LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Kjo ditë është dita që na kujton se duhet të jemi të njerëzishëm dhe të drejtë ndaj vetes dhe ndaj të tjerëve.

  9 Korrik, 2022

  bajramiKjo është dita për të kuptuar se vlera dhe dinjiteti njerëzor janë shumë të çmuara dhe ndaj tyre duhet kushtuar vëmendje e lartë.

  Zbutni zemrat me njëri-tjetrin!

  Largohuni nga veset. Ruani veten nga ligësitë dhe padrejtësitë!

  Mos u bëni lakmitarë ndaj njëri-tjetrit!

  Bujar SpahiuMijëra besimtarë myslimanë mbushën mëngjesin e sotëm sheshin “Skënderbej” ...

 • Protesta e Berishës në bulevardin ‘Dëshmorët e Kombit’

  7 Korrik, 2022

  Pankarta e paqart kujt I dedikohetKush?  Klani Berisha? Klani Meta? Klani Kryemadhi? Klani Rama? Pankarta e paqartë kujt i dedikohet!?

  Ka nisur në Bulevardin “Dëshmorët e Kombit” protesta e Sali Berishës me moton kundër rritjes së çmimeve .

  Në fillim të protestës me moto “Shqipëria në Rrezik”, u mbajt ‘himni’ dedikuar këtij tubimi, ndërsa vijojnë të mbajnë fjalimet e tyre ...

 • “Srebrenica” bashkon maxhorancën e opozitën në parlament. Votohet me 113 vota rezoluta për gjenocidin serb

  7 Korrik, 2022

  parlamentiËshtë miratuar ditën e sotme në Kuvendin e Shqipërisë Rezoluta për dënimin e gjenocidit në Srebrenicë

   

  Në votim morën pjesë 113 deputetë, ku të gjithë votuan pro. Gjithashtu Kuvendi ka hedhur poshtë 4 amendamente të propozuara nga ish-kryeministri Sali Berisha dhe Tritan Shehu.

  Draft-rezoluta e propozuar nga deputetët e Partisë Socialiste, u bazua në rezolutat e Parlamentit Evropian dhe vlerësimet e ...

 • Termometri do të shënojë 39 gradë Celsius, parashikimi i motit për sot

  6 Korrik, 2022

  moti-Temperaturat e larta do të mbizotërojnë në vendin tonë dhe këtë të mërkurë, ndërkohë që parashikohet mot i kthjellët dhe pa vranësira.

   

  Vendi mbetet nën zotërimin e masave ajrore nga kontinenti afrikan.

  Sipas MeteoAlb, temperaturat e ajrit do të ulen në mëngjes dhe në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 15°C deri në 39°C. Parashikohet që gjatë pasdites të këtë grumbullim ...

 • Temperatura përvëluese deri në 41 gradë! Mësoni parashikimin e motit për sot në vendin tonë

  5 Korrik, 2022

  vapaMbetemi në ndikimin e motit të kthjellët dhe të nxehtë gjatë gjithë paradites, por orët e pasdites do të sjellin zhvillim të vranësirave në vend ku në zonat veriore dhe verilindore do të gjenerojnë rrebeshe afat-shkurtra shiu, herë pas here priten dhe mini- stuhi breshëri.

   

  Sipas MeteoAlb, mbrëmja dhe nata përmirësojnë sërish motin duke ri-sjellë kthjellimet në territor.

  Temperaturat e ajrit ...

 • Turhan Pasha në Konferencën e Paqes në Paris: Kërkojmë kthimin e territoreve shqiptare dhënë Malit të Zi, Serbisë dhe Greqisë pas vendimit të Kongresit të Berlinit dhe Konferencës së Londrës

  3 Korrik, 2022

  Shqipëria dhe kërkesat e saj“L’Express de Mulhouse” ka botuar, të hënën e 10 marsit 1919, në ballinë, kërkesën e Turhan Pashës në Konferencën e Paqes në Paris në lidhje me kthimin e territoreve shqiptare dhënë Malit të Zi, Serbisë dhe Greqisë pas vendimeve të Kongresit të Berlinit dhe Konferencës së Londrës, të cilën, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat ...

 • Parashikimi i motit, temperatura deri 40 gradë C

  3 Korrik, 2022

  moti-Vendi ynë mbetet nën dominimin e temperaturave të larta edhe këtë të diel.

  Sipas MeteoAlb, kjo situatë meteorologjike do të vijojë deri në orët e vona të pasdites kur pritet kalim i vranësirave në zonat malore por nuk priten reshje.

  Përqindja e lartë e lagështirës në ajër do të bëjë që i nxehti të ndjehet edhe më shumë.

  Temperaturat e ajrit do ...

 • Baerbock: Të mos humbasim kohë në afrimin e Ballkanit Perëndimor me BE-në

  2 Korrik, 2022

  Tanja Fajon dhe Annalena BaerbockMinistrja e Jashtme gjermane dhe kolegia e saj sllovene druajnë se pa afrimin e shpejtë me BE-në Rusia dhe Kina mund të fitojnë shumë terren në Ballkanin Perëndimor.

   

  Ministrja e Jashtme gjermane, Annalena Baerbock, u shpreh sërish pro hapave të shpejtë për perspektivën e anëtarësimit në BE për shtetet e Ballkanit Perëndimor. Nuk duhet humbur më ...

 • 74% e kompanive shqiptare planifikojnë të punësojnë të huaj, niveli më i lartë në Rajon

  1 Korrik, 2022

  E-ardhmja-e-punes-biznes-kompaniBizneset shqiptare kanë më shumë prirje të punësojnë njerëz nga jashtë vendit në krahasim me vendet e tjera të rajonit (Serbi, Mali i Zi, Kosovë, Maqedoni e Veriut dhe Bosnje).

   

  Barometri i Ballkanit 2022 në anketën me bizneset e rajonit gjeti se, kompanitë shqiptare kishin përqindjen më të lartë të përgjigjeve pozitive për të punësuar punonjës të huaj.

  Pyetje se, “Sa ...

 • Rama niset nga Spanja: Vij në atdhe me dy lajme të mira

  30 Qershor, 2022

  ramaKryeministri i Shqipërisë, Edi Rama dhe delegacioni i tij janë nisur sot në Shqipëri pas vizitës në Madrid, ku morën pjesë në samitin e NATO-s.

  Në një postim në Facebook kreu i qeverisë thotë se vjen në atdhe me dy lajme të mira: atë të kontributit shqiptar në aleancën e NATO-s dhe zgjidhjen e ngërçit për hapjen zyrtare të negociatave ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"