bashaOpozita në Tiranë nuk e pranoi projek-ligjin mbi Byronë Kombëtare të Hetimit, sepse sipas saj, drejtuesit e këtij institucioni të ri kundër korrupsionit qeveritar varen në mënyrë paradoksale nga qeveria.

  Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, deklaroi se projekt-ligji që miratoi dje qeveria për ngritjen e Byrosë Kombëtare të Hetimit nuk është varianti që opozita aprovoi pak kohë më parë ...

 • Christian Lange: Reforma në drejtësi – moment kthese kulturore në Shqipëri

  10 Shkurt, 2016

  Konsesus e vetëm konsesus për reformën në drejtësi! Mos jini dritëshkurtër! Shqetësimi e porosia e Sekretarit të Shtetit në Ministrinë e Drejtësisë, Christian Lange për politikën shqiptare në lidhje me reformën.

  Christian LangeSekretari i Shtetit në Ministrinë Gjermane të Drejtësisë, Christian Lange

  Deutsche Welle: Z. Lange, reforma e drejtësisë është tema e ditës në Shqipëri ...

 • Projekti TAP, nisin punimet për ndërtimin e tubacioneve

  9 Shkurt, 2016

  tap tubacionetProjekti i ndërtimit të gazsjellësit Natyror Trans Adriatik (TAP) në Shqipëri  ka filluar punimet ndërtimore për rrugët hyrëse dhe  urat ndihmëse në zonat e Korçës, Beratit dhe Fierit si dhe fillimin e shpërndarjes së tubacioneve.

  Përfitimet e Shqipërisë nga ky projekt janë të shumta, bazuar kjo edhe në pozicionin dhe peshën e Shqipërisë në pozicionin gjeopolitik.

  TAP do t’i ofrojë ...

 • Fleckenstein dhe Kukan në Tiranë: Në fokus, drejtësia

  8 Shkurt, 2016

  kukan-fleckensteinEurodeputetët Knut Fleckenstein dhe Eduard Kukan kanë mbërritur paraditen e kësaj të hëne në Tiranë, ku fillimisht janë takuar me ambasadoren e BE-së, Romana Vlahutin.

  Në një prononcim për mediat, Fleckenstein ka deklaruar se në fokus të kësaj vizite është reforma në drejtësi.

  “Është shënuar progres për reformën në drejtësi, por duhet të presim Komisionin e ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"