LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Basha: 21 janari, nuk kam asgjë për të fshehur, nuk kam dhënë asnjë urdhër

  14 Mars, 2024

  BashaKryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha kritikon përpjekjen e fundit për normalizmin e punimeve të parlamentit mes deputetëve të shumicës socialiste dhe krahut mbështetës të ish kryeministrit Sali Berisha, si një bashkëpunim Rama Berisha që do të dëmtojë kryerjen e reformës zgjedhore.

   

  Në intervistën për Shefin e Shërbimit Shqip të Zërit të Amerikës, Arben Xhixho, zoti Basha ndalet edhe në ...

 • Sot “Dita e Verës”/ Çfarë simbolizon festa pagane e ballokumeve dhe kuptimi i verores

  14 Mars, 2024

  BallokumeDita e Verës është një festë pagane me origjinë të lashtë. Festimi kryhet në nderim të natyrës së bukur shqiptare dhe bimësisë që merr jetë pikërisht në 14 mars.

  Ballokumja është gatimi tradicional që e karakterizon këtë festë. Ndërsa në disa zona të Shqipërisë ndizen edhe zjarre.

  Gjithashtu një detaj i kësaj feste është edhe vendosja në dorë e “verores” një ...

 • Media britanike “Express” shkrim Shqipërisë: Pranvera, koha ideale për pushimet në “Maldivet e Evropës”

  12 Mars, 2024

  maldivet shqiptareShqipëria po lakmohet gjithnjë e më shumë nga mediat botërore si një vend që duhet parë nga turistët duke rekomanduar edhe vendet se ku mund të shkojnë por edhe sezonin kur ta vizitojnë. E përditshmja britanike “Express” e ka konsideruar Shqipërinë si “Maldivet e Evropës” por me çmime shumë më të lira.

   

  Britanikja “Express” thotë se periudha e pranverës ...

 • Rama inspekton punimet te ura e re e Kukësit: Do të lehtësojë sezonin e verës

  12 Mars, 2024

  Ura e kukesitKryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka inspektuar nga afër punimet që po kryhen në urën e re të Kukësit.

  Sipas Ramës, ndërtimi i urës i jep zgjidhje një nyjes së vjetër lidhëse të dy anëve të liqenit me rrugën kombëtare.

  “Goxha operacion është”, tha Rama.

  Ura e Madhe e Kukësit bashkon brigjet e Drinit në Rrugën e Kombit.

  Ura e re ...

 • Porto Romano bazë detare e NATO-s? Begaj: Pritet miratimi politik

  12 Mars, 2024

  Bajram BegajPresidenti Bajram Begaj bëri me dije në emisionin “3D” të Alban Dudushit në RTSH se baza detare e Porto Romanos tashmë është në axhendën e NATO-s.

   

  Pas takimit me komandantin e NATO-s, gjeneralin Christopher Cavoli, Begaj tha se është në planet e NATO-s që baza detare e Porto Romanos të përcaktohet si bazë mbështetëse për Aleancën dhe se tashmë ...

 • Karamuço: Çështja e armatimeve u zbulua kur u arrestuan 3 rusët në Gramsh

  12 Mars, 2024

  KaramucoPër ekspertin e Kriminalistikës, Ervin Karamuço,  opinioni e ka marr vesh në mënyrë indirekte për sa i përket çështjeve të municioneve që mund të nxiten disa linja të prodhimit të tyre në Shqipëri, në momentin kur janë kapur tre shtetas rus në Gramsh.

   

  Në emisionin “3D nga Alban Dudushi”, Karamuço tha se “ të tre rusët e kapur në Shqipëri, ...

 • “Prioritet, prodhimi i municioneve në ritmin që kërkon lufta në Ukrainë”, NATO: Bazë në Porto Romano? Presim ofertat e aleatëve

  12 Mars, 2024

  NatoAleanca e Atlantikut të Veriut, NATO e ka vendosur ndër prioritetet e veta kryesore rritjen e prodhimit të armëve, nisur nga konflikti në Ukrainë.

   

  Në një reagim për Agjencinë Telegrafike Shqiptare, zyra e NATO-s në Bruksel u shpreh në lidhje me idenë e rivitalizimit të industrisë së armëve në Shqipëri se diskutimet mes aleatëve vazhdojnë për “rritje të prodhimit të ...

 • “Palët në Kuvend t’i shërbejnë qytetarëve”, i ngarkuari me punë i SHBA takon Nikollën, kryeparlamentarja: Po përpiqemi të rikthejmë seancat në normalitet

  11 Mars, 2024

  LinditaKryetarja e Kuvendit, Lindita Nikolla, u takua sot me të Ngarkuarin me Punë të Ambasadës së SHBA-së, David Wisner.

  Gjatë takimit u diskutua mbi kontributin e Kuvendit në forcimin e partneritetit strategjik mes Shqipërisë dhe Shteteve të Bashkuara dhe thellimin e reformave.

  Nikolla nënvizoi se Kuvendi po punon për avancimin e reformës në drejtësi, luftën kundër korrupsionit dhe konsolidimin e institucioneve ...

 • A do ketë zgjedhje në Himarë? Rama: Presim vendimin e Apelit. Do ishte mirë që drejtësia mos të…

  9 Mars, 2024

  EdiKryeministri Edi Rama nga Shkodra, në konferencë për mediat me gazetarët, u pyet nëse do të ketë zgjedhje të reja në Himarë, pas dënimit të kryebashkiakut të zgjedhur Fredi Beleri. Rama tha se për këtë gjë duhet të presim vendimin e Apelit të GJKKO-së, ndërsa shtoi se askush, as brenda vendit dhe as jashtë Shqipërisë nuk duhet që të ...

 • Mirela Kumbaro: Objektivi ynë është turizmi elitar

  8 Mars, 2024

  rivieraNë një intervistë me DW, zhvilluar në kuadër të Panairit Ndërkombëtar të Turizmit në Berlin (ITB), ministrja e Turizmit të Shqipërisë, Mirela Kumbaro shpjegon strategjinë e përballjes me numrin e shtuar të turistëve.

   

   

  Deutsche Welle: Zonja Kumbaro, ju jeni në Panairin Ndërkombëtar të Turizmit të Berlinit (ITB) me sloganin “Albania, all senses”. Cili është mesazhi i Shqipërisë turistike?

  Mirela Kumbaro: Është një hyrje në një vit, që duket se do ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"