LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Vettingu në dorë të Inës, ish-kryeprokurorja miratohet nga Komisionet

  14 Qershor, 2017

  shorti-vetingMarrëveshja Rama-Basha e dha rezultatin e pare konkret për funksionimin e vettingut, me procesin e votimit te 7 anëtarëve të kolegjit të Apelimit dhe dy zëvendësuesve të tyre.

  Kolegji i Apelimit është organi më i lartë që do të ketë vendimin final për pastërtinë e gjykatësve dhe prokurorëve, pra dritën e kuqe apo jeshile për ...

 • Vasili: LSI, projekt ambicioz për rimëkëmbjen ekonomike të Shqipërisë

  14 Qershor, 2017

  VasiliKryetari i ri i partisë Lëvizja Socialiste për Integrim, dr.Petrit Vasili, thotë se programi i ri elektoral i partisë së tij është një projekt ambicioz për rimëkëmbjen ekonomike të Shqipërisë.

  Ai parashikon ulje taksash dhe ndryshime thelbësore në planet për punësimin e rinisë dhe investime vendase dhe të huaja:

  Zëri i Amerikës: Zoti Vasili! Urime për zgjedhjen në postin e kryetarit ...

 • E para fushatë e qetë e pa gjuhë agresive

  13 Qershor, 2017

  RamaTiranë- Zgjedhjet parlamentare të 25 qershorit- e para fushatë e qetë elektorale pas 27 vitesh tranzicioni demokratik.

  Në rrugët dhe sheshet e Tiranës nuk ka asnjë portret kandidati për deputet, as logo të partive, as mitingje të zhurmshme takimesh me votuesit. Kjo është e para fushatë elektorale minimaliste, e qetë dhe larg pompozitetit, gjuhës agresive mes dy partive të mëdha ...

 • Tiranë: Ilir Meta, thirrje partive të mos përfshihen në abuzime me zgjedhjet

  13 Qershor, 2017

  Ilir MetaNë Shqipëri, presidenti i zgjedhur i Republikës, Ilir Meta, paralajmëroi forcat kryesore politike, që të mos përfshihen në manipulime të votimit për zgjedhjet parlamentare.

  Zoti Meta tha se ai nuk do të dekretojë asnjë kryeministër apo ministër, që vjedh vota dhe manipulon zgjedhjet e 25 qershorit.

  Korrespondenti ynë, Ilirian Agolli, njofton nga Tirana

  Presidenti i zgjedhur i Republikës, Ilir Meta, ish-kryetar ...

 • Policia greke bllokon për 9 orë kufirin në Kakavijë

  12 Qershor, 2017

  KakavijaAutoritete greke njoftuan palën shqiptare se do të bllokojnë plotësisht kufirin në Pikën e Kakavijës, më e madhja që lidh Shqipërinë me Greqinë. Bllokimi do të realizohet të hënën prej orës 03 të mëngjesit deri në orën 12 të mesditës. Policia shqiptare u kërkoi shtetasve shqiptarë të përdorin pikëkalimet e tjera me vendin fqinj për të hyrë apo dalë ...

 • Padi e re në Kushtetuese kundër Reformës në Drejtësi

  7 Qershor, 2017

  Gjykata KushtetueseTë enjten më 1 qershor, Shoqata Kombëtare e Gjyqtarëve dhe Unioni i Gjyqtarëve të Shqipërisë, depozituan një padi në Gjykatën Kushtetuese kundër ligjit “Për organet e qeverisjes së sistemit të drejtësisë”, ligjit “Për statusin e gjyqtarëve dhe prokurorëve”, si dhe ndaj ligjit “Për rivlerësimin kalimtar të gjyqtarëve dhe prokurorëve në Republikën e Shqipërisë” – i njohur gjithashtu si ...

 • Tregu i përbashkët ballkanik, Hahn: Brenda mesit të 2018-s

  6 Qershor, 2017

  ballkaniBashkimi Europian shpreson që 6 vendet e Ballkanit Perëndimor të arrijnë një marrëveshje në samitin e 12 korrikut në Itali, për të krijuar një treg të përbashkët rajonal që mund të realizohet brenda një viti, në përpjekjen e fundit të bllokut për riangazhimin e rajonit.

  BE-ja është tejet energjike për të treguar se mbetet e ...

 • Marijuana, Raporti europian për drogën përmend Shqipërinë

  6 Qershor, 2017

  EDRQendra Monitoruese Europiane për Drogën dhe Varësinë ndaj Drogës publikoi të martën në Bruksel “Raporti mbi Drogën Europiane 2017”, duke vlerësuar se ka një rritje të trafikut nga vendet e Ballkanit, mes të cilave dallohet Shqipëria. “Raportet e fundit tregojnë ndryshime në rrugët, e trafikimit të kanabisit me rritjen e trafikimit të kanabisit bimor (marijuanës) dhe hashishit nga Ballkani ...

 • Ndjekje penale deputetit të LSI-së për blerje vote

  5 Qershor, 2017

  ndekje penaleNë Shqipëri një deputet i partisë Lëvizja socialiste për Integrim Gledjon Rehovica dhe drejtori i Spitalit Rajonal të Beratit Idlir Frashëri janë vënë në ndjekje penale nga policia pasi dyshohet të jenë përfshirë në blerje votash në favor të LSI-së. Sipas njoftimit të policisë, hetimi ndaj tyre ka nisur pas një denoncimi, dhe ata dyshohet të kenë konsumuar ...

 • Fiks Fare / Çelet sezoni turistik, plazhet në mëshirë të fatit

  5 Qershor, 2017

  ujrat e zeza“Fiks Fare” ka paraqitur situatën e disa zonave turistike në vend të cilat çdo vit frekuentohen nga mijëra turistë. Golemi  ka një infrastrukturë rrugore të vështirë në të cilën prej 15 vitesh nuk është vënë dorë, ndërkohë impianti i ujërave të zeza është drejt përfundimit.

  Në Shëngjin paraqitet e njëjta situatë përsa u ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"