LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • TI: Shqipëria pa përmirësim, vetëm 1 pikë rritje në indeksin e korrupsionit

  31 Janar, 2023

  TI1Në Raportin e përvitshëm të publikuar sot, Organizata Transparency International konstaton se pjesa më e madhe e botës vazhdon të dështojë në luftën kundër korrupsionit. 95 për qind e vendeve kanë bërë pak, ose aspak përparim, që nga viti 2017, sipas raportit.
  Indeksi rendit 180 shtete dhe territore sipas perceptimit të nivelit të korrupsionit në sektorin publik, sipas mendimit ...

 • Ismail Kadare: Pse shqiptarët ikin nga vendi i tyre

  30 Janar, 2023

  Ismail KadareShkrimtari i madh shqiptar, Ismail Kadare, ka dhënë një nga shpjegimet më të mira për largimin e shqiptarëve nga vendi dhe për detyrat që ka shteti shqiptar për të mos lejuar që kjo të ndodhë. 

  Ai e ka dhënë këtë intervistë, nga ku po shkëpusim këtë fragment, për gazetaren Rudina Xhunga, në Jeruzalem, ku nënvizoi krahasimin mes një vendi ...

 • Zonat e mbrojtura natyrore në Shqipëri, një vit pas rishikimit të kufijve

  30 Janar, 2023

  VjosaQeveria shqiptare rishikoi një vit më parë kufijtë e zonave të mbrojtura natyrore në Shqipëri. Në disa prej sipërfaqeve të hequra nga Parku i Butrintit dhe i Divjakë – Karavastasë janë shfaqur pasojat e para negative, ndërsa një përparim pozitiv shihet në statusin e lumit Vjosa si Park Kombëtar. Disa organizata mjedisore në Shqipëri kanë krijuar një koalicion për ...

 • SPAK thërret Shkëlzen Berishën për çështjen e Gërdecit

  27 Janar, 2023

  ShkelzenNë Tiranë, Prokuroria e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar thirri sot djalin e ish-kryeministrit Sali Berisha, Shkëlzen Berisha, si deklarues për “Çështjen Gërdeci”, ku nga shpërthimi në repartin e çmontimit të municioneve ushtarake, humbën jetën 26 persona afro 15 vjet më parë.

   

  “Mendoj se dijeni nuk i ka dhënë asnjë ndihmë hetimit në fjalë, pasi nuk kam asnjë ...

 • Rama mohon të ketë lidhje mes tij dhe akuzave ndaj ish zyrtarit të FBI-së

  27 Janar, 2023

  RamaNë Shqipëri, kryeministri Edi Rama mohoi kategorikisht që të ketë lidhje mes tij dhe akuzave të ngritura në Shtetet e Bashkuara ndaj ish-zyrtarit të FBI-së, Charles McGonigal se ka marrë para nga një ish-punonjës i shërbimeve inteligjente shqiptare dhe për mos-raportimin e kontakteve dhe lidhjeve me zyrtarë të shteteve të tjera.

   

  Duke folur me gazetarët pas një takimi pune në ...

 • Ish-zyrtari i arrestuar i FBI-së dhe lidhjet me Shqipërinë

  25 Janar, 2023

  Charles McGonigalTë mërkurën, ish zyrtari i lartë i kundërzbulimit të FBI-së, Charles McGonigal, arrestuar të shtunën nga autoritetet amerikane, pritet të dalë para gjykatës në Uashington për t’u shprehur nëse i pranon apo jo akuzat se ka marrë para nga një ish punonjës i shërbimeve inteligjente shqiptare dhe për lidhjet e tij me zyrtarë të tjerë në Shqipëri.
  Të ...

 • Ndotja minerare rrezikon statusin e UNESCO-s për liqenin e Ohrit

  23 Janar, 2023

  Liqeni i OhritLiqeni i Ohrit është ndër më të vjetrit në Europë, me një biodiversitet të larmishëm dhe habitat natyror për gati 300 specie endemike. Falë vlerave unike natyrore dhe kulturore, edhe pjesa shqiptare e liqenit iu bashkua listës së trashëgimisë botërore të UNESCO-s në vitin 2019.

   

  Por ekosistemi i liqenit kërcënohet nga mijëra tonelata mbetje minerare, të cilat gjenden ...

 • Reshje shiu dhe borë, njihuni me parashikimin e motit në vendin tonë

  20 Janar, 2023

  shiuMoti në vendin tonë edhe për këtë të premte do të jetë me reshje shiu me intensitet mesatar.

  Në verilindje dhe juglindje pritet të ketë reshje bore.

  Temperaturat minimale do të luhaten 3 – 8 gradë, ndërsa temperaturat maksimale do të jenë 4 – 6°C në veri, 11-14°C në zonën e ulët dhe bregdet.

   

  Era do të fryjë me drejtim Jug – ...

 • 1000 hektarë tokë ndodhet nën ujë në bashkinë e Shkodër, ndërsa disa fshatra janë pa energji elektrike.

  19 Janar, 2023

  vershimeSi pasojë e reshjeve të dendura të shiut, sot në Obot janë 600 hektarë tokë e përmbytur, më shumë se një ditë më parë.

   

  Rruga e Obotit është e kalueshme vetëm me mjete të larta. Fshati është pa energji elektrike, ndërsa ujësjellësi ka dalë jashtë funksionit.

  Aktualisht, kërkohet një mjet i ushtrisë dhe katër forca ushtarake për t’i ardhur në ndihmë ...

 • Takim ballkanik në Davos, Rama takohet me liderët e rajonit

  19 Janar, 2023

  Davos BallkaniNë forumin e përvitshëm botëror ekonomik në Davos, sfidat ndaj sulmeve kibernetike janë pjesë e çështjeve të diskutuara.

   

  Kryeministri Edi Rama tregoi se si Shqipëria,  u vendos në shënjestrën e të tilla sulmeve gjatë vitit të shkuar.

   

  “Bëmë më shumë vëmendjen në çdo hap, një hetim të tërësishëm të ndihmuar nga Microsoft, ekipi i FBI dhe ekspertë të tjerë para ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"