LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Panucci “Kuqezi” edhe zyrtarisht; objektiv Euro 2020

  19 Korrik, 2017

  PanucciChristian Panucci është edhe zyrtarisht trajner i Kombëtares shqiptare të futbollit. Tekniku italian dhe Presidenti i FSHF-së, Armand Duka firmosën kontratat në konferencën e shtypit të thërritur në orën 11:00.

  Presidenti Duka shprehu bindjen se Panucci është emri i duhur, megjithëse përvojën e tij në trajnim e quajti modeste. Objektiv mbetet kualifikimi në Euro 2020.

  “Një ...

 • Zgjedhjet, DioGuardi: Fitoi reforma! Të tjerët nuk e donin, Rama po

  18 Korrik, 2017

  DIOGUARDIIsh-kongresmeni amerikan Jozef  DioGuardi, apo i njohur nga shumëkush si Gio DioGuardi, gjatë një interviste të ditëve të fundit është ndalur tek arsyeja se përse Edi Rama mori një mandat të dytë nga shqiptarët.

  Dhe kur vjen fjala tek personat që nuk e donin reformën në drejtësi DioGuardi ka një emër konkret.

  “Ju e dini që ...

 • Hoyt Yee: Politikanët në Shqipëri, Kosovë të mbajnë premtimet për reformat

  18 Korrik, 2017
  Hoyt YeeHoyt Yee

  Një zyrtar i lartë i Departamentit të Shtetit thotë se pas zgjedhjeve në Shqipëri, Shtetet e Bashkuara presin nga qeveria e re të ...

 • Eksportet në rënie, shkak energjia dhe mineralet

  17 Korrik, 2017

  eksportetPas 8 muajsh radhazi me rritje të shpejtë, eksportet shqiptare u ngadalësuan në qershor. Instituti i Statistikave raportoi se muajin që lamë pas Shqipëria eksportoi 22.5 miliardë lekë mallra, një shifër kjo thuajse e njëjtë me atë të qershorit të vitit të kaluar.

  Të dhënat tregojnë se stanjacioni i eksporteve është shkaktuar tërësisht nga grupi ...

 • Ruiz-Calavera – Në shtator në Shqipëri fillon vettingu për gjykatësit dhe prokurorët

  16 Korrik, 2017

  CalaveraIntervistë me Genoveva Ruiz Calavera, Drejtore e Operacionit Ndërkombëtar të Monitorimit për reformën në drejtësi dhe Drejtore për Ballkanin Perëndimor në Komisionin Europian pwr Fqinjwsinw dhe Negociatat e Zgjerimit

  DW: Kur do të fillojë në Shqipëri rivlerësimi i gjykatësve dhe prokurorëve, pra vetttingu, që pritet të jetë gur themeli për një gjyqësor të ndershëm, të paanshëm, të pavarur nga politika?

  Genoveva ...

 • Linja ajrore shqiptare, fluturimet brenda vitit

  11 Korrik, 2017

  aeroporti-rinasLinja ajrore shqiptare do të nisë fluturimet brenda këtij viti. Lajmi është konfirmuar nga gjigandi turk i aviacionit, “Turkish Airlines”, i cili është duke asistuar qeverinë shqiptare në themelimin e kompanisë vendase, që do të kryejë fluturime nga Rinasi drejt rajonit dhe vendeve të tjera të botës.

  Ilker Ayci, kryetari i bordit ekzekutiv të “Turkish ...

 • Rrëfimi “kuqezi” i De Biasit

  10 Korrik, 2017

  De BiasiNë Shqipëri zhvillohej fushata elektorale, një shqiptar vinte në Shqipëri për të tërhequr një nga dekoratat më të larta, siç është “Urdhri i Skënderbeut”.

  Në Shqipëri zhvillohej fushata elektorale, një shqiptar vinte në Shqipëri për të tërhequr një nga dekoratat më të larta, siç është “Urdhri i Skënderbeut”.

  Nuk bëhet fjalë për një person të ...

 • Bashkëpunimi ekonomik e tregtar, Rama takon Yildirim

  10 Korrik, 2017

  ramaKryeministri Edi Rama është takuar në Stamboll me homologun e tij turk, Binali Yildirim, teksa po merr pjesë në Kongresin Botëror të Naftës që po mbahet në këtë shtet.

  Kryeministri Rama njoftoi me anë të një postimi në “Facebook” për takimin me homologun e tij turk. “Me kryeministrin Binali Yildirim për planet e katërvjeçarit të ...

 • Energjia nga dielli, qeveria garant për blerjen

  8 Korrik, 2017

  panelet dielloreQë vendi të mos përballet në periudhë thatësirash me koston e lartë e të blerjes së energjisë nga importi, qeveria po nxit diversifikimin e burimeve për prodhimin e energjisë, për të zbutur varësinë 100 % nga uji.

  Ministria e Energjisë thotë se për shkak të klimës, rendimentin më të lartë e ka energjia diellore. ...

 • PD, më e madhja në opozitë në Shqipëri, mes shpresës së ringritjes dhe rrezikut të copëtimit

  8 Korrik, 2017

  pjate e thyer PDRingritje përmes bashkimit apo copëtim? Humbja e thellë e PD-së në zgjedhjet parlamentare të 25 qershorit është shkak debatesh të forta në Shqipëri.

  200 mijë vota të humbura nga elektorati i djathtë dhe 14 mandate të munguara deputetësh në krahasim me zgjedhjet parlamentare të 2013-ës. Këto janë shifrat që tregojnë saktë humbjen e thellë të PD në ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"