LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Tiranë: Çfarë do të diskutohet në samitin BE-Ballkani Perëndimor?

  6 Dhjetor, 2022

  tiranaNë Tiranë sot, (06.12) zhvillon punimet samiti BE-Ballkan Perëndimor,(BP) i pari që zhvillohet në një vend jo anëtar të BE dhe në rajonin e Ballkanit.

   

  Burime zyrtare nga Këshilli Europian (KE) bëjnë me dije që ky samit është “pjesë e zbatimit të axhendës strategjike 2019-2024 të këtij Këshilli”. “Samiti është një mundësi për të rikonfirmuar rëndësinë e madhe të partneritetit ...

 • BE-Ballkani Perëndimor, sot takimi i nivelit të nivelit të lartë në Tiranë

  6 Dhjetor, 2022

  Samiti trUdhëheqësit e 27 vendeve anëtare të Bashkimit Evropian dhe ata të 6 vendeve të rajonit të Ballkanit Perëndimor, pritet të ulen sot së bashku në Tiranë, në takimin e dytë sipas këtij formati, por të parin që zhvillohet në një vend jo anëtar. Takimi i nivelit të lartë, shihet si një mundësi për të rikonfirmuar rëndësinë kyçe të ...

 • Ambasadorja e BE-së: Samiti, vlerësim për rolin e Ballkanit Perëndimor

  5 Dhjetor, 2022

  ambasadorja e BE në Tiranë Christiane HohmannGjatë të gjithë  paradites të kësaj të Hëne, ambasadorja e BE në Tiranë Christiane Hohmann, bashkë me stafin e saj,  ka qëndruar në ambientet e stadiumit Arena Kombëtare,  ku do të mbahet samiti i BE-së me Ballkanin Perëndimor.

   

  E pyetur  për pritshmëritë e këtij samiti nga gazetari  Top Channel Muhamed Veliu, ambasadorja e BE ...

 • Samiti BE-Ballkani Perëndimor/ Tirana nesër kryeqytet i Europës. Nis mbërritja e delegacioneve

  5 Dhjetor, 2022

  tiranaEkspertët e sigurisë të BE-s bashkë me ata shqiptarë, të filmuar nga kamera e Top Channel, shfaqen duke dhanë dorën e fundit përgatitjeve për të vënë në zbatim planin e masave për samitin e parë mes BE-s dhe Ballkanit perëndimor.

   

  Pak metra më tutje, jashtë hotelit në pranë stadiumit arena kombëtare, qëndrojnë  ekipet e protokollit të shtetit shqiptarë bashkë e ata ...

 • Del plani i BE-së: Të pengohen emigrantët që hyjnë nga Ballkani!

  5 Dhjetor, 2022

  EmigrantetPrej kohësh i shqetësuar nga vala në rritje e emigrantëve të paligjshëm që po vërshojnë sërish drejt vendeve të tij anëtare përmes Ballkanit Perëndimor, Bashkimi Europian doli me një plan konkret për krizën.

   

  Përmes kësaj rruge, sipas shifrave që disponon KE, vetëm në tetor hynë në shtetet e bllokut 22.000 klandestinë, 300% më shumë sesa e njëjta periudhë e vitit ...

 • Mërgimi – protesta e heshtur e shqiptarëve

  5 Dhjetor, 2022

  SteinmeierKrerët e qeverive të BE-së dhe të Ballkanit Perëndimor takohen në Shqipëri. Tirana e sheh këtë si dëshmi të politikës të suksesshme. Por emigracioni masiv hedh një hije mbi vendin.

   

  Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama është krenar që vendi i tij po pret samitin BE-Ballkani Perëndimor të martën (6 dhjetor 2022). “Shqipëria do të përjetojë ngjarjen më të rëndësishme në ...

 • Steinmeier: Shqipëria partner me rëndësi i Gjermanisë dhe BE

  2 Dhjetor, 2022

  Steinmeier BegajGjermania dhe Shqipëria do të përforcojnë lidhjen e vaçantë të tyre, tha presidenti gjerman Steinmeier pas një takimi me homologun e tij, Bajram Begaj.

   

  Presidenti federal i Gjermanisë, Frank-Walter Steinmeier, deklaroi të enjten  (01.12) në Tiranë se Gjermania dhe Shqipëria “do të përforcojnë lidhjen e veçantë mes tyre.”

  Në konferencën e përbashkët për shtyp me presidentin e Shqipërisë, Bajram Begaj, ...

 • Xhubleta është zyrtarisht pasuri e gjithë njerëzimit

  30 Nentor, 2022

  XhubletaXhubleta, aftësitë, mjeshtëria dhe format e përdorimit janë përfshirë në listën e Trashëgimisë Kulturore Jomateriale nën mbrojtjen e UNESCO-s.

   

  Për këtë ka folur edhe ministrja e Kulturës, Elva Margariti, duke e quajtur një dhuratë për 110-vjetorin e Pavarësisë.

  “Një lajm i jashtëzakonshëm për trashëgiminë tonë kulturore, si dhuratë në 110-vjetorin e Pavarësisë”, ka thënë ajo.

  Margariti ka treguar se, pas një pune ...

 • Dua Lipa realizon shqiponjën dy krenare gjatë koncertit për 110 vjetorin e Pavarësisë

  29 Nentor, 2022

  DuaKëngëtarja Dua Lipa ka realizuar me dy duart shqiponjën dy krenare dhe më pas ka vënë mbi supe flamurin kuq e zi gjatë koncertit madhështor për 110 vjetorin e Pavarësisë.

   

  Ajo është e ftuar speciale për festat e nëntorit, ndërsa po dhuron plot emocion dhe adrenalinë me këngët e saj shesh, të cilat kanë korrur një sukses mbarëbotëror.

  Këngëtarja me famë ...

 • Gëzuar 28 Nëntorin!

  28 Nentor, 2022

  flamuri

  Më 28 nëntor 1443 i madhi Gjergj Kastrioti Skënderbeu, ngriti flamurin kombëtar në kalanë e Krujës.

  Më 28 nëntor 1912, Ismail Qemali ngriti flamurin në Vlorë dhe shpalli pavarësinë e Shqipërisë.

  Gëzuar e për Shumë Vjet Festën e Flamurit!

  Gëzuar festën e pavarësisë!

Qendra Informative Shqiptare "Liria"