LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Drejtësia, Rama: Çfarë nuk tolerojmë

  13 Qershor, 2016

  ramaKryeministri: Nuk heqim dorë nga 2/3 për përzgjedhjen e anëtarëve të Komisionit të kualifikimit dhe të Kolegjit të Apelimit. Për Këshillin e Lartë Gjyqësor dhe atë të Prokurorisë gati të gjejmë zgjidhje. Nesër teksti i ndryshimeve në Komisionin e Posaçëm parlamentar

  Në Shqipëri kryeministri Edi Rama përsëriti sot se po bëhen përpjekje për gjetjen e një zgjidhjeje ...

 • Europiani në TCH, nga ceremonia, transmetimet live, komente dhe emisione…

  10 Qershor, 2016

  tch europianiPër një muaj me radhë Top Channel kthehet në një fushë gjigante futbolli për të gjithë shqiptarët anembanë globit.

  Televizioni më i ndjekur i shqiptarëve starton mbrëmjen e kësaj të premteje një maratonë transmetimesh që do t’i dedikohet thuajse tërësisht Europianit 2016 në Francë, një turne ku kombëtarja kuqezi merr pjesë për herë të ...

 • FMN, inkurajim ekonomisë: Shenja pozitive, por ende punë për kreditë

  10 Qershor, 2016

  FMNFondi Monetar Ndërkombëtar deklaroi se, ekonomia shqiptare vazhdon të rimëkëmbet gradualisht nga një periudhë e gjatë me rritje të ngadaltë, si pasojë e politikave të kujdesshme dhe rikthimit të besimit.

  Sipas FMN-së, autoritetet shqiptare kanë ndërmarrë një sërë reformash ambicioze dhe të vështira, si reforma e pensioneve, ajo e energjisë dhe pagesa e borxheve të ...

 • Ndeshja Shqipëri – Zvicër dhe një kapiten me tri pasaporta

  10 Qershor, 2016

  Lorik CanaAi luan kundër vendit, në të cilin është rritur e punon dhe për vendin, në të cilin s’ka jetuar asnjëherë. Lorik Cana ka tri pasaporta, e megjithatë ajo shqiptare është më e rëndësishmja për 32 vjeçarin.

  Kombetarja“Qëllimi im ka qenë gjithmonë, të luajë në skenën e madhe për ...

 • SHBA e BE ofruan plan kompromisi

  10 Qershor, 2016

  rama bashaReforma në Drejtësi, burime ndërkombëtare i thanë Zërit të Amerikës se para takimit Rama-Basha, palëve iu paraqit një variant i ri ku kërkohej që secili të përshtaste pozicionet. Rama në parlament: Gati të negociojmë sërish me opozitën

  Zëri i Amerikës ka mësuar arsyen se përse ambasada e Shteteve të Bashkuara deklaroi dje se ndërsa “Qeveria shfaqi ...

 • Takimi Rama-Basha, SHBA: Zhgënjim për dështimin

  9 Qershor, 2016

  Ambasada USADeklaratë e ambasadës amerikane: Qeveria shfaqi fleksibilitet, por, në fund, opozita nuk bëri të njëjtën gjë. Reagon PD, publikohen emailet me OPDAT dhe EURALIUS për modelin e emërimeve nga parlamenti. Bylykbashi: Këto fakte dëshmojnë fleksibilitetin e PD-së

  Në Shqipëri ambasada e Shteteve të Bashkuara shprehur sot “zhgënjimin e saj që takimi i 6 qershorit mes Kryeministrit ...

 • Tiranë: Polemika qeveri – KLD mbi gjyqtarin që pezulloi kryepolicin Çako

  9 Qershor, 2016

  polici CakoPërfaqësuesit e qeverisë dhe ata të drejtësisë shkëmbyen akuza të ashpra të mërkurën lidhur me vendimin e gjykatës së Tiranës për pezullimin nga detyra të drejtorit të përgjithshëm të Policisë së Shtetit, Haki Çako.

  Në qendër të kritikave u vendos gjyqtari Arjan Aliaj, i cili vendosi dy ditë më parë, pas kërkesës së prokurorisë, që zoti Çako të pezullohej ...

 • Shqipëria dhe Islanda: vende të vogla, heronj të mëdhenj

  9 Qershor, 2016

  Shqipëria merr pjesë për herë të parë në një kampionat ndërkombëtar futbolli. Edhe Islanda ka një premierë të tillë në Francë. Çfarë efrojnë ekipet e këtyre vendeve të vogla?

  futbol DE-ALB 67Fotografia ilustruese: Ndeshja Shqipëri-Gjermani në Tiranë më 17.12.1967 sulmuesi gjerman Peter Meyer (majtas) i paraprin mbrojtësit shqiptar Rogami në gjuatjen e topit. Kombëtarja gjermane duke luajtur para 28.000 tifozëve ...

 • Pas Bashës…Rama në Top Story: Drafti nis rrugën për Kuvend

  6 Qershor, 2016

  rama top storyDy javë më parë,  Top Channel provokoi Lulzim Bashën dhe Edi Ramën nëse ata do të takoheshin me njëri-tjetrin për reformën në drejtësi. Kur të dy ranë dakort, ajo që ngeli ishte caktimi i datës dhe i detajeve të tjera.

  Palët u vunë në kontakt dhe takimi u realizua këtë të hënë, por ...

 • Drejtësia, dështon takimi Rama-Basha

  6 Qershor, 2016

  Rama BashaPalët nuk arritën dakortësi lidhur me formulën e emërimeve të anëtarëve të institucioneve të Drejtësisë nga ana e parlamentit. Kryeministri: Pranuam dy të tretat. Basha: Kërkuam formulën e “vendeve të rezervuara” e cila garanton moskapjen

  Ka dështuar sonte takimi mes kryeministrit Edi Rama dhe kreut të opozitës Lulzim Basha për Reformën në Drejtësi. Pas tre orësh bisedimesh mes palëve, ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"