LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Tiranë: Dhoma Amerikane dhe Ambasada Amerikane bëjnë thirrje për transparencë dhe konkurrencë të ndershme në ekonomi

  14 Tetor, 2021

  ACC ambasadorja ALBPresidenti i Dhomës Amerikane të Tregtisë, Enio Jaço, tha sot se në qarqet e biznesit ekziston një shqetësim në rritje dhe pakënaqësi me politikat e brendshme të vendit.

  “Indeksi Vjetor i Biznesit tregon se shumë shpesh praktikat në mënyrën e të bërit biznes nuk janë të drejta, dhe talente të reja profesionale janë duke parë mundësitë e largimit ...

 • Nuk më lejon etika intelektuale, të sulmoj njeriun e rrëzuar, Sali Berisha!

  13 Tetor, 2021


  “Unë kam shkruar shumë për kryeministrin e Shqipërisë Sali Berisha, për kryetarin e PD, Sali Berisha. Kam shkruar shumë për politikën që ka bërë Sali Berisha. Tani Sali Berisha përjetoi diçka të papritur që i sjell natyrisht dhimbje çdo politikani dhe sa më lart të ketë qenë, me pozitë, më shumë dhimbje ka ai dhe shteti në të cilin ai ka ...

 • Ribeiro: Siguria e gazetarëve ꞔështje prioritare

  12 Tetor, 2021

  OSBENë Tiranë po zhvillohet konferenca “Gazetaria në kohë krize” e organizuar nga zyra e OSBE-së në Vjenë në bashkëpunim me Praninë e OSBE në Shqipëri

  Qëllimi i konferencës është të afirmojë rëndësinë e gazetarisë si një e mirë publike dhe shtyllë e shoqërive demokratike, të nxisë bashkëpunimin rajonal për të adresuar sfidat e lirisë së medias në Evropën Juglindore në ...

 • Shqipëri-Poloni/ Policia njofton, ja cilat rrugë do të jenë të bllokuara nga ora 16:00 deri në fund të ndeshjes

  11 Tetor, 2021

  air-albania

  Ditën e nesërme do të zhvillohet ndeshja mes Shqipërisë dhe Polonisë në stadiumin “Air Albania”. Policia e Tiranës ka njoftuar planin e masave për mbarëvajtjen e rendit dhe sigurisë gjatë zhvillimit të ndeshjes ndërkombëtare, e cila ...

 • Kriza energjitike, ekspertët: Menaxhimi i mirë i sektorit ul importin

  10 Tetor, 2021

  Në Shqipëri po debatohet gjerësisht këto ditë mbi krizën energjitike të paralajmëruar nga Kryeministri Edi Rama. Ekspertë të sektorit energjitik thonë se rritja e çmimit të gazit në tregjet ndërkombetare, i nevojshëm për prodhimin e energjisë, prek edhe tregun shqiptar. Për të zbutur efektet e krizës, ata sugjerojnë uljen e importit dhe rritjen e prodhimit vendas, përmes hidrocentraleve. Ky prodhim aktualisht mbulon mbi 70% ...

 • Tiranë: Qeveria publikoi planin kundër krizës energjitike pa ndërprerje dhe pa shtrenjtim të energjisë

  10 Tetor, 2021

  Një ditë pasi shpalli emergjencën energjitike, qeveria shqiptare publikoi sot edhe planin për të mbrojtur familjet dhe bizneset e vogla nga kriza energjitike, e cila, sipas kryeministrit Rama, do të sjellë çmime të larta dhe situata të jashtëzakonshme.

  Kryeministri Rama u shpreh se plani me 3 pika synon të mbrojë familjet dhe biznesin e vogël dhe nuk bazohet tek ngritja e çmimit të energjisë.

  Ai tha ...

 • Shqipëria shpall emergjencën e furnizimit me energji elektrike

  9 Tetor, 2021

  Albanien Wohngegend Blloku von TiranaShqipëria hyri në situatën e emergjencës energjitike, e cila do të zgjasë deri në prill 2022. Prej disa javësh në Shqipëri ka rritje të konsiderueshme të ꞔmimeve të karburanteve e ushqimeve.

  Vendimi i shpallur të premten, (08.10) nga kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama pas një mbledhjeje të jashtëzakonshme të Këshillit të Ministrave, i përgjigjet rritjes tronditëse të ...

 • DASH dërgon në Kongresin amerikan listën e personave të përfshirë në korrupsion, mes tyre familja Berisha

  8 Tetor, 2021

  Departamenti Amerikan i Shtetit ka bërë publik raportin e dërguar në Kongresin amerikan.

  Aty përfshihen vendimet që janë marrë gjatë vitit 2021, për kufizimin e vizave dhe shpalljen “non grata” të zyrtarëve apo politikanëve të përfshirë në akte korruptive në të gjithë botën.

  Në raport, ish-kryeministri Sali Berisha renditet i treti në listën e personave të ...

 • Ish-kryeministri Berisha në “listën e zezë” të SHBA-së, por kush janë zyrtarët e tjerë nga Bullgaria, Paraguai, Namibia dhe Guatemala

  8 Tetor, 2021

  Departamenti Amerikan i Shtetit ka publikuar listën e personave të shpallur “non grata” gjatë vitit 2021 dhe ia ka dorëzuar atë Kongresit Amerikan.

  Në listën e publikuar nga DASH është edhe emri i ish-kryeministrit shqiptar Sali Berisha dhe familjarëve të tij, bashkëshortes Liri Berisha dhe dy fëmijëve Shkëlzen dhe Argita Berisha Malltezi, të cilët u shpallën non grata më 19 maj, 2021.

  Lista është ...

 • Shqipëri, Qeveria shpall “emergjencën energjitike”

  8 Tetor, 2021

  Në Shqipëri, qeveria vendosi sot të shpallë emergjencën energjitike. Këtë e bëri të ditur kryeministri Edi Rama pas një mbledhjeje jashtë radhe të qeverisë. “Vendimi i emergjencës është i diktuar nga një situatë e përgjithshme e rritjes marramendëse të çmimit të energjisë në tregjet ndërkombëtare dhe i jep qeverisë mundësinë që të ndërhyjë qoftë me instrumenta financiarë qoftë dhe me instrumenta të natyrës administrative”, ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"