LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Ndarja e Detit Jon nga Gjykata Ndërkombëtare në Hagë

  21 Tetor, 2020

  Dendias RamaDinamizëm i ri në partneritetin strategjik mes Greqisë dhe Shqipërisë. Ministri i Jashtëm grek Dendias deklaron në Tiranë se Greqia heq së shpejti ligjin e luftës me Shqipërinë.

  Shqipëria dhe Greqia kanë rënë dakord që mosmarrëveshjet mes tyre për kufijtë detarë, në Detin e përbashkët Jon, t’i zgjidhë Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë, me seli në Hagë.

  “Kemi rënë dakord t’ia kalojmë për ...

 • Çështja e Detit, Greqia dhe Shqipëria i drejtohen Hagës

  20 Tetor, 2020

  RamaShqipëria dhe Greqia ranë dakort sot që zgjidhja e çështjes së kufijve detarë dhe përcaktimit të Shelfit Kontinental dhe Zonave Ekonomike Ekskluzive, t’i besohet Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë të Hagës. Njoftimi u bë gjatë vizitës në Tiranë të ministrit të Jashtëm grek Nikos Dendias, në përfundim të takimit që ai pati me kryeministrin dhe ministrin e Jashtëm shqiptar Edi ...

 • Ministria e Shëndetësisë: 1407 testime, 301 raste të reja, 4 humbje jete dhe 58 të shëruar

  20 Tetor, 2020

  Tabela-20-TetorMinistria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit janë kryer 1407 testime , nga të cilët 301 qytetarë kanë rezultuar pozitivë gjegjësisht janë prekur nga virusi SARS-COV2.

  Në 24 orët e fundit, me gjithë përpjekjet e mjekëve, fatkeqësisht e kanë humbur betejën me COVID19, një 56 vjeçare nga Fieri, një 60 vjeçare nga Lezha, një 69 vjeçare nga Tirana dhe ...

 • A do të ketë një marrëveshje Greqi-Shqipëri për detin Jon?

  20 Tetor, 2020

  Ministri i Jashtëm i Greqisë, Nikolaus DendiasBurime diplomatike nga Ambasada greke në Tiranë, bëjnë me dije për DW programin e vizitës zyrtare që do zhvillojë sot, e martë ( 20.10) në Tiranë, Ministri i Jashtëm i Greqisë, Nikolaus Dendias.

  Kreu i diplomacisë greke Nikolaus Dendias do të takohet sot me autoritetet drejtuese të Shqipërisë. Vizita e Dendias nis me takimin ...

 • Ministria e Shëndetësisë: në 24 orët e fundit, prej 1413 testimeve kemi 295 raste të reja, 3 humbje jete dhe 96 të shëruar

  19 Tetor, 2020

  Tabela-19-TetorMinistria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit janë kryer 1413 testime, nga të cilët 295 qytetarë kanë rezultuar pozitivë  gjegjësisht janë prekur nga virusi SARS-COV2.
  Rastet pozitive të konfirmuara në 24 orët e fundit janë identifikuar në këto bashki: 74 të prekur në Tiranë, 39 të prekur në Durrës, 30 raste në Shkodër, 22 raste në Lushnje, 12 ...

 • Ministria e Shëndetësisë: 1276 testime, 281 raste të reja, 3 humbje jete dhe 70 të shëruar

  18 Tetor, 2020

  Tabela-18-Tetor-Ministria e Shëndetësisë informo se në 24 orët e fundit janë kryer 1276 testime, nga të cilët 281 qytetarë kanë rezultuar pozitivë. Rastet pozitive të konfirmuara në 24 orët e fundit janë identifikuar në këto bashki: 151 raste në Tiranë, 30 raste në Korçë, 18 raste në Fier, 14 raste në Elbasan, 12 raste në Pogradec, 7 raste në Lezhë, ...

 • Ministria e Shëndetësisë: në 24 orët e fundit, prej 1289 testimeve kemi 273 raste të reja, 5 humbje jete dhe 44 të shëruar

  17 Tetor, 2020

  tabela covid 17 tetorMinistria e Shëndetësisë informo se në 24 orët e fundit janë kryer 1289 testime, nga të cilët 273 qytetarë kanë rezultuar pozitivë edhe atë  në këto bashki: 192 raste në Tiranë, 17 raste në Korçë, 12 raste në Lezhë, 10 raste në Gjirokastër, 8 raste në Shkodër, 7 raste në Sarandë, 5 raste në Kavajë, 4 ...

 • Fshati që serbo-malazezët masakruan barbarisht, Geghysen i Tropojës

  17 Tetor, 2020

  GeghyseniGeghyseni i Tropojës nuk ishte një fshat nga ata të thellët dhe të izoluarit prej ku mund të shkohet veç me helikopter.

  I njohur si Malësia e Gjakovës, në mesin e Alpeve të Veriut aty gjendesh pas një dritare nga ato që kur i hap vëren një kompozim të natyrës, a një paqe të pakrahasuar me fjalë. Ilnisa Agolli ...

 • Ministria e Shëndetësisë: prej 1402 testimeve kemi 289 raste të reja, 4 humbje jete dhe 93 të shëruar

  16 Tetor, 2020

   

  Instituti i Shëndetit PublikMinistria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit janë kryer 1402 testime, nga të cilët 289 qytetarë kanë rezultuar pozitivë.

  Rastet pozitive të konfirmuara në 24 orët e fundit janë identifikuar në këto bashki: 113 raste në Tiranë,34 raste në Fier,23 raste në Durrës,19 raste në Vlorë,16 raste në Korçë,12 raste në Shkodër, Elbasan,10 ...

 • Shqipëri: Maskat të detyrueshme në të gjitha hapësirat publike

  16 Tetor, 2020

  MaskaRastet e infeksioneve të reja në Shqipëri arrijnë shifrën rekord prej 257 në ditë. Në këto kushte qeveria vendosi masa kufizuese duke aplikuar edhe detyrimin e mbajtjes së maskës në hapësirat publike.

  Java e dytë e tetorit  po sjell edhe në Shqipëri ꞔdo ditë rritje shqetësuese të rasteve të reja të infektimeve dhe të viktimave duke shënuar ndofta valën e ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"