LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Ulen sërish temperaturat, njihuni me parashikimin e motit

  19 Shtator, 2020

  vranetttShqipëria do të mbizotërohet do të mbizotërohet nga alternime kthjellimesh dhe vranësirash duke sjellë mot kryesisht të qëndrueshëm por që në zonat jugore nuk përjashtohet mundësia për reshje.

  Sipas Meteoalb, sot temperaturat do të pësojnë një rënie të lehtë, ku do të variojnë: në zonat malore, nga 11º në 24ºC, në zonat e ulëta nga 19ºC në 32ºC dhe ...

 • Bilanci i 24 orëve të fundit! MSH: 132 raste të reja dhe 4 humbje jete nga covid

  17 Shtator, 2020

  Ministria e shendetesise132 raste të reja dhe 4 humbje jete nga covid-19 janë shënuar në 24 orët e fundit.

  Në 24 orët e fundit, me gjithë përpjekjet e mjekëve, e kanë humbur betejën me COVID19 një 66 vjeçare nga Kukësi, një 69 vjeçar nga Kurbini, një 70 vjeçar nga Elbasani dhe një 72 vjeçar nga Tirana. Ministria e Shëndetësisë ...

 • Ministria e Shëndetësisë: 144 raste të reja, 3 humbje jete dhe 65 të shëruar

  16 Shtator, 2020

  Ministria e shendetesiseNë 24 orët e fundit 824 testime dhe janë konfirmuar 144 qytetarë të prekur me COVID19.
  Rastet ditore të identifikuara si rezultat i gjurmimit, testimit dhe hetimit epidemiologjik janë si vijon :
  55 raste në Tiranë, 15 në Fier, 10 në Elbasan, 9 në Vlorë, nga 7 raste në Durrës, Kurbin, Divjakë, Gramsh, 6 në Korçë, 5 ...

 • Çështja e detit/ Rama në Athinë: Greqia në të drejtë për zgjerimin, marrëveshja me Shqipërinë mund të bëhet me një palë të tretë

  16 Shtator, 2020

  Rama 2Kryeministri Edi Rama nga Athina i është kthyer sërish çështjes së detit dhe të zgjerimit të Greqisë me 12 milje në detin Jon. Sipas Ramës kjo është një e drejtë e Greqisë pasi ia mundëson konventa për detin.

  Më tej Rama ka folur edhe për marrëveshjen ende të pa dakordësuar mes Greqisë dhe Shqipërisë për detin duke ...
 • Marrëveshja e detit me Shqipërinë në 2009 u prish nga Turqia? Rama: Nuk e njihja Erdogan, ja pse e çuam në Kushtetuese…

  16 Shtator, 2020

  RamaKryeministri Edi Rama teksa ndodhet në Athinë ka deklaruar se nuk ka pasur asnjë ndërhyrje nga Turqia për marrëveshjen 2009.

  “Në 2009 asnjëherë nuk e kisha takuar dhe folur prej presidentit Erdogan, nuk kishim asnjë raport dhe vendosëm që marrëveshjen ta çonin më Gjykatë për një arsye shumë të thjeshtë, kishte një debat në opinionin publik, Kjo është një ...

 • Ministria e Shëndetësisë: 152 raste të reja, 2 humbje jete dhe 53 të shëruar

  15 Shtator, 2020

   

  Ministria e shendetesiseNë 24 orët e fundit 810 testime dhe janë konfirmuar 152 raste.

  Rastet ditore të identifikuara si rezultat i gjurmimit, testimit dhe hetimit epidemiologjik janë si vijon :

  68 raste në Tiranë, 16 në Elbasan, 11 në Durrës, 9 në Shkodër, 8 në Vlorë, nga 7 raste Kavajë, Berat, nga 5 raste Fier, Pukë, 3 në Lushnje, nga 2 ...

 • Greqia vendos të mbajë të mbyllur kufirin me Shqipërinë, ja deri kur…

  15 Shtator, 2020

  kufiriNë vendimin e bërë para pak në fletoren zyrtare,Athina lë të pa ndryshuar gjendjen më kufirin shqiptaro – grek.

  Pra deri në datën 30 shtator ,nuk lejohen të hyjnë turistët nga Shqipëria. Në pikat kufitare të Kapshtices dhe Kakavijës, do të lejohen përkatësisht 750 në Kakavijë dhe 300 në Kapshticë.

  Lejohet të kalojnë vetëm shtetasit grekë dhe ata shqiptarë me ...

 • Ministria e Shëndetësisë: 167 raste të reja, 4 humbje jete dhe 46 të shëruar

  14 Shtator, 2020

  Ministria e shendetesise

  Nga 862 testime të kryera janë identifikuar 167 të prekur me virusin SARS COV2, ndërsa 46 qytetarë rezultojnë të shëruar.

  Të prekurit e 24 orëve të fundit janë identifikuar në këto qytete:

  88 raste në Tiranë, 11 në Durrës, 9 ne Lëzhë, 8 në Elbasan, nga 7 raste Korçë, Fushë-Arrëz, 6 në Krujë, 5 në Vlorë, nga 4 raste ...

 • Shqipëri: Nis viti i ri shkollor me sfidat e pandemisë COVID

  14 Shtator, 2020

  ShkollaMe maska, matje temperature, dizifektim duarsh dhe mjedisesh, distancim fizik dhe një protokoll të rreptë mbrojtës ka nisur ( 14.09) viti i ri shkollor 2020 – 2021.

  Me virusin corona ende në qarkullim, për nxënësit, mësuesit dhe prindërit nis përballja me një realitet të pazakontë.

  Këtë herë fëmjët e vegjël, që nisën klasën e parë, nuk u shoqëruan nga prindërit e ...

 • Ministria e Shëndetësisë: 75 të shëruar, 168 raste të reja dhe 4 humbje jete

  13 Shtator, 2020

  Ministria e shendetesiseMe rinisjen e vitit te ri shkollor, Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, i drejtohet me një thirrje mësuesve, prindërve, nxënësve, të tregojnë kujdes me zbatimin me përpikëmri te masave që frenojnë përhapjen e covid19.

  Ministria e Shëndetësisë apelon për respektimin e distancimit social, vendosjen e maskave ose barrierave mbrojtëse, larjen ose dezinfektimin e duarve, ajrosjen e ambienteve, ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"