LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Ulet sërish çmimi i naftës: 203 lekë/litër nga dita e sotme deri më 21 mars

  16 Mars, 2022

  naftaNë mbledhjen e radhës, Bordi i Transparencës ka vendosur të ulë më tej çmimet e karburanteve. Nafta do të shitet për 203 lekë për litër duke nisur nga dita e sotme e deri më 21 mars.

  Ndërsa benzina do të shitet me 206 lekë/litër, ndërsa çmimi i gazit do të jetë i pandryshueshëm me 93 lekë/litri.

  Ditën e hënë, bordi do ...

 • Protesta e qytetarëve, Rama: Më alarmon cenimi i drejtpërdrejtë i dinjitetit tonë si komb

  15 Mars, 2022

  ramaKryeministri Edi Rama kritikoi këtë të hënë sërish qytetarët që u vendosën para Kryeministrisë në ditën e gjashtë të protestës.

  Ai tha se e vetmja gjë që e alarmonte nga protesta është cenimi i drejtpërdrejtë i dinjitetit të kombit shqiptar.

  “300-fish të ishte kjo protestë taksat mbi karburantet sa të jem këtu dhe kjo qeveri këtu nuk hiqet, nuk lëvizin Mua ...

 • Protesta në Shqipëri: Ndër më të varfrit e me çmimet më të larta

  15 Mars, 2022

  trÇmimet e karburanteve në Shqipëri llogariten si më të shtrenjtat në Europë. Rrogat ndër më të ultat. Mijëra qytetarë protestuan të shtunën kundër rritjes së lartë të çmimeve në vend.

   

  Protestat në Shqipëri filluan nga mesi i kësaj jave, (09.03.) kur çmimi i karburanteve u rrit me më shumë se 40 përqind dhe qeveria deklaroi se tregjet europiane dhe ato ...

 • Ngrihet Bordi Kombëtar i Furnizimit me Karburant/ Rama: Kush vendos çmim ndryshe nga ai që caktohet, humbet pikën e karburantit

  11 Mars, 2022

  ramaKryeminstri Edi Rama njoftoi këtë të premte, në takimin me furnizuesit e hidrokarbureve se do të ngrihet Bordi Kombëtar i Furnizimit me Karburant.

  Kriza botërore e rritjes së çmimeve të karburantit dhe të produkteve të tjera ka prekur prej ditësh Shqipërinë. Qeveria nga ana e saj ka njoftuar ngritjen e një bordi të posaçëm që do të kryejë monitorime dhe do ...

 • Gjeneral David H.Tabor: Për një rajon paqësor dhe të qëndrueshëm

  11 Mars, 2022

  Gjenerali amerikan, David H. TaborKomandanti i Komandës së Operacioneve Speciale të SHBA në Europë, Gjen. David H. Tabor, në një intervistë për DW flet për misionin e komandës, selia qëndrore e së cilës sapo u vendos në Shqipëri.

  DW: Gjeneral Tabor, shtabi rajonal i Komandës së Forcave Speciale amerikane në Europë, Task Forca për Ballkanin, u aktivizua të mërkurën (9 .03) ...

 • Nis punën në Shqipëri shtabi i përparuar i forcave speciale amerikane në Europë

  9 Mars, 2022

  Gjeneral Major David Tabor, Komandant i Forcave Speciale Amerikane në EuropëNë Tiranë sot u zhvillua ceremonia e aktivizimit të shtabit të përparuar të forcave operacionale amerikane në Europë, të cilat do të kenë një bazë të përhershme në Shqipëri.

  Shefi i Shtabit të përgjithshëm të ushtrisë shqiptare Bajram Begaj shpjegoi se kjo prani “do t’i shërbejë rritjes së ndërveprueshmërisë, do ...

 • Kuvendi i Berishës, votohet pro shkarkimit të kryetarit të PD. Reagon Basha

  12 Dhjetor, 2021

  KuvendiNë Shqipëri, Kuvendi i thirrur nga ish kryeministri Sali Berisha dhe mbështetësit e tij votoi të shtunën për shkarkimin e Kryetarit të Partisë Demokratike Lulzim Basha. Kuvendi miratoi një statut të ri në bazë të të cilit u vendos dhe shpallja e pavlefshme e zgjedhjes së strukturave drejtuese aktuale. Zoti Basha u kundërpërgjigj në mbrëmje me një mbledhje të ...

 • Të korruptuarit para drejtësisë – Mesazhe me rastin e Ditës Ndërkombëtare kundër Korrupsionit

  12 Dhjetor, 2021

  KorrupcioniBE: Lufta kundër korrupsionit jetike për të ardhmen e popullit shqiptar dhe anëtarësimin e tij në BE.

  Delegacioni i Bashkimit Europian në TIranë u bëri thirrje “gjithë institucioneve që të intensifikojnë veprimet e tyre kundër korrupsionit dhe të nxjerrin para drejtësisë gjithë ata që janë të përfshirë në akte korruptive.”

  Në një postim në “Facebook”të këtij delegacioni në Ditën Ndërkombëtare kundër ...

 • Top News-‘Bashkimi do ndodhë një ditë…!’/Rama e Kurti të bindur për referendumin Kosovë-Shqipëri

  28 Nentor, 2021

  Duke folur në mbledhjen e përbashkët të dy qeverive, i cili u mbajt pak para 110 vjetorit të pavarësisë, Kryeministri Edi Rama dhe Albin Kurti u shprehën të bindur se bashkimi Shqipëri-Kosovë do të ndodh një ditë.

  Gjatë një konferencë të përbashkët shtypi, Rama pati edhe një përgjigje për reagimet që do vijnë pas deklaratës së tij, ...

 • Shqipëria dhe Kosova drejt hekurudhës Durrës-Prishtinë

  28 Nentor, 2021

  qeveria shqipPër qeveritë e Shqipërisë dhe Kosovës, hekurudha e planifikuar Durrës-Prishtinë ka edhe rëndësi gjeo-politike, jo vetëm ekonomike.

  Shqipëria dhe Kosova do të lidhen edhe përmes linjës hekurudhore Durrës-Prishtinë, në bazë të marrveshjes së nënshkruar mes dy vendeve të premten, (26.11) në Elbasan, ku u zhvillua takimi i shtatë, i përvitshëm, mes qeverive të dy vendeve.

  Në këtë takim palët njoftuan ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"