LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Inside Story/ Nga dyshimet për spiunazh në Egjipt, tek udhëtimet në Shqipëri. Dritëhijet e ruses Timofeeva

  7 Shtator, 2022

  Svetlana TimofeevaReferuar të dhënave nga dosja hetimore që Inside Story ka siguruar, rezulton se shtetasja ruse Svetlana Timofeeva, është futur në Shqipëri edhe dy herë të tjera, konkretisht në prill 2018 dhe në mars 2019.

   

  Edhe shtetasi ukrainas Fedir Alpatov e ka vizituar Shqipërinë në korrik të vitit 2021 por për të nuk ka shumë të dhëna. Emri i 33-vjeçares ...

 • Inside Story/ Zbulohet i dyshuari si pikë kontakti i rusëve, eksperti: Sabotimi që rrezikon sigurinë kombëtare

  7 Shtator, 2022

  Svetlana Timofeeva1Emri i personazhit që mendohet se është pika e kontaktit përbën sot sekret shtetëror.

   

  Profili i tij dhe 3 të arrestuarve në Gramsh iu nënshtruan verifikimeve nga agjentë të CIA-s dhe FBI-së amerikane të mbërritur posaçërisht në Shqipëri. Në memoriet e pajisjeve të bllokuara u konstatuan mijëra foto dhe video. Ajo që ka shqetësuar strukturat ligj-zbatuese janë materialet filmike ...

 • Inside Story/ “Merreshim me klorin por NATO zbuloi…” Detaje nga vdekja e katër rusëve

  7 Shtator, 2022

  spiunet rus shqiperiNjë masë e ngjashme nga autoritetet shqiptare është ndërmarrë edhe në 26 Mars të vitit 2018 ndaj dy diplomatëve që dyshohej se kishin aktivitet të dyfishtë në Tiranë.

   

  Vladislav Filipov atashe ushtarak si dhe Alexey Nikolaevich Balashov, sekretar i parë i ambasadës aso kohe u dëbuan.

  Vendimi erdhi në koordinim me aleatët perëndimorë që dëbuan masivisht diplomatë rusë pas ...

 • Masakër në Alpet Shqiptare! Zona e mbrojtur rrafshohet nga prerja e pyllit pa kriter

  6 Shtator, 2022

  prerja e pyllitFiks Fare mbrëmjen e të hënës çeli sezonin e ri televiziv me një masakër që po bëhet në Alpet Shqiptare.  Kjo zonë e shpallur e mbrojtur në Janar të këtij viti është shkatërruar nga prerja masive  e pyllit pa kriter.

   

  Pamjet që Fiks fare treguan qartë rrafshimin e pyllit  nga Malësia e Kelmendit deri në Bjeshkët e Janicës ...

 • Kuvendi nis punën me “spiunët”/ Propozimet e PS-së, penalizojnë Metën. Propozimet e “Alibeajt”, Berishën

  5 Shtator, 2022

  kuvendiDeputetët do ti rikthen pasditen e kësaj të hëne jetës parlamentare, në sesionit të tretë të Legjislaturës së dhjetë.

   

  Do të jetë një sezon i ngjeshur parlamentar i dominuar nga diskutimet dhe miratimi disa ndryshimeve të 4 ligjeve që lidhen me dosjet e ish sigurimit të shtetit.

  Edhe reforma e re territoriale pritet të prodhojë debate mes shumicës socialistëve dhe grupit ...

 • “Ballkani i Hapur” bëhet gati për dimrin

  3 Shtator, 2022

  ballkaniTakimi në Beograd i nismës Ballkani i Hapur, që sërish u mbajt pa Kosovën, u përshkua nga shqetësimet për dimrin që po vjen, përballe kërcënimeve nga mungesa e energjisë dhe ushqimeve për shkak të situatës së krijuar në botë me luftën e Rusisë në Ukrainë.

   

  Pjesëmarrësit hodhën firmat e tyre në marrëveshjet që kanë të bëjnë me sigurinë ushqimore, mirëkuptimin ...

 • Kriza energjitike, Balluku: Na pret një dimër jo i lehtë

  2 Shtator, 2022

  BallukuNë Shqipëri, duke nisur nga muaji i ardhshëm, çmimi për konsumatorët familjarë të energjisë nuk do të jetë më i njëjtë. Ata që konsumojnë më shumë se 800 kilowat/orë në muaj, do të duhet që për sasinë e harxhuar mbi këtë kufi, të paguajnë, një çmim që pritet të jetë disa herë më i lartë se kuota aktuale prej ...

 • SPAK hetim dyfish Metës/ Dosja e re përfshin edhe familjarët e ish presidentit

  1 Shtator, 2022

  Meta-jNdonëse gjendja civile ka konfirmuar se ish presidenti Ilir Meta nuk e ka ndryshuar emrin, në këtë pikë SPAK kërkon të sigurohet nga të gjitha institucionet që disponojnë të dhëna.

   

  Burimet shumë të sigurta i thanë TCH se dy prokurorë të SPAK i kanë dërguar një shkresë Ministrisë së Jashtme në të cilën i kërkojnë informacion mbi të gjitha pasaportat ...

 • Shqipëri: “Befas na dilnin përpara kuaj, lopë, dhi…”

  31 Gusht, 2022

  AkuariumiAkuariumi, është një nga plazhet e shumta të vogla përgjatë bregdetit Jon të Shqipërisë, që nuk arrihen me rrugë automobilistike dhe për rrjedhojë ende të virgjëra.

   

  Anna Klein, profesore turizmi në Mynih, së bashku me të shoqin dhe dy të bijat, i kaloi pushimet e sivjetshme verore në Shqipëri. Në intervistë për DW ajo sjell përshtypjet si pushuese dhe specialiste ...

 • Ligji kundër spiunëve! Zbardhet drafti: Nuk kandidojnë dhe nuk drejtojnë parti politike

  31 Gusht, 2022

  kreretGrupi i  punës me jurist dhe deputetë të PS i  kanë dhënë dorën e fundit ndryshimeve në ligjin për dekriminalizimin ku kanë përfshirë edhe pastërtinë e figurës të kryetarëve të partive politike.

   

  Gazetari Top Channel Muhamed Veliu  e disponon këtë draft i cili pritet të diskutohet fillimisht  të premten, në konferencën e kryetarëve e i hapur rrugë shqyrtimit në komisionet ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"