LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Sot mbushen 110 vjet nga Kongresi i Alfabetit

  14 Nentor, 2018

  kongresi i ManastiritMë 14 Nëntor 1908 në Manastir filloi punimet Kongresi i Manastirit ose Kongresi i Alfabetit, me qëllim krijimin e një alfabeti të njësuar që do të ishte edhe fillimi i letërsisë mbarë shqiptare.

  Në këtë kongres ishin të pranishëm 150 delegatë, të ardhur nga të gjitha anët e Shqipërisë, si dhe nga komunitetet shqiptare në Rumani, Itali, ...

 • Rreth 82% e gazsjellësit TAP ka përfunduar

  13 Nentor, 2018

  tap_pipeline_main TAPRreth 82% e gazsjelllësit Trans-Adriatik (TAP) ka përfunduar, tha konsorciumi që do të sjellë gaz nga Azerbajxhani në Europë në një njoftim për shtyp.

  “Punimet po shkojnë mirë dhe ne jemi në rrugën e duhur për të përmbyllur projektin e nisur aktivitetin në 2020-ën”, thuhet në njoftim.

  Vlera e përgjithshme e TAP është 4.5 miliardë Euro. Gazsjellësi është pjesë e ...

 • Shqipëria me zëvendësministër të brendshëm me kompetenca ministri

  7 Nentor, 2018

  Sander LeshiPas refuzimit të dekretimit të Sandër Lleshit si Ministër i Brendshëm, Rama e emëroi atë si zëvendësministër. Të mërkurën ai nisi detyrën.

  Sandër Lleshi, ka nisur të mërkurën (7.11.2018) detyrën e  zv./ ministrit të Brendshëm, me kompetencat e ministrit. Emërimi i tij u bë të martën (6.11.2018) nga kryeministri Rama, pas miratimit nga Parlamenti në një seancë të jashtëzakonshme ...

 • Në përkujtim të Mid’hat Frashërit

  7 Nentor, 2018

  Midhat FrasheriMë 10 nëntor, në Nju Jork do të mbahet një ceremoni për riatdhesimin e eshtrave të Mid’hat Frashërit, personalitetit të shquar shqiptar, që prehet në varrezat Ferncliff të Westchester-it.

  Mid’hat Frashëri, i njohur edhe me emrin e letrave Lumo Skëndo, lindi në Janinë më 25 mars 1880 dhe vdiq në Nju Jork më 3 tetor 1949.

  Ai la gjurmë të ...

 • Rama: Kushtetuta nuk njeh refuzimin e ministrave

  6 Nentor, 2018

  RamaNë Shqipëri, kryeministri Edi Rama tha sot se kushtetuta nuk i njeh asnjë të drejtë presidentit për të refuzuar propozimet për ministra, duke theksuar se refuzimi për dekretimin e gjeneralit Sandër Lleshi në postin e ministrit të Brendshëm, kishte shkaktuar një krisje kushtetuese. Deklaratat e tij zoti Rama i bëri gjatë seancës së parlamentit ku u votua shkarkimi i ...

 • Meta dekreton kreun e SHISH-it. Vendimi pas një viti, Bendo shkon në Kuvend

  6 Nentor, 2018

  Bendo SHISHMë shumë se një vit pas propozimit nga kryeministri Edi Rama, Presidenti Ilir Meta krijoi bindjen dhe dekretoi Helidon Bendon në krye të Shërbimit Informativ(SHISH).

  Emri i tij cilësohej si i refuzuar përfundimisht nga ana e Presidentit, pas shumë verifikimesh që iu bënë figurës së zv/shefit të shërbimit sekret shqiptar. Megjithatë, Bendo drejtoi realisht shërbimin që pas dorëheqjes së ...

 • Kryeministri Rama u takua me presidentin Meta për mosdekretimin e ministrit të brendshëm

  5 Nentor, 2018

  RamaKryeministri Edi Rama kërkoi sot një takim me presidentin Meta dhe pas 90 minutash, biseda u vlerësua nga selia e qeverisë si “konstruktive dhe e hapur”, dhe se “u bazua mbi një letër, që zoti Meta dërgoi mbi propozimin për të dekretuar si ministër të brendshëm zotin Sandër Lleshi”.

  Analistë dhe vëzhgues të pavarur të jetës politike pohojnë se Shqipëria ...

 • Rama-Meta, takimi 90 minuta; Kryeministria: Bashkëbisedimi do të vijojë

  5 Nentor, 2018

  rama-metaPrej mbrëmjes së të shtunës Presidenti i Republikës vijon të mos bëjë publike arsyet që e çuan në shkelje të Kushtetutës, duke mos dekretuar emërimin e Sandër Lleshit si ministër i Brendshëm.

  Përveç një fjalie në një grup në aplikacionin Whatsapp dërguar gazetarëve nga zyra e shtypit të Metës, kreu i Shtetit vijon të mosinformojë opinionin publik. Paraditen e të ...

 • Skadon afati, Meta nuk ka vendim për Lleshin

  3 Nentor, 2018

  Ilir MetaNë Shqipëri, presidenti Ilir Meta tha të premten në mbrëmje se ende nuk ka marrë një vendim për të dekretuar ministrin e ri të Brendshëm Sandër Lleshi, të propozuar nga kryeministri Edi Rama. Në një intervistë për portalin informative “Syri.net”, zoti Meta nuk ngurroi të merrte dhe shembullin e presidentit italian, i cili pak muaj më parë ...

 • Tahiri: Hetimet në Itali nuk gjetën asgjë të paligjshme

  1 Nentor, 2018

  Saimir TairiNë Shqipëri, ish ministri i Brendshëm Saimir Tahiri, tha sot se hetimet e kryera në Itali për lidhjet e tij me grupin e vëllezërve Habilaj të përfshirë në trafikun e marijuanës janë pushuar pasi siç tha ai, nuk është gjetur asnjë provë e përfshirjes së tij

  Zoti Tahiri tha se kishte në dorë vendimin e një gjykate italiane ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"