LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Hahn, procesit i rivlerësimit të gjyqtarëve i rëndësishëm për hyrjen në BE

  9 Nentor, 2017

  HahnKomisioneri europian për Zgjerimin Johannes Hahn tha sot në Tiranë se për një rekomandim pozitiv për hapjen e bisedimeve për anëtarësim me Shqipërinë duhen pritur rezultatet e para të procesit të rivlerësimit të gjyqtarëve dhe prokurorëve shqiptarë.

  Në përfundim të takimit me kryeministrin Edi Rama, komisioneri Hahn shpjegoi se pret që rezultatet e para të arrihen në fillim të vitit ...

 • “Top Story”, Himara dhe negociatat e Kretës

  8 Nentor, 2017

  top storyKjo fundjavë pritet të jetë shumë e rëndësishme për Shqipërinë dhe për Greqinë. Në një takim që pritet të jetë thuajse një “Big Brother”, por pa kamera, dy ministrat e Jashtëm, Bushati dhe Kotzias do të mbyllen aty me shpresën për të nxjerr në fund një “tym të bardhë”.

  Kjo lidhet me një sërë problemesh që janë të pambyllura, ...

 • Bugajski: në Shqipëri trashëgimia e komunizimit vazhdon në forma të ndryshme

  8 Nentor, 2017

  BugajskiEksperti i çështjeve të Ballkanit, Janusz Bugajski, thotë se në Shqipëri nuk ka patur një mbështetje të mjaftueshme në favor të njerëzve që e kundërshtuan komunizmin dhe vuajtën nëpër burgje. Në një intervistë për “Zërin e Amerikës”, zoti Bugajski thotë se trashëgimia e komunizimit vazhdon edhe sot në forma të ndryshme.

  Zëri i Amerikës: Kanë kaluar më shumë se dy ...

 • Shqipëri, strukturë e posaçme kundër krimit të organizuar

  7 Nentor, 2017

  Fatmir XhafajNë Shqipëri u prezanua sot Task Forca kundër organizatave dhe grupeve kriminale, një strukturë e posaçme e cila do të ketë mbështetjen edhe të ekspertëve të huaj, të FBI-së amerikane, e të njësive antikrim të Gjermanisë, Italisë dhe Britanisë së madhe.

  Me krijimin e Task Forcës, siç u shpreh ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj, “i shpallim një luftë ...

 • Rritet bashkëpunimi ushtarak SHBA – Shqipëri

  6 Nentor, 2017

  LuDiplomatë amerikanë, zyrtarë shqiptarë dhe përfaqësues ushtarakë nga të dy vendet u takuan sot në bazën e ushtrisë shqiptare të Zall Herrit.

  Aty u morën në dorëzim disa pajisje moderne, dhuratë nga SHBA dhe u rivlerësua bashkëpunimi dypalësh në fushën e mbrojtjes.

  Ushtria amerikane i dorëzoi sot kolegëve shqiptarë një seri automjetesh të blinduara, pushkë të sofistikuara sipas standardit të NATO-s, ...

 • “Gjurmë Shqiptare”: Kush nuk e do Pashko Vasën?!

  4 Nentor, 2017

  https://youtu.be/foJE923ezC0

  Pashko Vasa nuk ishte një patriot i zakonshëm, por një ndër ideologët Ndiqni videon e plotë të dokumentarit të gazetarit Marin Mema.kryesorë të rilindjes kombëtare… A e njohim ne sa ç’duhet figurën e tij? Historia e jetës së Pashko Vasës, të panjohurat dhe të pathënat… Kush po kërkon sot zhdukjen e kujtimit të tij? Çfarë fshihet pas? Të vërtetat tronditëse.

  Ndiqni videon e plotë të dokumentarit të gazetarit Marin Mema.

  Top Channel ...

 • Top Story, si mbërriti dosja “Habilaj” në Top Channel

  31 Tetor, 2017

  GJYQI-HABILAJTTop Channel transmetoi i pari më datë 17 tetor detajet e dosjes së Habilajve. Prej orës 15:00 të asaj dite e deri më tani vijon cikloni politik, por po vijon edhe një hetim për Habilajt, ndërsa ish-ministrit Tahiri ju kontrollua banesa dhe u mor në pyetje nga Prokuroria.

  Ish-Kryeministri Berisha disa ditë më pas kishte një variant të ...
 • Sekuestrohen pasuri të Habilajve

  31 Tetor, 2017

  HabilajNë Shqipëri është ekzekutuar sot vendimi i marrë një ditë më parë nga Gjykata e Vlorës për vënien nën sekuestro preventive të disa pasurive të vëllezërve Habilaj dhe bashkëpunëtorëve të tyre

  Vendimi është marrë pasi grupi Habilaj akuzohet të ketë qenë pjesë e një organizate italo shqiptare e cila trafikonte marijuanë drejt Italisë. Moisi Habilaj u arrestua pak javë më ...

 • Banka Botërore nxjerr Raportin “Të bësh biznes”

  31 Tetor, 2017

  banka boteroreBanka Botërore publikoi sot raportin kushtuar Europës dhe Azisë Qendrore “Të bësh biznes 2018”, ku për Shqipërinë theksohet se po vijon reformat për përmirësimin e mjedisit të biznesit.

  Në një renditje të përgjithshme prej 190 vendesh, Shqipëria renditet në vendin e 65, krahasuar me vendin 58 të vitit të kaluar.

  Ndërsa ka marrë 68.7 pikë nga 100 maksimale në treguesin ...

 • Fitorja e fundit e Vettingut, Kushtetuesja rrëzon Unionin e Gjyqtarëve

  30 Tetor, 2017

  gjykataaNë ditën që filloi punën, ligji i Vettingut kaloi sërish provën e Gjykatës Kushtetuese.

  Mbledhja me dyer të mbyllura vendosi rrëzimin e kërkesës së Unionit të Gjyqtarëve, që ankimoi 4 muaj më parë disa nene të ligjit të Vettingut dhe të dy ligjeve të tjera të reformës në drejtësi, atë të statusit të gjyqtarëve dhe të organeve të qeverisjes së ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"