LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Keni planifikuar pushimet 15-ditëshin e dytë të gushtit?! Sinoptikania tregon se si do të jetë moti: Nga e marta…

  14 Gusht, 2021

  Lajda PorjaDuket se edhe 15-ditëshi i fundit i gushtit do të mbyllet me temperatura të larta. Padyshim që ky është një lajm i mirë për të gjithë ata që kanë planifikuar që të pushojnë në këtë periudhë.

  Në një lidhje telefonike për ‘News24’ sinoptikania Lajda Porja pohoi se ...

 • Pengesat për Maqedoninë e Veriut, Shqipërinë në rrugën drejt BE-së

  13 Gusht, 2021

  Përpjekjet e Maqedonisë së Veriut për antarësim në Bashkimin Evropian ishin bllokuar prej dy dekadash nga mosmarrëveshjet për emrin me Greqinë. Pas një kompromisi jo të lehtë që dha shpresa se mund të hapej rruga, kanë dalë pengesa të tjera, këtë herë nga Bullgaria, e cila ka ngritur kundërshti lidhur me gjuhën dhe trashëgiminë historike.

  Shqipëria, fati i së cilës në përpjekjet për antarësim në ...

 • Përplasje në distancë Kosovë-Shqipëri për idenë e “Open Balkan”

  12 Gusht, 2021

  Nord-Mazedonien Skopje | Wirtschaftsforum | Aleksandar Vucic, Zoran Zaev und Edi RamaIniciativa “Ballkani i Hapur” është vazhdimësi e “mini-Shengenit” ballkanik, që Kosova e ka kundërshtuar edhe më parë. Iniciativën për “Open Balkan” e përkrahin Shqipëria, Serbia dhe Maqedonia e Veriut.

  Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama dhe disa nga udhëheqësit politikë në Kosovë si të ...

 • Shqipëria pa kapacitete njerëzore dhe mjete për emergjencat civile

  11 Gusht, 2021

  Albanien Brände auf Halbinsel KaraburunNë gadishullin e Karaburunit u shuan të gjitha vatrat e zjarrit, por Shqipëria është e papërgatitur për t’iu përgjigjur emergjencave civile

  Pas më shumë se dy javë përpjekjesh të Forcave të Armatosura, zjarrfikësve dhe ndihmës së helikopterëve në gadishullin e Karaburunit u shuan të gjitha vatrat e zjarrit.

  Ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi, tha sot (11.08.) se fitorja ...

 • Shmanget katastrofa e zjarrit në autostradën Shqipëri-Kosovë

  10 Gusht, 2021

  Albanien - WaldbrändeMe ndihmën e efektivëve të Forcës së Sigurisë së Kosovës u shmang katastrofa e zjarrit në autostradën Shqipëri-Kosovë.

  Një vatër shumë e rrezikshme zjarri masiv, mbi tunelin e Kalimashit, në Autostradën Shqipëri- Kosovë u mbyll në orët e para të ditës së sotme, (10.08) duke shmamgur një katastrofë të mundshme, bllokimin e lëvizjes, jetën dhe banesat e fshatrave pranë tij. Era ...

 • Në Shqipëri rriten ndjeshëm infektimet me Covid-19 me 182 raste të reja

  9 Gusht, 2021

  Të paktën 182 infektime të reja me Covid-19 mes qytetarëve u zbuluan sot, ndërsa dje ishin 149 infektime të reja, dhe 139 të premten.

  Shifrat e fundit tregojnë një përshkallëzim në rritje të përhapjes së epidemisë, ndërsa varianti Delta i Covid-19 po qarkullon gjerësisht në vend.

  Këtë të dielë nuk u shënua asnjë vdekje nga Covid, por të premten dhe të shtunën, ndodhën 2 vdekje prej ...

 • Shqipëri: Ekonomia midis optimizmit të matur për rritje dhe thellimit të borxheve dhe deficitit

  7 Gusht, 2021

  Në Shqipëri, Banka Qendrore shprehu optimizëm të matur mbi rritjen ekonomike dhe zbehjen e presioneve negative, që solli Pandemia Covid-19. Pjesën e parë të këtij viti ekononmia u rrit me 5.5 për qind, krahas rritjes së konsumit dhe inflacionit. Por ekspertë të pavarur pohojnë se ekonomia shqiptare vuan nga probleme të thella strukturore, nga borxhi i lartë publik, detyrimet ndaj palëve të treta përmes ...

 • Shqipëri: Zjarret pushtojnë malet, por katastrofat shmangen

  6 Gusht, 2021

  Albanien | Waldbrände Ashtu si në të gjithë Europën jugore edhe në Shqipëri është java e dytë që luftohet me flakët. Një numër i konsiderueshëm forcash të armatosura, zjarrfikësit e banorët janë angazhuar për shuarjen e tyre.

  Vatrat e zjarrit të izoluara apo të tjera aktive kryesisht në malësitë e Shqipërisë Jugore e Veriore vazhdojnë të angazhojnë qindra efektivë të Forcave të ...

 • Berisha i përgjigjet ambasadores Kim: Askush nuk më pengon të jem në parlament si pjesë e PD

  5 Gusht, 2021

  Në Shqipëri, ish kryeministri Sali Berisha kritikoi ashpër deklaratat e pak ditëve më parë të ambasadores amerikane Yuri Kim, e cila kërkoi që ai të mos jetë pjesë e parlamentit pas vendimit të Departamentit amerikan që i ndalon atij hyrjen në shtetet e Bashkuara. Zoti Berisha tha se kreu demokrat Basha i kishte kërkuar ambasadores prova e përsëriti se nuk ka forcë në botë ...

 • Shqipëri: Vazhdojnë zjarret në male në ditën e 11

  5 Gusht, 2021

  Mountains under fire in AlbaniaNë Shqipëri, zjarret vazhduan edhe sot për të njëmbëdhjetën ditë në malësitë e Vlorës – në fshatrat Gumenicë, Gjorm, Selenicë e Karaburun.

  Forca ushtarake, të ndihmuara nga ajri prej dy helikopterëve po punojnë për të frenuar përparimin e zjarreve nga Gadishulli i Karaburunit dhe fshatrat rreth tij drejt parkut Kombëtar të Llogarasë.

  Zjarrfikësit kanë bërë thirrje banorëve për t’u larguar nga zona, ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"