LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Ministria e Shëndetësisë: Kemi shtrime të reja në spitalin infektiv, 7 në terapi intensive dhe një i intubuar

  13 Qershor, 2020

  Dr FluturaMbi 70 % e të prekurve që nga fillimi i epidemisë janë të shëruar njoftoi sot Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ndërsa 48 raste pozitive janë konfirmuar siç Top Channel raportoi më herët në 24 orët e fundit.

  Por ndërkohë vijon të ketë shtrime të reja në spitalin infektiv. Aktualisht në spitalin infektiv po marrin shërbim 52 pacientë, prej tyre ...

 • KARANTINË! Rama bënë paralajmërimin e fortë: Nëse shifrat do rriten, atëherë do mbyllemi deri …

  11 Qershor, 2020

  ERKryeministri i vendit, Edi Rama, në një komunikim live ka folur rreth situatës së krijuar nga karonavirus dhe ju bënë thirrje qytetarëve që të zbatojnë rregullat për parandalimin e përhapjes së Covid-19.

  Teksa theksoi se rritja e numrit të të shtruarve në spital është më shumë sesa në kulmin e pandemisë, Rama u shpreh se nëse kjo situatë vazhdon kështu do të ...

 • 142 vjet nga formimi i Lidhjes së Prizrenit

  10 Qershor, 2020

  lidhja e prizrenitSot mbushen 142 vjet që kur më 10 qershor 1878 filloi organizimi dhe themelimi i Lidhjes Shqiptare të Prizrenit.

  Është kjo njëherësh një ndër Lidhjet më të organizuara politike gjithëkombëtare pas Lidhjes dhe themelimit të Kuvendit të Lezhës të marsit të vitit 1444, nën organizimin e Gjergj Kastriotit Skënderbeu dhe udhëheqësve të principatave, përkatësisht të princave ...

 • 42 raste të reja, shkon në 1341 numri i të prekurve

  10 Qershor, 2020

  ministria-e-shendetesiseMinistria e Shëndetësisë informon se gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 311 testime nga të cilat janë konfirmuar 42 raste  pozitive, përkatësisht, 21 raste në Tiranë, 9 në Shkodër, 4 në Durrës, 3 në Krujë, 2 në Lushnje, dhe nga 1 rast në Pukë, Berat dhe Ura Vajgurore. Rastet e konfirmuara janë kontakte të rasteve pozitive por edhe shume raste ...

 • Nis asfaltimi i Rrugës së Arbrit/ “Rruga do të hapet brenda stinës së verës së vitit 2021”

  9 Qershor, 2020

  rruga e arbitMë shumë se 500 punonjës dhe Mbi 200 mjete të tonazhit të rëndë e impiante të ndryshme të punimit të asfaltit janë angazhuar në procesin e punimeve të rrugës së arbrit.

  Që nga fillimi i punimeve në korrik të 2018 e sipas pritshmërive të kompanisë rruga do të jetë e aksesueshme brenda verës të vitit tjetër. Edhe pse kontrata tenderuese ...

 • Lëkundje të forta tërmeti në Tiranë e Durrës, ja ku ishte epiqendra

  8 Qershor, 2020

  termetiNjë tërmet tjetër është ndjerë në Tiranë. Lëkundja ka qenë e fortë por e shkurtër. EMSC bën me dije se epiqendra e këtij tërmeti ka qenë afër Durrësit në detin Adriatik. Ndërkohë shkalla e këtij tërmeti ka qenë 4.5 rihter.

  Thellësia e tërmetit ka qenë 2 km, dhe raportohet se është ndjerë në disa qytete.

  Lëkundje tërmeti janë regjistruar edhe gjatë orëve të ...

 • Shqipëri, arrihet marrëveshja për reformën zgjedhore

  6 Qershor, 2020

  Ambasadorja amerikane, Yuri KimNë Shqipëri, palët politike arritën mbrëmjen e së premtes marrëveshjen për reformën zgjedhore. Zgjidhja erdhi pasi u kapërcye ngërçi që lidhej me një prej rekomandimeve bazë të OSBE/ODIHR-it, lidhur me depolitizimin e administratës zgjedhore. Edhe për zgjedhjet e ardhshme politike dhe vendore, do të mbetet e njëjta strukturë me përfaqësuesë të partive politike.

  Shumica vendosi të tërhiqej nga këmbëngulja ...

 • Tiranë: Konsensus i partive politike për reformën zgjedhore

  6 Qershor, 2020

  ParlamentiBashkimi Europian e vlerëson arritjen e konsensusit për reformën zgjedhore, si një hap më pranë të ardhmes europiane për Shqipërinë.

  Më në fund u arrit. Dy vjet pas ndërprerjesh dhe rifillimesh të tryezave politike për reformën zgjedhore, pas ecejakesh të faktorit ndërkombëtar dhe 3 netësh rradhazi ngujimi në ambasadën amerikane në Tiranë, partitë politike nënshkruan mbrëmë (5.05.2020) marrëveshjen e shumëpritur, që synon garantimin ...

 • Komisioni i Venecias: “Paketa shqiptare e anti-shpifjes cënon lirinë e shprehjes”.

  6 Qershor, 2020

  Komisioni i VeneciasKomisioni Europian për Demokraci përmes Ligjit vlerësoi në Draft – Opinionin e vet paketën ligjore të Shqipërisë, e ashtuquajtura paketa anti-shpifje.

  Komisioni Europian, i njohur si Komisioni i Venecias, shqyrtoi ndryshimet ligjore, që iu bënë dhjetorin e kaluar ligjit për shërbimet mediatike audio-vizuale.

  Në përfundimet e Draft-Opinionit, Komisioni thekson se projekt-amendamentet e ligjit nuk janë gati për t’u zbatuar në formën ...

 • Klapper: Një sistem zgjedhor i përzier në Shqipëri, zgjidhje më e mirë

  4 Qershor, 2020

  KlapperStine Klapper, drejtuese e zyrës së fondacionit gjerman ”FES” në Tiranë, në intervistë për DW, paraqet opinione për reformën zgjedhore në Shqipëri dhe argumenta pro&kundër ndryshimit të sistemit aktual zgjedhor.

  DW: Znj. Klapper, në Tiranë vazhdojnë përpjekjet mes maxhorancës socialiste dhe opozitës për të arritur konsensus për zgjidhje ligjore në plotësimin e rekomandimeve të OSBE / ODIHR për reformën zgjedhore A ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"