LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Raporti i KE për Shqipërinë: Reformat kanë ecur, korrupsioni mbetet shqetësim serioz

  12 Tetor, 2022

  BE FlamujtKomisioni europian vlerëson ecurinë Shqipërisë në rrugën e reformave që lidhen me procesin e integrimit, duke theksuar se ajo duhet të përparojë më tej se bashku me opozitën dhe shoqërinë civile. Në projekt-raportin që pritet të publikohet të mërkurën, një kopje të të cilit Zëri e Amerikës e disponon, korrupsioni vijon të konsiderohet një shqetësim serioz, ndërsa vendi ...

 • Sulmet kibernetike, presidenti Begaj mbledh Këshillin e Sigurisë

  11 Tetor, 2022

  Shqipëri, presidenca e RepublikësNë Shqipëri presidenti Bajram Begaj mblodhi sot këshillin e sigurisë kombëtare për të diskutuar mbi sulmet kibernetike të muajve të fundit, niveli i cënimit të sistemeve elektronike shtetërore dhe masat që janë marrë dhe po merren nga strukturat përgjegjëse.

   

  Shqipëri u gjend në muajin korrik nën një sulm masiv kibernetik që prekur infrastrukurën shtetërore të informacionit. Autoritetet ...

 • FMN: Shqipëria nuk plotëson kushtet për amnistinë fiskale

  11 Tetor, 2022

  fmnNë Shqipëri, një mision i Fondit Monetar Ndërkombëtar, deklaroi sot se vendi nuk i përmbush kushtet për realizimin e aministisë fiskale të propozuar nga qeveria. Sipas Fondit, amnistia favorizon shmangësit e mëdhenj të taksave duke iu ofruar dhe imunitet nga ndjekja penale. Nga ana tjetër, administrata tatimore vlerësohet të jetë ende e dobët, ndërsa vendi me mangësi strategjike sa ...

 • Përfaqësuesja e FMN: Shqipëria nuk është gati për Amnistinë Fiskale, qeveria duhet të korrigjojë…

  10 Tetor, 2022

  Yan Sun FMNPërfaqësuesja e Fondit Monetar Ndërkommbëtar (FMN) në Shqipëri, Yan Sun, ka shprehur shqetësimin e ndërkombëtarëve për ligjin e Aministisë Fiskale.

   

  Në konferencën e mbajtur me ministren e Financave dhe Ekonomisë Delinda Ibrahimaj dhe me guvernatorin e Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko, përfaqësuesja Sun tha se FMN e ka parë me kujdes ligjin dhe e konsideron atë si një ...

 • SHBA: Projekt-rezolutë në Kongresin amerikan për sulmet kibernetike të Iranit ndaj Shqipërisë

  7 Tetor, 2022

  shbaBashkëkryetarët e grupit të çështjeve shqiptare në Kongresin amerikan, paraqitën sot në Dhomën e Përfaqësuesve një projekt-rezolutë ku dënohen me forcë sulmet kibernetike të Iranit ndaj Shqipërisë .
  Projekt-rezoluta e hartuar me nismën e ligjvënësit nga Nju Jorku Ritchie Torres kërkon vazhdimin e mbajtjes para përgjegjësisë për ata që organizuan sulmet si edhe bën thirrje për forcimin e mbrojtjes ...

 • Mbyllja e Kolegjit turk, Komiteti i Helsinkit ngre pikëpyetje mbi vendimin e sotëm të Gjykatës

  7 Tetor, 2022

  Seanca në Gjykatën AdministrativeKomiteti shqiptar i Helsinkit ngriti pikëpyetje mbi vendimin e sotëm të Gjykatës së Administrative të Tiranës, e cila rrëzoi kërkesën e kolegjit turk Mehmet Akif për pezullimin e vendimit të qeverisë për mbylljen e këtij institucioni arsimor privat, deri në shyrtimin në themel të rastit.

   

  Gjykata rrëzoi kërkesën “pa arsyetuar në mënyrë të përmbledhur shkaqet që justifikonin ...

 • Gjykata e Lartë: Drejtësi përballë ndërhyrjeve të politikës

  6 Tetor, 2022

  Kryetari i Gjykatës së Lartë në Shqipëri Sokol SadushiKryetari i Gjykatës së Lartë në Shqipëri, Sokol Sadushi në intervistë për DW tregon sfidat e kësaj gjykate për të dhënë drejtësi e fituar besimin e publikut. GJL përballet edhe me numër të madh të çështjeve të pronësisë.

  DW: Z. Sadushi, një delegacion me gjykatës të Gjykatës së Lartë, (GJL) i kryesuar nga ...

 • Jo më vjersha përmendësh, studimi europian: Deri në 6 vjeç frenon të menduarit

  5 Tetor, 2022

  jo permendshJo vjersha përmendësh deri në 6 vjeç. Frenon fjalën dhe të menduarit. Europa e ka ndaluar që në vitet ‘50-’60.

   

  Një nga gjërat që bën krenar prindërit është që fëmija i tyre në kopsht mëson dhe reciton shumë vjersha përmendësh. Ekspertët e edukimit pozicioniohen kundër kësaj metode.

  “0-6 vjeç, fëmija nuk duhet të mësojë vjersha. Përdoret kënga, dialogu dhe dalëngadalë ...

 • Alarmi i SHISH: Situatë shqetësuese/ Deputetët: Të dhënat u vodhën nga iranianët, rusët dhe serbët

  4 Tetor, 2022

  Komisioni i siguriseNjë muaj pasi u zgjodh  zëvendës drejtor i Shërbimit Informativ Shtetëror, Oljan Kanushi, në mungesë të drejtorit Helidon Bendos, iu desh të përballej me pyetjet e deputetëve të Komisionit të Sigurisë Kombëtare, për sulmet kibernetike të Iranit.

   

  Seancës me dyer të mbyllura i parapriu një debat me deputetët e opozitës pasi kryetari komisionit Nasip Naco u kërkoi deputetëve të ...

 • Senatorja amerikane: Jam e shqetësuar për financimet ruse në Ballkan

  3 Tetor, 2022

  senatorja amerikane Jeanne ShaheenSenatorja amerikane Jeanne Shaheen shprehet e shqetësuar për financimet ruse në Ballkan.

   

  Në një intervistë për Zërin e Amerikës, gjatë vizitës së saj në Tiranë, senatorja Shaheen vlerëson partneritetin me Shqipërinë dhe thotë se Shtetet e Bashkuara duhet ta ndihmojnë atë për të patur një strukturë të sigurtë kibernetike që të mos jetë më shënjestër e sumeve ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"