LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Lamtumira për heroin 18 vjeçar/ Durrës, përcillet në banesën e fundit Anri Kashiku! U vetësakrifikua për të shpëtuar dy të mitur

  15 Korrik, 2022

  Anri KashikuMes dhembjes dhe hidhërimit, të afërm dhe bashkëfshatarë kanë mbërritur të shumtë pranë familjes Kashiku për t’i dhënë lamtumirën e fundit 18-vjeçarit Anri Kashiku që humbi jetën për të shpëtuar vëllanë dhe shokun e tij 13-vjeçar.

   

  Në Sektorin Rinia janë të shumtë ata që e konsiderojnë hero, pasi shpëtoi dy jetë. Gjëma që e goditi familjen e ka kthyer ...

 • Propaganda me ose pa qëllim e disa Portaleve

  14 Korrik, 2022

  fatura ushqime Ja edhe një reagim huazuar nga Facebook-u i SH.Ç.:

   

  Vëllezër Shqiptarë të Kosovës (disa kokrra ), a mundeni dikurë ta ndaloni shërbimin që u bëni armiqve të Shqipërisë, duke vazhduar një fushatë të poshtër denigruese, ndaj Nanës Shqypni? ! ..

  -Sot ishim ulur 5 veta në një tavolinë, në një restorant, jo shumë larg bregut të Detit, dhe jo me ...

 • Turistë me Covid, paraqiten në qendrat shëndetësore pranë plazheve në Durrës

  14 Korrik, 2022

  durresHeqja e kufizimeve anti-covid për sezonin turistik i ka mbushur plazhet plot me pushues, po vala e re e infektimeve i ka prekur edhe ata.

   

  Me simptoma të lehta, apo të moderuara, pushuesit paraqiten pranë qendrave shëndetësore verore të hapura përgjatë plazheve të Durrësit nga Gjiri i Lalëzit deri te Shkëmbi i Kavajës.

  ”Ka turistë të huaj që kanë dalë pozitiv, ...

 • Administrata e Ushqimit dhe Barnave autorizon vaksinën Novavax kundër COVID-19

  14 Korrik, 2022

  NovavaxAdministrata e Ushqimit dhe Barnave (FDA) autorizoi sot vaksinën me dy doza COVID-19 të Novavax pas disa javësh vlerësim për sigurinë dhe efektivitetin e saj.

   

  Novavax ka hyrë vonë në programin amerikan të vaksinave. Nëse Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve nënshkruajnë për vaksinën, ajo do të jetë vaksina e katërt për COVID-19 në dispozicion për njerëzit në SHBA

  Vaksina Novavax ...

 • Rama pritet nga Stoltenberg, i paraqet propozimin për bazë detare të Natos në Durrës

  13 Korrik, 2022

  Rama StoltenbergKryeministri shqiptar Edi Rama i paraqiti sot Sekretarit të Përgjithshëm të Nato-s, propozimin për ndërtimin e një baze detare të Aleancës në Durrës

   

  Gjatë deklaratës së përbashkët pas takimit në Bruksel, zoti Rama tha se bëhet fjalë “për të shtuar një vlerë tjetër të rëndësishme në infrastrukturën dhe logjistikën e aleancës, duke vënë në dispozicion të NATO-s një bazë ...

 • Kjo ditë është dita që na kujton se duhet të jemi të njerëzishëm dhe të drejtë ndaj vetes dhe ndaj të tjerëve.

  9 Korrik, 2022

  bajramiKjo është dita për të kuptuar se vlera dhe dinjiteti njerëzor janë shumë të çmuara dhe ndaj tyre duhet kushtuar vëmendje e lartë.

  Zbutni zemrat me njëri-tjetrin!

  Largohuni nga veset. Ruani veten nga ligësitë dhe padrejtësitë!

  Mos u bëni lakmitarë ndaj njëri-tjetrit!

  Bujar SpahiuMijëra besimtarë myslimanë mbushën mëngjesin e sotëm sheshin “Skënderbej” ...

 • Protesta e Berishës në bulevardin ‘Dëshmorët e Kombit’

  7 Korrik, 2022

  Pankarta e paqart kujt I dedikohetKush?  Klani Berisha? Klani Meta? Klani Kryemadhi? Klani Rama? Pankarta e paqartë kujt i dedikohet!?

  Ka nisur në Bulevardin “Dëshmorët e Kombit” protesta e Sali Berishës me moton kundër rritjes së çmimeve .

  Në fillim të protestës me moto “Shqipëria në Rrezik”, u mbajt ‘himni’ dedikuar këtij tubimi, ndërsa vijojnë të mbajnë fjalimet e tyre ...

 • “Srebrenica” bashkon maxhorancën e opozitën në parlament. Votohet me 113 vota rezoluta për gjenocidin serb

  7 Korrik, 2022

  parlamentiËshtë miratuar ditën e sotme në Kuvendin e Shqipërisë Rezoluta për dënimin e gjenocidit në Srebrenicë

   

  Në votim morën pjesë 113 deputetë, ku të gjithë votuan pro. Gjithashtu Kuvendi ka hedhur poshtë 4 amendamente të propozuara nga ish-kryeministri Sali Berisha dhe Tritan Shehu.

  Draft-rezoluta e propozuar nga deputetët e Partisë Socialiste, u bazua në rezolutat e Parlamentit Evropian dhe vlerësimet e ...

 • Termometri do të shënojë 39 gradë Celsius, parashikimi i motit për sot

  6 Korrik, 2022

  moti-Temperaturat e larta do të mbizotërojnë në vendin tonë dhe këtë të mërkurë, ndërkohë që parashikohet mot i kthjellët dhe pa vranësira.

   

  Vendi mbetet nën zotërimin e masave ajrore nga kontinenti afrikan.

  Sipas MeteoAlb, temperaturat e ajrit do të ulen në mëngjes dhe në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 15°C deri në 39°C. Parashikohet që gjatë pasdites të këtë grumbullim ...

 • Temperatura përvëluese deri në 41 gradë! Mësoni parashikimin e motit për sot në vendin tonë

  5 Korrik, 2022

  vapaMbetemi në ndikimin e motit të kthjellët dhe të nxehtë gjatë gjithë paradites, por orët e pasdites do të sjellin zhvillim të vranësirave në vend ku në zonat veriore dhe verilindore do të gjenerojnë rrebeshe afat-shkurtra shiu, herë pas here priten dhe mini- stuhi breshëri.

   

  Sipas MeteoAlb, mbrëmja dhe nata përmirësojnë sërish motin duke ri-sjellë kthjellimet në territor.

  Temperaturat e ajrit ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"