LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Provë force e Bashës, thërret Kuvend më 18 dhjetor, Berisha: Përpjekje qesharake

  15 Nentor, 2021

  basha berishaNë Shqipëri, kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha bëri të ditur sot se ka vendosur të thërrasë mbledhjen e Kuvendit Kombëtar më 18 dhjetor. Ish kryeministri Sali Berisha dhe mbështetësit e tij, kanë paraqitur javën e shkuar kërkesën, mbështetur në firmat e 4200 anëtarëve të Kuvendit, për ta thirrur atë një javë më parë. Në mbledhjen e kryesisë, ...

 • Tuneli i Llogorasë/ Rama: Do shkurtojë kohën nga 55, në 10 minuta

  14 Nentor, 2021

  LlogaraNisi këtë të diel puna për ndërtimin e tunelit të Llogorasë, një ëndërr 30 vjeçare siç tha kryeministri që do shkurtojë kohën e mbërritjes në perlat e jugut.
  “Kam sjellë një frazë të mrekullueshme të Lord Bajronit në veprën shtegtime te Çajld Haroldit, të cilat i shkroi pasi shkeli për herë të parë në vjeshtën e 1809 në këto ...

 • Firmat për Kuvendin e PD, Basha: Tallje e Berishës me anëtarësinë

  12 Nentor, 2021

  BashaNë Shqipëri, kryetari demokrat Lulzim Basha tha sot se parardhësi i tij Sali Berisha po tallet me demokratët e po luan bllofin me firmat për thirrjen e Kuvendit kombëtar, pasi nuk ka arritur të mbledhë firmat e një të katërtës së anëtarëve të tij. Një ditë më parë zoti Berisha dhe mbështetësit e tij njoftuan se kanë mbledhur më ...

 • Digjitalizimi, në vendin e 27/ Shqipëria lë pas Maqedoninë e Veriut, Malin e Zi dhe Bosnje-Hercegovinën

  11 Nentor, 2021

  DigjitalizimiBanka Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim BERZH, publikoi indeksin e digjitalizimit duke analizuar infrastrukturën që lejon aksesin në internet, kornizat ligjore për ofrimin dhe përdorimin e zgjidhjeve digjitale, aftësitë digjitale bashkë me shërbimet qeveritare.

  Ky indeks e rendit Shqipërinë në vendin e 27 nga 51 vende, duke lënë pas Maqedoninë e Veriut, në vendin e 35 me 59.3 pikë, Malin ...

 • Yuri Kim: “Non Grata” e Berishës u bazua në fakte, do shpallen edhe persona të tjerë në Shqipëri

  10 Nentor, 2021

  yuri-kimAmbasadorja amerikane në Shqipëri, Yuri Kim deklaroi për gazetaren Anila Hoxha në Top Channel se shpallja “non grata” ish-kryeministrin Sali Berisha dhe familjarët e tij nga SHBA-të u mbështet vetëm në fakte, duke theksuar se një vendim i tillë erdhi përmes një procesi shumëvjeçar të shqyrtimit të gjithë informacionit.

  Zonja Kim shpjegon në këtë intervistë se kur dikush përcaktohet nga ...

 • BE, ngërçi Sofje-Shkup, Rutte: Shpresojmë fort në një zgjidhje

  10 Nentor, 2021

  RamaNë Tiranë kryeministri hollandez Mark Rutte tha sot se Shqipëria ka bërë përparimin e duhur që të nisë bisedimet për anëtarësim me Bashkimin Europian. Mbretëria e Hollandës ka qenë ndër vendet skeptike, që pak kohë më parë kishte kundërshtar avancimin e marëdhënieve të Shqipërisë me BE-në.
  Por, siç u shpreh kryeministri Rutte, përparimi “në këto 5 vitet e fundit, ...

 • Raportuesja për Shqipërinë kërkon hapjen e negociatave me BE-në

  10 Nentor, 2021

  EURaportuesja për Shqipërinë në Parlamentin Evropian, Isabel Santos tha se Tirana zyrtare ka përmbushur të gjitha kriteret e kërkuara për të nisur negociatat për anëtarësim në Bashkimin Evropian.

  Pas një vizite treditor në Shqipëri, Santos lëshoi një deklaratë për media ku u bëri ftesë të gjitha forcave politike në Shqipëri që të vazhdojnë dialogun, në mënyrë që t’i ndihmohet vendit ...

 • Takimi me kongresmenët, Kim: Marrëdhëniet Shqipëri-SHBA e tejkalojnë politikën partiake

  9 Nentor, 2021

  kongresmenAmbasadorja e SHBA-së në Tiranë, Yuri Kim ka komentuar takimin e kongresmenëve amerikanë me kryeministrin Edi Rama dhe kryedemokratin Lulzim Basha, që u zhvillua sot.

  Ajo theksoi se marrëdhëniet Shqipëri-SHBA janë të forta dhe e tejkalojnë politkën partiake.

  “Faleminderit @SenJoniErnst @RepSlotkin @RepDavidValadao @RepLaTurner për vizitën në Shqipëri. Takimet me @ediramaal
  &  @lulzimbasha_al tregojnë se marrëdhënia Shqipwri- SHBA tejkalon politikën partiake. SHBA ...

 • Inertet po hidhen në det, masakër mjedisore në mes të ditës në Vlorë

  8 Nentor, 2021

  deti vlore orikumKamionët me inerte shkarkohen në anë të rrugës Vlorë-Orikum në zonën e Jonufrës.  Por kjo masakër mjedisore pak kilometra larg qytetit dhe në zonën panoramike të bregut, ku inertet hidhen buzë detit, ndodh prej ditësh e ndoshta javësh.

  Banorët e zonës tregojnë se kamionët zbrazen ditë e natë. Të pyetur se kush i hedh, si ata, ashtu dhe ...

 • Studiuesi Shaban Murati boton librin “Vetëvrasja diplomatike e Shqipërisë dhe Kosovës”

  5 Nentor, 2021


  Diplomati dhe studiuesi i njohur shqiptar, Shaban Murati, sapo ka botuar në Tiranë librin “Vetëvrasja diplomatike e Shqipërisë dhe e Kosovës”.

  Libri trajton marrëdhëniet dypalëshe Shqipëri – Kosovë në tre vitet e fundit, si dhe raportet e tyre me Serbinë, SHBA-të dhe BE-në.

  Autori thekson se marrëdhëniet mes Kosovës dhe Shqipërisë janë në pikën e tyre më të ulët.

  Ambasadori Shaban Murati thotë se titullin “Vetëvrasja ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"