LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Tiranë: Raport mbi lirinë e medias dhe sigurisë së gazetarëve nga Rrjeti Safe Journalists

  16 Korrik, 2021

  Rrjeti i Gazetarëve të Sigurtë në Ballkanin Perëndimor publikoi sot në Tiranë raportin me Treguesit mbi nivelin e lirisë së mediave dhe sigurisë së gazetarëve në Shqipëri për vitin 2020. Në raport thuhet se liria e shprehjes, medias dhe informimit, që përmendet në Kushtetutë, nuk zbatohet plotësisht në praktikë, por ka shenja të përkeqësimit të lirisë së shtypit.

  “Qeveria shqiptare u përpoq të sjellë ndryshime ...

 • Shqipëri, arrest për ish zv.ministren e Brendshme

  14 Korrik, 2021

  Në Shqipëri, Prokuroria e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar (SPAK) njoftoi në mbrëmje se me kërkesë të saj Gjykata ka vendosur në “arrest shtëpie” ish zëvendës ministren e Brendshme Rovena Voda si dhe dy persona të tjerë, Majlinda Hasani dhe Florida Beu, të treja nën akuzën e “ushtrimit të ndikimit të paligjshëm ndaj personave që ushtrojnë funksione publike”.

  Çështja i përket periudhës kur ...

 • Shqipëria nuk merr dot gaz? Asnjë kompani nuk është në gjendje të shfrytëzojë lidhje me TAP

  13 Korrik, 2021

  Shqipëria nuk i ka ende kapacitetet për të marrë gaz nga tubacioni i TAP-it.

  Nga tre shtetet ku kalon ky tubacion ne jemi të vetmit që ende nuk kemi arritur ta shfrytëzojmë.
  Qeveria nënshkroi së fundmi një marrëveshje ku pika e furnizimit me gaz për Shqipërinë do të jetë nga Fieri. Profesori Lorenc Gordani shprehet se “AlbGaz” kompania shtetërore nuk përmbush kushtet për të ...

 • Tiranë: Drejtësia e re dhe të korruptuarit “e paprekshëm”

  13 Korrik, 2021

  Symbolbild China Verdächtiger in HandschellenKorriku 2021 mund të futet në historinë e drejtësisë së re, të reformuar në Shqipëri si fillimi i funksionimit të saj dhe i ndëshkimit të “të paprekshmëve” dhe të korruptuarve në nivele të larta.

  Në 10 ditët e para të korrikut Struktura e Posaꞔme Anti-Korrupsion (SPAK), kali i betejës kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar në nivel ...

 • Shifrat/ 207 mijë shqiptarë kanë aplikuar për azil në BE nga 2010-a, rreth 33% e tyre ishin minorenë

  12 Korrik, 2021

  Azilkerkuesit Ne Irlande Shqiptaret Lene Pas Edhe Shtetasit Nga ZimbabveAplikimet për azil të shtetasve shqiptarë në Bashkimin Evropian e të tjera (BE+) gjatë dekadës së fundit kanë qenë shumë të larta në raport me popullsinë e vendit.

  Sipas shifrave të raportit të fundit vjetor të Zyrës Evropiane të Azilantëve (EASO), nga 2010-a ...

 • Samiti i opozitës iraniane/ Basha dhe Majko bashkë me senatorët amerikanë

  12 Korrik, 2021

  Në kampin Ashraf 3 në Manëz, opozita iraniane nisi samiti tre-ditor Botëror për Iranin e Lirë -2021.

  Sipas MEK pjesëmarrës janë mbështetësve të rezistencës nga mbi 50,000 lokacione në 105 shtete, dhe me praninë e mijëra anëtarëve të Mujahedin-e Khalq që jetojnë në Shqipëri.

  Maryam Rajavi, Presidentja e zgjedhur e Këshillit Kombëtar të Rezistencës së Iranit në fjalën e saj tha se zgjedhja si president ...

 • Lufta ndaj krimit dhe korrupsionit në Shqipëri. SPAK: Ky është vetëm fillimi

  8 Korrik, 2021

  Në Tiranë, drejtuesi i Prokurorisë së Posaçme AntiKorrupsion, Arben Kraja, tha sot se arrestimet e dy grupeve të mëdha së fundi, për trafik narkotikësh me Italinë dhe abuzime fondesh në Lushnje, janë vetëm fillimi i punës së shtuar të SPAK në goditjen e krimit të organizuar dhe korrupsionit.

   

  Në një konferencë të përbashkët me përfaqësues të prokurorisë dhe qeverisë, ambasadorja e SHBA-ve në Shqipëri, Yuri ...

 • Nënshkruhet marrëveshja për zhvillimin e infrastrukturës kombëtare të gazit/ Rama: TAP burim i sigurtë për një zhvillim ekonomik dhe social

  6 Korrik, 2021

  tapNë stacionin ultramodern të Gazsjellësit TransAdriatik (TAP) në Fier, sot u nënshkrua Marrëveshja për Ndërtimin e Pikës Fillestare Dalëse Shqiptare të Gazit.

  Ky investim i ri strategjik i hap rrugë zhvillimit të infrastrukturës kombëtare të gazit në rajonin jugor, ndërkohë që po vijon puna për projektin e detajuar për tubacionin Fier – Vlorë, i cili do të lidhë gazsjellësin ...

 • Arrestohet kryebashkiaku i Lushnjes dhe 8 zyrtarë të tjerë

  6 Korrik, 2021

  Në Shqipëri, kryetari i Bashkisë së Lushnjës, Fatos Tushe, disa zyrtarë të pushtetit vendor dhe bisnesmenë janë arrestuar gjatë ditës së sotme në vijim të një hetimi të nisur nga Prokuroria e Posaçme kundër krimit të organizuar dhe Koruupsionit (SPAK).

  Të gjithë zyrtarët dyshohen për “Shpërdorim detyre”, “Shkelje të barazisë në tendera”, ndërsa administratorët e dy kompanive private dyshohen për “Falsifikim të dokumentave”. Përveç kryebashkiakut ...

 • Tiranë: SHBA dhe BE presin më shumë rezultate në luftën kundër korrupsionit

  5 Korrik, 2021

  SHBA dhe BE nxitën sot autoritetet shqiptare që të shtojnë rezultatet konkrete me ndëshkimin e korrupsionit dhe me konfiskimet e pasurive.

  Zyrtarë të Departamentit Amerikan të Drejtësisë dhe të Bashkimit Europian kërkuan një bashkëpunim të ngushtë mes institucioneve të sistemit gjyqëosr në hetimin e kriminalitetit.

  Këshilltari për antiterrorizmin e rajonit të Ballkanit në departamentin amerikan të drejtësisë, Clay Stiffler, tha në Tiranë se korrupsioni është armiku ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"