LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Shqipëri: FMN vlerëson ecurinë dhe rreziqet e ekonomisë shqiptare

  22 Mars, 2018

  pbbFondi Monetar Ndërkombëtar deklaroi të martën se “Shqipëria po gëzon një prej rritjeve më të shpejta ekonomike në rajon. Mjedisi makroekonomik dhe politik është i qëndrueshëm”.

  Një mision i FMN-së e bëri këtë deklaratë pas një vizite dyjavore në Tiranë për të diskutuar Monitorimin e parë Pas Programit (MPP).

  “Politikë-bërësit do të duhet ta shfrytëzojnë këtë periudhë të mirë për ...

 • Lezhë, vazhdon operacioni “Ranishta 4”

  20 Mars, 2018

  ranishtaGjykata e shkallës së parë në Lezhë vendosi sot masën e sigurisë “arrest shtëpie” për Kryetarin e Bashkisë Lezhë, Fran Frrokaj, dhe 9 zyrtarët e tjerë, të arrestuar mbrëmjen e së premtes, si pjesë e një grupi prej 23 personash, të dyshuar nga prokuroria për abuzim me tokat në bregdetin e Shëngjinit.

  Ndërkohë, për juristin e kësaj bashkie, Ardenis Haxhia ...

 • Përmbytjet në Shkodër, MM: Evakuohen 23 persona

  20 Mars, 2018

  PermbytjetPas problemeve në zonat rurale, prej së hënës uji ka ‘pushtuar’ edhe qytetin e Shkodrës.Ministria e Mbrojtjes thotë se deri më tani janë evakuuar 5 familje me 23 banorë. Gjithashtu, janë transportuar nga fshati Obot për në Oblikë 65 banorë, 50 nxënës dhe 15 banorë.

  Njoftimi i plotë i Ministrisë së Mbrojtjes

  Bashkia Shkodër:
  Rreth 157 banesa kanë prezencë uji ...

 • Deti, negociatat me Greqinë, Meta jep autorizimin

  20 Mars, 2018

  MetaNë Shqipëri, presidenti Ilir Meta njoftoi sot se ka autorizuar sot Ministrin e Jashtëm Ditmir Bushati që t’i japë plotfuqinë grupit negociator për të nisur bisedimet me Greqinë për arritjen e një marrëveshjeje për kufirin detar mes dy vendeve. Vendimi i kreut të Shtetit erdhi pas më shumë se një muaji që kur ministria e Jashtme i paraqiti ...

 • Tiranë: nis punën komisioni hetimor ndaj ish-ministrit Tahiri

  20 Mars, 2018

  komisioni per TahirinKomisioni hetimor parlamentar për ish-ministrin e brendshëm Saimir Tahiri nisi sot nga puna, por pritet ta fiksojë pas një jave objektin e hetimit dhe planin paraprak të punës.

  Kryetari i këtij komisioni, deputeti opozitar Edi Paloka, tha se “opozita ishte për veprime më të shpejta në hetime”.

  Komisioni hetimor formalisht u ngrit “për të kontrolluar veprimet dhe mosveprimet e ...

 • Refugjatët e mitur shqiptarë në Gjermani

  20 Mars, 2018

  refugjat i miturVarfëria, mungesa e perspektivës, gjakmarrja apo dhuna në familje shtyjnë edhe të mitur nga Shqipëria të vijnë për të kërkuar azil në Gjermani.

  Kur erdhi në Gjermani Endriti nuk dinte çfarë e priste. I ungji e mori me vete, pasi u kthye nga pushimet e verës për në Angli. Në Angli tha ai, janë bërë shumë. 405 minorenë ...

 • Tiranë: Mosbesimi i qytetarëve te drejtësia dhe politika

  19 Mars, 2018

  tr mbledhjeNë Tiranë, sociologët shohin me shqetësim sondazhet e fundit, ku flitet për një mosbesim të madh të qytetarëve ndaj gjykatave dhe ndaj politikës.

  Ata vërejnë se shpresa kryesore e qytetarëve mbetet tek institucionet euro-atlantike, dhe tek presioni i tyre ndaj institucioneve shqiptare për të zbatuar ligjet.

  Sipas një sondazhi të Institutit për Demokraci dhe Ndërmjetësim (IDM) dhe Programi i Kombeve ...

 • Goditen 7 organizata, arrestohen 39 persona, që trafikonin njerëz drejt SHBA-ve dhe Kanadasë

  18 Mars, 2018

  prangaPolicia shqiptare dhe partnerë të saj amerikanë, kanadezë dhe nga gjithë vendet buzë detit Mesdhe mbyllën mbrëmë një operacion me 39 arrestime dhe 12 persona ende në kërkim, të gjithë pjesëtarë nga 7 grupe kriminale, që kanë trafikuar mbi një mijë persona drejt Britanisë, SHBA dhe Kanadasë.

  Mes të arrestuarve janë edhe 4 oficerë të policisë kufitare në dogana Hani i ...

 • Peleshi: Tregu të hyjë në regjim dhe disiplinim sipas standardeve evropiane

  16 Mars, 2018

  qumeshtiPër ministrin e Bujqësisë Niko Peleshi, tashmë ka ardhur momenti, që gjithë tregu të hyjë në një regjim dhe disiplinim, sipas standardeve evropiane, pasi kjo është e vetmja rrugë, që të rriten sektorë të tillë, si ai i prodhimit dhe përpunimit të qumështit dhe nënprodukteve të tij dhe ai i mishit, pra në tërësi e gjithë ekonomia shqiptare.

  Ai ishte ...

 • Steenfeld – Media në Shqipëri, armë e pronarëve për interesa politike dhe ekonomike

  15 Mars, 2018

  OlafSipas një studimi të Reporterëve pa Kufij dhe BIRN të dhënat për audiencën audio-vizive në Shqipëri janë të deformuara dhe nuk janë të besueshme.

  DW: Ju drejtuat studimin investigativ për pronësinë e mediave dhe pluralizmin e mediave në Shqipëri, të kryer nga BIRN – Shqipëri dhe Reporterët pa Kufij – Gjermani. Gjetjet kryesore të këtij studimi flasin për një ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"