LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • 15 prokurorët e SPAK/ Pikëzimi skualifikon Prelën, Hajdarmatajn, Prençin dhe Marën

  16 Korrik, 2019

  SparkAnëtarët e Këshillit të Lartë të Prokurorisë zgjodhën dhe pikëzuan 15 më të mirët e atyre që do të jenë pjesë e SPAK.

  Mes tyre tre vendet e para i zunë Altin Dumani kryeprokuror i Apelit për Krimet e Rënda, zoti Anton Martini prokuror i Krimeve të Rënda dhe zonja Elisabeta Imeraj kryeprokurore e Tiranës.

  Mes të pikëzuarve spikasin emra ...

 • DASH: Shqipëria, vend i vështirë për të bërë biznes

  12 Korrik, 2019

  Departament of StateDepartamenti amerikan i Shtetit publikoi të enjten raportin mbi klimën e biznesit në botë për vitin 2019.

  Në pjesën për Shqipërinë, thuhet se investitorët e huaj përmendin korrupsionin, veçanërisht në gjyqësor, mungesën e transparencës në prokurimin publik dhe zbatimin e dobët të kontratave si probleme që vazhdojnë në Shqipëri.

  Në vitin 2016, qeveria shqiptare miratoi ndryshime gjithëpërfshirëse kushtetuese ...

 • Myzeqe, fermerët përdorin skema të reja për prodhimin

  12 Korrik, 2019

  Veget ALNë krahinën e Myzeqesë, fermerët po përdorin tani disa skema të reja për prodhimin dhe eksportin e produkteve bujqësore. Në mungesë të kreditimeve, ata po mbështeten aktualisht nga disa firma, që e marrin produktin për eksport me kontrata afatgjata. Megjithatë, vështirësitë në terren janë jo të pakta. Korrespondenti i Zërit të Amerikës, Ilirian Agolli, ishte në Lushnje dhe ...

 • Tiranë: USAID, projekt për transparencë në shëndetësi

  10 Korrik, 2019

  USAIDNë Tiranë, Agjencia Amerikane për Zhvillim Ndërkombëtar (USAID) zhvilloi një projekt mbi transparencën e sistemit shëndetësor shqiptar.

  Projekti synon të ulë korrupsionin nëpër spitale dhe të përmirësojë shërbimin ndaj qytetarëve.

  “Transparenca në sistemin shëndetësor shqiptar” është projekti që shumë se dy vjet ndihmoi disa institucione se si të bashkëpunonin kundër korrupsionit në shëndetësi.

  Drejtorja e USAID-it në Shqipëri, Mikaela Meredith tha se ...

 • Zgjedhjet, Meta flet për komplot ndërkombëtar

  2 Korrik, 2019

  Ilir Meta1Në Shqipëri presidenti Ilir Meta u shfaq sot përpara publikut duke folur më tone të ashpra ndaj kryeministrit Edi Rama dhe ambasadave perëndimore që sipas tij po e mbështesin atë.

  Zoti Meta tha se më 30 Qershor shqiptarët “evituan një kurth dhe komplot të kurdisur prej kohësh për të ushqyer me çdo kusht dhe çdo cmim përplasjen civile”. ...

 • Meta: Zgjedhje lokale, parlamentare dhe presidenciale me 13 tetor

  2 Korrik, 2019

  Ilir metaPresidenti i Shqipërisë Ilir Meta prezantoi propozimet e tija për dalje nga kriza politike. Ai sulmoi ashpër kryeministrin Edi Rama për krizën e tanishme, por edhe disa qarqe të tjera.

  Presidenti Ilir Meta, tha të martën (2.07.2019) se zgjedhjet e ligjshme lokale 2019 në Shqipëri do të zhvillohen më 13 tetor, sipas dekretit të tij, të javës ...

 • Gjermania: 2 milionë euro asistencë teknike Shqipërisë për negociatat me BE

  27 Qershor, 2019

  DE ALNënshkruhet marrëveshja ndërqeveritare Gjermani-Shqipëri për ofrimin nga Gjermania të asistencës teknike për të mbështetur përgatitjet e Shqipërisë për negociatat e anëtarësimit në BE.

  Mes Qeverisë shqiptare dhe asaj Gjermane u nënshkrua në Tiranë, të mërkurën, (26.06.2019) marrëveshja për ofrimin nga Gjermania të asistencës teknike për të mbështetur përgatitjet e Shqipërisë për negociatat e anëtarësimit në BE, në kapituj të ...

 • Shqipëri: Këshilli i Evropës anulon vëzhgimin e Lokaleve 2019

  27 Qershor, 2019

  flamujt e BEKëshilli i Evropës flet për paqartësi për organizimin e zgjedhjeve e mungesë sigurie. Kryetari i PD, Lulëzim Basha e sheh këtë një vendim politik, për t’u distancuar nga votimet farsë.

  Këshillit i Europës (KiE) anuloi të mërkurën, (26.05.2019) në momentin e fundit, dërgimin në Shqipëri të delegacionit nga Kongresi i Autoriteteve Lokale, për vëzhgimin e zgjedhjeve lokale, që ...

 • Ambasada e SHBA në Tiranë, thirrje për qetësi

  21 Qershor, 2019

  USA AmbasadaShtetet e Bashkuara bënë thirrje për sundim të ligjit dhe për “sigurinë e procesit zgjedhor”, ndërkohë që bënë gjithashtu thirrje për qetësi në protestën që opozita në Shqipëri planifikon të mbajë të premten në mbrëmje.

  Në një koment në Twitter të enjten mbrëma, ambasada e SHBA në Tiranë shkruante:

  “Shtetet e Bashkuara duan atë që meriton populli shqiptar: sundim ...

 • Shqipëria në krizë të thellë demokratike

  21 Qershor, 2019

  parlamenti RamaPërpjekjet e bëra nga Gjermania për afrim mes pozitës e opozitës shqiptare deri tani kanë qenë të pasuksesshme. Socialistët nuk lëvizin nga vendimi i tyre për të shkuar në zgjedhje, ndërkohë kriza në vend po thellohet.

  Më 30 qershor në Shqipëri do të zhvillohen zgjedhje lokale. Trazirat janë të sigurta. Një ide të parë për atë çka mund të ndodhë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"