LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Tiranë: Raporti i Progresit të KE-së mbi Shqipërinë vlerësohet nga ekspertët si një plan pune për integrimin

  21 Tetor, 2021

  emaNë Tiranë u prit me reagime të ndryshme Raporti i Komisionit Europian mbi përparimin e Shqipërisë në rrugën e integrimit. Opozita e komentoi me një optimizëm të matur, qeveria e mirëpriti si një vlerësim për rezultate të prekshme, ndërsa ekspertë të pavarur pohuan se qytetarët po zhgënjehen nga tejzgjatja e procesit, që po vazhdon prej 20 vitesh.

   

  Një ditë pas ...

 • Raporti i KE: Ku ka bërë progres dhe ku ngec ende Shqipëria?

  20 Tetor, 2021

  ALB BENë raport-progresin e Komisionit Europian vlerësohet, se Shqipëria e MV i kanë plotësuar të gjitha kushtet për hapjen e konferencës së parë ndërqeveritare me BE. Por përcaktohen edhe reformat prioritare për të ardhmen.

  Komisioni Europian (KE) miratoi të martën, (19.10) Paketën e Zgjerimit 2021 dhe vlerësoi situatën dhe progresin e arritur në vendet e Ballkanit Perëndimor (BP) dhe Turqi ...

 • Raporti vjetor i Komisionit Europian mbi përparimin e Shqipërisë në procesin e anëtarësimit

  20 Tetor, 2021

  EUKomisioni Europian paraqiti sot para Parlamentit Europian Raportin vjetor për Shqipërinë, mbi përparimin e saj në procesin e anëtarësimit në Bashkimit Europian. Ajo është pjesë e vlerësimeve për vendet kandidate dhe e paketës së zgjerimit të BE-së, ku janë Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut. Komisioneri i BE-së për zgjerimin, Oliver Varhelyi, tha para eurodeputetëve se Shqipëria dhe Maqedonia e ...

 • KE: Ballkani Perëndimor me pak përparim në rrugën drejt BE-së

  19 Tetor, 2021

  EUKomisioni Evropian të martën (19 tetor) prezanton Raportet e Progresit për vendet e zgjerimit.

  Paketa e zgjerimit, që përfshin edhe raportet vjetore të progresit për vendet në këtë proces, pritet të konstatojë vetëm një përparim të kufizuar të këtyre vendeve drejt përmbushjes së kritereve për integrim në Bashkimin Evropian.

  Dokumenti do të paraqitet më vonë pasdite nga Komisioneri evropian për Zgjerimin, ...

 • Shqiptarët po lindin më pak fëmijë/ Sipas INSTAT, popullsia po shkon drejt plakjes

  19 Tetor, 2021

  popullsiaPopullsia shqiptare po shkon drejt plakjes!

  Sipas të dhënave të publikuara nga INSTAT numri i lindjeve për tremujorin e dytë të 2021 është 5,993 duke shënuar një rënie me 10,6% krahasuar me tremujorin e dytë të 2020. Sipas qytetarëve, çiftet e reja kanë frikë të sjellin në jetë një bebe, pasi kushtet ekonomike janë kundra dëshirës së tyre.

  Bonusi i bebes ...

 • ‘Maratona 2021’, në garë 2500 vrapues! Ja cilat janë akset e bllokuara në Tiranë deri në orën 17:00

  17 Tetor, 2021

  Tirana MaratonSot në Tiranë po zhvillohet edicioni i 5-të i Maratonës së Tiranës 2021.

  Në këtë Maratonë do të marrin pjesë 2500 vrapues nga shumë vende të ndryshme të botës. Për t’i lënë vendin pistës për garuesit qarkullimi i automjeteve është devijuar si dhe nuk do të lejohet parkimi i mjeteve në këto akse.

  Ditën e sotme kufizimi i qarkullimit të ...

 • Tiranë: Kushtetuesja shqyrton vendimin e parlamentit për shkarkimin e presidentit

  16 Tetor, 2021

  GjykataGjykata Kushtetuese e Shqipërisë vendosi të premten (15.10) të shqyrtojë në seancë gjyqësore plenare nëse votimi pro i parlamentit për shkarkimin e Presidentit të Republikës, Ilir Meta, është ose jo i ligjshëm.

  Burime zyrtare nga Gjykata Kushtetuese thanë për DW se “shqyrtimi do të bëhet në seancë plenare publike, data e të cilës do të caktohet sipas rregullave proceduriale të gjykimit ...

 • Tiranë: Dhoma Amerikane dhe Ambasada Amerikane bëjnë thirrje për transparencë dhe konkurrencë të ndershme në ekonomi

  14 Tetor, 2021

  ACC ambasadorja ALBPresidenti i Dhomës Amerikane të Tregtisë, Enio Jaço, tha sot se në qarqet e biznesit ekziston një shqetësim në rritje dhe pakënaqësi me politikat e brendshme të vendit.

  “Indeksi Vjetor i Biznesit tregon se shumë shpesh praktikat në mënyrën e të bërit biznes nuk janë të drejta, dhe talente të reja profesionale janë duke parë mundësitë e largimit ...

 • Nuk më lejon etika intelektuale, të sulmoj njeriun e rrëzuar, Sali Berisha!

  13 Tetor, 2021


  “Unë kam shkruar shumë për kryeministrin e Shqipërisë Sali Berisha, për kryetarin e PD, Sali Berisha. Kam shkruar shumë për politikën që ka bërë Sali Berisha. Tani Sali Berisha përjetoi diçka të papritur që i sjell natyrisht dhimbje çdo politikani dhe sa më lart të ketë qenë, me pozitë, më shumë dhimbje ka ai dhe shteti në të cilin ai ka ...

 • Ribeiro: Siguria e gazetarëve ꞔështje prioritare

  12 Tetor, 2021

  OSBENë Tiranë po zhvillohet konferenca “Gazetaria në kohë krize” e organizuar nga zyra e OSBE-së në Vjenë në bashkëpunim me Praninë e OSBE në Shqipëri

  Qëllimi i konferencës është të afirmojë rëndësinë e gazetarisë si një e mirë publike dhe shtyllë e shoqërive demokratike, të nxisë bashkëpunimin rajonal për të adresuar sfidat e lirisë së medias në Evropën Juglindore në ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"