LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Veliaj në Konferencën “Qytetet Inteligjente”: Po investojmë te digjitalizimi në Tiranë, Piramida do të jetë shumë shpejt qendra më e madhe e teknologjisë në rajon

  20 Shtator, 2022

  VeliajNë Tiranë po mbahet për herë të parë Konferenca Rajonale e Ballkanit Perëndimor “Qytetet Inteligjente”, si nxitje për shtimin e investimeve në teknologjitë e sigurta inteligjente për qytetet dhe modernizimin e shërbimeve publike.

  Gjatë fjalës së tij, kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, tha se sfidat e digjitalizimit po marrin një rëndësi të veçantë kohët e fundit, sidomos pas ...

 • Siguria kombëtare në Shqipëri në rrezik, hakerat publikojnë të dhënat personale të ish-dejtorit të Policisë Gledis Nano

  19 Shtator, 2022

  Gledis NanoFaqja ‘Homeland Justice’ ka publikuar të dhënat për ish-drejtorin e Policisë së Shtetit, Gledis Nano.

   

  Në të dhënat janë të gjitha hyrje-daljet e tij të regjistriara në sistemin TIMS si dhe fotot e tij ndër vite.

  Ndërkohë janë publikuar të dhënat personale, pasaportat e tij ndër vite si edhe patenta.

   

  Po kështu nuk mungojnë numrat e sigurimeve shoqërore të dhjetëra personave, ...

 • Rreziqet kibernetike në Ballkanin Perëndimor dhe projektet “Qytetet inteligjente”

  19 Shtator, 2022

  Enio JacoDhoma Amerikane e Tregtisë në Shqipëri po organizon për herë të parë në Ballkanin Perëndimor konferencën rajonale “Qytetet Inteligjente”, si një nxitje për të shtuar në qytetet e rajonit investimet në teknologjitë e sigurta inteligjente, dhe për të modernizuar shërbimet publike.

   

  Konferenca mbahet ndërkohë që Shqipëria sapo kaloi disa sulme kibernetike, që nxorën në pah nevojën për të rritur ...

 • Financimet ruse në politikën shqiptare, ambasadorja Kim takime me KQZ-në dhe partitë politike

  16 Shtator, 2022

  Ambasadorja KimVetëm dy ditë pasi qeveria amerikane publikoi të dhëna nga një raport i komunitetit amerikan të zbulimit mbi financimet ruse në dhjetëra vende, mes të cilëve edhe Partinë Demokratike të Shqipërisë përmes kompanive fantazmë, ambasadorja e SHBA-ve në Shqipëri, Yuri Kim, zhvilloi sot një takim me kryetarin e KQZ-së, Ilirian Celibashi si dhe përfaqësues të disa partive politike.

   

  Sipas ...

 • Shqipëri: E vërteta e mosekzistencës së industrisë së energjisë së erës

  16 Shtator, 2022

  Lezhë - hapësira për parkun eolikPavarësisht erës me bollëk që ka, me prodhimin e energjisë eolike, Shqipëria është ende në fazat e para të saj. Ka një sërë pengesash për të kapërcyer, megjithatë duket se gjërat po lëvizin në drejtimin e duhur.

   

  Malet e Lezhës në Shqipërinë Veriore, mbi detin Adriatik: Këtu në të një ardhme jo të largët, një ...

 • Çfarë thonë ekspertët për sulmin kibernetik ndaj Shqipërisë

  15 Shtator, 2022

  Ambasada iraniane në TiranëMë 6 shtator të këtij viti, qeveria shqiptare ndërpreu marrëdhëniet diplomatike me Iranin. Vendimi erdhi pasi gjatë këtij viti, vendi u godit nga tre sulme kibernetike nga grupe iraniane hackerimi.

   

  Hetimet, në bashkëpunim me SHBA-në, arritën në përfundimin se bëhet fjalë për grupe iraniane, të lidhur me strukturat shtetërore. Irani e quajti këtë vendim të pamenduar dhe ...

 • Sulmet kibernetike, Departamenti i Thesarit të SHBA-së sanksionon 10 iranianë dhe dy kompani

  15 Shtator, 2022

  DepartamentiDepartamenti i Thesarit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës sanksionoi dhjetë iranianë dhe dy kompani si autorë për sulmet kibernetike në disa vende të botës, përfshirë edhe Shqipërinë.

   

  Personat dhe kompanitë janë të gjithë të lidhur me Korpusin e Gardës Revolucionare Islamike të Iranit (IRGC).

  Sipas raportit, grupet që kanë kryer sulmet kibernetike përdornin emërtimet “APT 35 , “Kotele simpatike”, “Kitten ...

 • SHBA: Rusia ka financuar parti politike në dhjetra vende; mes tyre përmenden 500 mijë dollarë që i janë dhënë PD-së në Shqipëri në 2017

  14 Shtator, 2022

  PDRusia ka dhënë fshehurazi mbi 300 milionë dollarë për parti politike dhe kandidatë në dhjetëra vende, që nga viti 2014 dhe Presidenti Putin është angazhuar në financim të fshehtë politik në mbarë botën, sipas një zyrtari të lartë amerikan.

   

  Sipas zyrtarit që foli me median, ky është përfundimi në të cilin arrin një raport i komunitetit amerikan të zbulimit i ...

 • Sulmet kibernetike nga Irani, Sekretari Blinken telefonatë me Ramën

  14 Shtator, 2022

  Rama- BlinkenAmbasada amerikane në Tiranë, njoftoi sot se Sekretari i Shtetit Antony J. Blinken kishte patur një ditë më parë një bisedë telefonike me kryeministrin shqiptar Edi Rama. “Sekretari Blinken dënoi sulmin e papërgjegjshëm kibernetik të 9 shtatorit kundër sistemeve të kontrollit kufitar të Shqipërisë, i cili pason sulmin kibernetik të Iranit ndaj Shqipërisë më 15 korrik”, theksohet në ...

 • Kurti, me urgjencë te Rama! Dy kryeministrat bisedojnë edhe për sulmin kibernetik

  14 Shtator, 2022

  Rama KurtiKryeministri Kosovës Albin Kurti u largua sot në mënyrë të beftë nga konferenca për shtyp duke mos dhënë detaje.

   

  Mënyra e largimit nga konferenca krijojë jo pak shqetësim e hamendësime në medien e Kosovës.

  Vetëm pas më shumë se dy orëve u kuptua arsyeja. Kryeministri Albin Kurti mbërriti në Tiranë.

  Ndalesa e parë dhe e vetme e numrit 1 të qeverisë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"