LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Shqipëria dhe Kosova në Panairin e Frutave në Berlin

  7 Prill, 2022

  frutaMe gjithë krizën aktuale në sektorin e ushqimit, kërkesa për fruta perime nga Shqipëria e Kosova është shtuar, thonë prodhuesit.

  Speca, domate, boronica e fiq të thatë, mollë shkëlqejnë pas xhamit në vitrinën e stendave të Shqipërisë. 11 agropërpunues fruta perimesh kanë ardhur nga Shqipëria për të ekspozuar në panairin e frutave dhe perimeve në Berlin. Fruit Logistica (5-7.04.2022) është i pari ...

 • Qeveria shqiptare vendos menaxhimin e Butrintit nga një fondacion

  7 Prill, 2022

  ButrintiQeveria shqiptare miratoi të mërkurën një marrëveshje ndërmjet Ministrisë së së Kulturës dhe Fondacionit të Menaxhimit të Butrintit për administrimin e nënzonave të trashëgimisë kulturore dhe peizazhit kulturor, pjesë e Parkut Kombëtar të Butrintit. Marrëveshja pritet të kalojë në parlament për t’u miratuar.

   

  Ministrja e Kulturës Elva Margariti shkruante në rrjetin social Facebook se “së bashku me partnerin strategjik, Fondacionin ...

 • BERZH prezanton raportin e tranzicionit, Sejko: Çmimet do të vijojnë të mbeten të larta, politikat qeverisëse të mbështesin shtresat në nevojë

  5 Prill, 2022

  Guvernatori i Bankës së Shqipërisë Gent SejkoGuvernatori i Bankës së Shqipërisë Gent Sejko, ishte sot i pranishëm në prezantimin e Raportit të Tranzicionit të BERZH 2021-2022.

  Ndërsa e konsideroi raportin një moment të rëndësishëm diskutimi dhe reflektimi mbi sfidat që kanë përpara ekonomitë e rajonit, Sejko theksoi se mbajtja e këtij takimi me prani fizike përcjell një mesazh të rëndësishëm.

  “Ekonomia ...

 • Të gjithë drejt Gjermanisë, 27 mijë shqiptarë ikën zyrtarisht në 3 vjet

  5 Prill, 2022

  eurostatNë fund të vitit 2021, në shtetet e Bashkimit Europian kishte të regjistruar 566 mijë shqiptarë, pa përfshirë Greqinë, sipas statistikave të publikuara nga Bashkimi Europian.

  Pjesa më e madhe e tyre është në Itali, ku deri në fund të vitit 2021 ishin të regjistruar 433 mijë shtetas, ose 76% e deklarimeve totale të Eurostat (pa Greqinë).

  Eurostat nuk i ka ...

 • Shqipëri, të rinjtë i kthehen kodimit si një profesion që siguron punësim

  4 Prill, 2022

  Kompania Globale e Edukimit për Teknologjitë Coding DojoKompania Globale e Edukimit për Teknologjitë Coding Dojo e ka përfshirë Shqipërinë në planet e saj të zgjerimit, duke rritur vazhdimisht numrin e studentëve.

  Ajo synon që Shqipëria të ketë 100 mijë kodues me aftësi teknologjike të përparuara. Shumë të rinj po ndjekin po ndjekin akademitë e ngritura për këtë qëllim, ndër qarqet ...

 • Austria dhe Gjermania për përshpejtimin e zgjerimit të BE

  1 Prill, 2022

  Kancelarët Scholz dhe NehammerKancelarët Scholz dhe Nehammer u takuan në Berlin: Gjermania dhe Austria në sfondin e luftës me sulmin rus ndaj Ukrainës duan ta avancojnë procesin e zgjerimit të BE-së me vendet e Ballkanit Perëndimor.

  “Çdo vonesë e mëtejshme e bën Ballkanin Perëndimor vulnerabël dhe të hapur ndaj influencës nga një palë e tretë”, tha kancelari i Gjermanisë Olaf ...

 • SPAK kërkoi arrestimin e tij, vetëdorëzohet në polici Alqi Bllako

  31 Mars, 2022

  Alqi BllakoIsh deputeti i PS, Alqi Bllako është vetëdorëzuar në polici.

  Ndaj tij rëndojnë akuzat për “shpërdorim detyre” dhe “korrupsion”. Shoqërimi i tij u bë pasi GJKKO caktoi masën e sigurisë “arrest me burg” për Alqi Bllakon.

  Ditën e djeshme, Bllako dorëzoi mandatin duke hequr dorë nga imuniteti i deputetit për t’u përballur me drejtësinë si qytetar i thjeshtë.

  Prokuroria e Posaçme ...

 • SPAK firmos 9 urdhër-arreste për inceneratorët, 7 në pranga dhe 2 në “arrest shtëpie”. Tjetër akuzë për Lefter Kokën

  29 Mars, 2022

  SPAKProkuroria e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka firmosur 9 urdhër arreste për çështjen e inceneratorëve.

  Nga nëntë urdhër-arrestet që janë lëshuar, 7 persona kanë përfunduar në pranga, ndërsa dy janë lënë në masën “arrest shtëpie”. Të arrestuarit janë komisionerët e inceneratorëve në Ministrinë e Mjedisit, dy administratorët e Fierit, pronari Klodian Zoto dhe ish-ministri Lefter Koka.

   

  Masat e ...

 • Olaf Scholz: Të çelen sa më shpejt negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

  29 Mars, 2022

  olafÇdo pengesë e bën Ballkanin Perëndimor më vulnerabël ndaj ndikimit të palëve të treta, tha kancelari gjerman

   

  Kancelari gjerman Olaf Scholz po angazhohet fuqimisht për hapjen sa më të shpejtë të negociatave të anëtarësimit në BE me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Scholz tha të hënën në Berlin, pas një takimi me homologen suedeze Magdalena Andersson, se të dy janë të mendimit ...

 • Yuri Kim ndan lajmin e mirë: SHBA zgjat në 10 vjet vlefshmërinë e vizave për shqiptarët

  28 Mars, 2022

  Yuri KimNë 100-vjetorin e marrëdhënieve mesh SHBA-së dhe vendit tonë, ambasadorja amerikane Yuri Kim ka ndarë një lajm të mirë për shqiptarët.

  Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë zgjatur vlefshmërinë e vizave, duke nisur nga 1 prilli.

  Vlefshmëria për një vizë të re turistike apo biznesi do të zgjatet nga tre në dhjetë vjet. Kjo do të thotë se nëse jeni ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"