LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Të korruptuarit para drejtësisë – Mesazhe me rastin e Ditës Ndërkombëtare kundër Korrupsionit

  12 Dhjetor, 2021

  KorrupcioniBE: Lufta kundër korrupsionit jetike për të ardhmen e popullit shqiptar dhe anëtarësimin e tij në BE.

  Delegacioni i Bashkimit Europian në TIranë u bëri thirrje “gjithë institucioneve që të intensifikojnë veprimet e tyre kundër korrupsionit dhe të nxjerrin para drejtësisë gjithë ata që janë të përfshirë në akte korruptive.”

  Në një postim në “Facebook”të këtij delegacioni në Ditën Ndërkombëtare kundër ...

 • Top News-‘Bashkimi do ndodhë një ditë…!’/Rama e Kurti të bindur për referendumin Kosovë-Shqipëri

  28 Nentor, 2021

  Duke folur në mbledhjen e përbashkët të dy qeverive, i cili u mbajt pak para 110 vjetorit të pavarësisë, Kryeministri Edi Rama dhe Albin Kurti u shprehën të bindur se bashkimi Shqipëri-Kosovë do të ndodh një ditë.

  Gjatë një konferencë të përbashkët shtypi, Rama pati edhe një përgjigje për reagimet që do vijnë pas deklaratës së tij, ...

 • Shqipëria dhe Kosova drejt hekurudhës Durrës-Prishtinë

  28 Nentor, 2021

  qeveria shqipPër qeveritë e Shqipërisë dhe Kosovës, hekurudha e planifikuar Durrës-Prishtinë ka edhe rëndësi gjeo-politike, jo vetëm ekonomike.

  Shqipëria dhe Kosova do të lidhen edhe përmes linjës hekurudhore Durrës-Prishtinë, në bazë të marrveshjes së nënshkruar mes dy vendeve të premten, (26.11) në Elbasan, ku u zhvillua takimi i shtatë, i përvitshëm, mes qeverive të dy vendeve.

  Në këtë takim palët njoftuan ...

 • “Duhen hapur kapitujt e parë me Shqipërinë për anëtarësim”/ Ja çfarë shkruhet për vendin tonë dhe Ballkanin në marrëveshjen e koalicionit të pasardhësve të Merkel të dakordësuar sot

  25 Nentor, 2021

  flamuri alb EUMarrëveshja e koalicionit 177 faqesh e socialdemokratëve, të gjelbërve dhe liberalëve për qeverinë e re gjermane, në pjesën që lidhet me këtë rajon, thekson se koalicioni i ardhshëm qeverisës mbështet procesin e anëtarësimit në Bashkimin Evropian të rajonit të Ballkanit Perëndimor. përmbushja e kritereve të Kopenhagenit”.

  “Ne mbështesim procesin e anëtarësimit në BE të gjashtë vendeve të rajonit ...

 • Lufta kundër krimit, Kim: Ky është vetëm fillimi! Shqipëria pikë kyçe për trafikimin e qenieve njerëzore dhe drogës

  24 Nentor, 2021

  kimAmbasadorja e SHBA në vend, Yuri Kim e pranishme në takimin konsultativ të Ministrit të Brendshëm me donatorët tha se Shqipëria duhet të çrrënjosë krimin e organizuar dhe korrupsionin.

  Kim ka paralajmëruar se largimi i gjyqtarëve dhe prokurorëve dhe pastrimi i politikës nga elementët e korruptuar është vetëm fillimi, ndërsa shtoi se e vetmja mënyrë për të luftuar krimin e ...

 • Tiranë: Meta dhe Basha shkëmbejnë akuza për “gënjeshtra” dhe “mashtrime”

  23 Nentor, 2021

  Basha MetaNë Tiranë, Presidenti i Republikës dhe Partia Demokratike e opozitës ngritën më tej tensionin e replikave midis tyre të hënën në mbrëmje, duke shkëmbyer akuza për “gënjeshtra” dhe “mashtrime” lidhur zgjedhjet vendore të qershorit 2019 dhe zhvillimet e fundit.

  Presidenti Meta deklaroi në një konferencë shtypi se kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, po e shton “dozën e gënjeshtrave ...

 • Vetëvarje për video në Tik Tok/ Prokuroria e regjistron çështjen si shkaktim vetëvrasjeje

  22 Nentor, 2021

  lajmerim vdekjejeVetëvarjen e 13-vjeçarit në Golem të Lushnjes Prokuroria pranë Shkallës së Parë Lushnje e regjistroi si shkaktim vetëvrasjeje, ndërsa hetimet vijojnë për të gjetur shkaqet që e dërguan të miturin që të kryente aktin e rëndë.

  Në lidhje me rastin po publike shumë pak detaje mbi motivet që e shtynë të miturin drejt aktit ekstrem, ndërsa në një pikë ...

 • “Pastrimi i territorit është kauzë kombëtare”/ Rama dhe Kumbaro paralajmërojnë kryebashkiakët e qyteteve bregdetare

  20 Nentor, 2021

  ramaKryeministri Edi Rama, së bashku me ministren e Turizmit dhe Mjedisit, Mirela Kumbaro të shtunën zhvilluan një takim me kryetarët e bashkive dhe prefektët e zonave bregdetare me fokus pastrimin e territorit.

  Në fjalën e saj, ministrja Kumbaro njoftoi se javën tjetër do të miratohen dy VKM për funksionimin e plazheve dhe pastrimin e territorit. Gjithashtu, ajo tha se të ...

 • Komentet e Bashës në VOA, Meta reagon ashpër

  20 Nentor, 2021

  MetaNë Shqipëri presidenti Ilir Meta reagoi sot me tone të ashpra ndaj deklaratave të një dite më parë të kryetarit të opozitës Lulzim Basha sipas të cilit, zoti Meta kishte dëmtuar fushatën e opozitës në zgjedhjet e 25 Prillit

  Gjatë një interviste për Zërin e Amerikës, kryetari demokrat tha se zoti Meta, “dy javët e fundit të fushatës ka qenë ...

 • Basha: Kuvendi i 18 dhjetorit gjëja e duhur përballë kërcënimit për përçarje

  19 Nentor, 2021

  BashaNë Shqipëri, kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha thotë se Kuvendi i 18 dhjetorit është gjëja e duhur përballë kërcënimit për përçarje që siç shprehet ai, vjen nga interesat e një individi të shpallur non grata nga Shtetet e Bashkuara, aleati strategjik. Në një intervistë për Zërin e Amerikës zoti Basha deklaron se nuk ka patur asnjë dilemë në ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"