LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Infermierë nga Shqipëria me perspektivë të re në Gjermani

  18 Maj, 2016

  Shumë të rinj shqiptarë ëndërrojnë të jetojnë në Gjermani – por shanset për azil janë të ulëta. Një program i ri për infermierë synon të ofrojë një mundësi për të ardhur në Gjermani. Mund të përfitojë edhe Shqipëria.

  infermierEdhe pse ora është pesë pasdite mësuesi Endrit Mulaj nuk ka nevojë ta motivojë grupin e tij të gjermanishtes që të jenë ...

 • Nisin punimet në Selanik për TAP-in. Tsipras: 8.000 vende të reja pune

  17 Maj, 2016

  tapNë Selanik kanë nisur punimet për ndërtimin e gazsjellësit të ri, që është projektuar të transportojë gazin azer përmes Greqisë veriore e Shqipërisë për në Itali, një investim që do të reduktonte varësinë energjetike të Europës nga Rusia.

  Gazsjellësi Trans-Adriatik (TAP) do të jetë 878 kilometra i gjatë nga kufiri i Greqisë me Turqinë, deri ...

 • Interkonjeksioni me Maqedoninë, kreu i OST: Ul koston

  17 Maj, 2016

  interkonjektioni me MKLinja e interkonjeksionit me Maqedoninë është projekti më i rëndësishëm energjetik që do të ndërtohet gjatë këtyre 3 viteve.

  Kreu i OST thotë se bashkë me linjën e Greqisë, Malin e Zi dhe Kosovën që nis punën në qershor, intekonjeksioni me Maqedoninë ul koston e transmetimit.

  “Është konsumatori që fiton në fund, pasi nuk ...

 • Selanik, të martën nisin punimet për gazsjellësin TAP

  16 Maj, 2016

  Trans_Adriatic_PipelineTë martën pas mesdite, në Selanik zhvillohet ceremonia e përurimit të fillimit të punimeve për gazsjellësin Trans-Adriatik (TAP), tubacionit që do të transportojë gaz natyror nga rajoni i Kaspikut në drejtim të Europës.

  Kalimi i tij nëpërmjet Greqisë së Veriut dhe Shqipërisë, duke përshkuar më pas detin Adriatik, me destinacion përfundimtar lidhjen me rrjetin italian ...

 • Greqia në kërkim ndërkombëtar të Balilit

  16 Maj, 2016

  Klement BaliliMediat greke njoftuan sot se autoritetet e këtij vendi pritet të lëshojnë në 48 orët e ardhshme një urdhër arresti ndërkombëtar për shqiptarin Klement Balili, i dyshuar si një ndër krerët e një organizate që merrej me trafikun e lëndëve narkotike në disa shtete të Bashkimit europian

  Sipas mediave greke, Balili rezulton të ketë llogari bankare në 10 vende ...

 • Shqipëri: Presioni korruptiv nga zyrtarët, në rritje

  13 Maj, 2016

  Perceptim korupcioniMonitorimi i Korrupsionit në Shqipëri për vitin 2016 zbuloi se 1 në 2 qytetarë (49.6 %) pranon se zyrtarët publikë u kanë kërkuar rryshfet në mënyrë të drejtpërdrejtë ose të tërthortë.

  Ky tregues është përkeqësuar me rreth 5% krahasuar me vitin 2014, pra zyrtarët publikë e kanë shtuar presionin korruptiv ndaj qytetarëve dhe këta të fundit janë përfshirë më ...

 • Mimi Kodheli: Shqipëria bashkë me NATO-n në misionin Frontex

  12 Maj, 2016

  Rajoni, bashkëpunimi në kuadër të NATO-s, sfidat e përbashkëta: Ministrja e Mbrojtjes së Shqipërisë, Mimi Kodheli, në intervistë me Deutsche Wellen, pas vizitës në Gjermani me ftesë të homologes, Ursula von der Leyen.

  Mimi Kodheli

  Deutsche Welle: Zonja Kodheli, ju qëndruat për një vizitë zyrtare dyditore në Gjermani me ftesë të ministres gjermane të Mbrojtjes, Ursula von der Leyen. Ku u fokusuan bisedimet ...

 • Shqipëri: Presioni korruptiv nga zyrtarët, në rritje

  12 Maj, 2016

  Perceptimet e korupsionitMonitorimi i Korrupsionit në Shqipëri për vitin 2016 zbuloi se 1 në 2 qytetarë (49.6 %) pranon se zyrtarët publikë u kanë kërkuar rryshfet në mënyrë të drejtpërdrejtë ose të tërthortë.

  Ky tregues është përkeqësuar me rreth 5% krahasuar me vitin 2014, pra zyrtarët publikë e kanë shtuar presionin korruptiv ndaj qytetarëve dhe këta të fundit janë përfshirë ...

 • Modernizimi i Portit të Vlorës

  12 Maj, 2016

  vlora portiNjë nga projektet më të mëdha në Vlorë është modernizimi i Portit detar.

  Me një fiancim të Qeverisë shqiptare prej 15 milionë euro po realizohetkrijimi i kushteve për ankorimin njëherësh tëkatër trageteve dhe krijimin e nje terminali te ri. Punimet pritet të përfundojnë vjeshtën e këtij viti dhe pritet t`i japin një nxitje lëvizjes së udhëtarëve dhe qarkullimit tregëtar. ...

 • “Baroni” që s’po kapet, policia shqiptare pranon aksionin

  11 Maj, 2016

  Policia e Shtetit pranoi se ka një operacion antidrogë i cili është duke u zhvilluar në bashkëpunim me policinë greke, DEA-n amerikane dhe me forcat policore të disa vendeve europiane.

  Operacioni konsiderohet si ndër më të mëdhenjtë kundër trafikimit të lëndëve narkotike në rajon dhe BE. Policia nuk bën të ditur shumë detaje të këtij operacioni për shkak se konsideron se do të cënoheshin hetimet, ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"