LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Tiranë: Seanca e Kuvendit ndërpritet gjatë diskutimit të ligjit për pakicat kombëtare

  12 Tetor, 2017

  kuvendiNë Tiranë, parlamenti nisi sot diskutimin e projekt-ligjit për mbrojtjen e pakicave kombëtare. Ai u prit me kritika të shumta nga partitë opozitare.

  Por debatet mes shumicës dhe opozitës përsëri u bllokuan tek e drejta e fjalës.

  Deputetë të opozitës pretenduan se po u pritej fjala pa të drejtë, ndërsa socialistët pohuan se ky ishte një skenar i demokratëve për të ...

 • Gentiloni: Është koha për hapjen e negociatave me Shqipërinë

  11 Tetor, 2017

  rama + gentiloniItalia është një nga mbështetësit kryesorë të rrugëtimit europian të Shqipërisë dhe Edi Rama rikonfirmimin e mori sërish gjatë vizitës zyrtare në Romë.

  Hapja e negociatave dhe bashkëpunimi ekonomik mes dy vendeve mbizotëroi bisedimet mes dy homologëve, në vizitën e parë pas marrjes së detyrës nga Paolo Gentiloni.

  Rama, i cili e shfrytëzoi ...

 • Mazhoritar? Zaloshnja në Top Story: PD do të merrte vetëm 31 mandate

  11 Tetor, 2017

  zaloshnjaNëse zgjedhjet e këtij viti do të ishin zhvilluar me një sistem mazhoritar, ashtu sikundër kërkon Lulzim Basha tashmë, Partia Demokratike do të merrte vetëm 31 mandate.

  Eduard Zaloshnja deklaroi në Top Story se nuk e kuptonte këmbënguljen e kryetarit të PD-së për t’u rikthyer tek ky sistem.

  “Kur i mungojnë 250 mijë vota dhe sipas ...

 • Shqipëri: kanceri i gjirit dhe frika që pengon mjekimin

  9 Tetor, 2017

  kanceri i gjiritTetori është muaji i ndërgjegjësimit për kancerin e gjirit, por në Shqipëri, krahas veprimtarive të ndryshme, mungojnë statistika të plota mbi përhapjen e sëmundjes.

  Veprimtaret pohojnë se sëmundjen e shoqërojnë mendësitë dhe frika që pengojnë mjekimin e hershëm të saj.

  Nënave shqiptare të prekura nga kanceri i gjirit u shtohen cdo vit të paktën 500 gra të reja.

  Shifrat nuk ...

 • Lajme të mira nga periferia e Europës

  6 Tetor, 2017

  ministrat ballkaniBallkani Perëndimor konsiderohet rajon problematik i Europës. Katër vende nga ky rajon duan të angazhohen për paqen dhe për një pranim të shpejtë të Serbisë në BE. Ato duan edhe të bashkëpunojnë më ngushtë ekonomikisht.

  “Ne kemi rënë dakord, që Ballkani të bëhet një shembull i mirë në Europë për paqen, stabilitetin dhe prosperitetin”, tha kryeministri bullgar Boiko Borisov, ...

 • Tensione në parlament, përjashtohet Basha

  5 Tetor, 2017

  parlamenti alNë Shqipëri, seanca e sotme e parlamentit nisi me tensione të cilat u acaruan duke çuar në përjashtimin e kryetarit të Partisë Demokratike Lulzim Basha. Shkak u bënë diskutimet për reformën zgjedhore. Parlamenti do të duhej të vendoste sot për ngritjen e një Komisioni të posaçëm për këtë çështje. Por Partia Demokratike tha se kishte kërkuar që për ...

 • Tiranë: Siguria kibernetike dhe penetrimi i Rusisë në Ballkan

  5 Tetor, 2017

  konferencaNë Tiranë, Qendra Shqiptare për Qeverisje të Mirë dhe Fondacioni Fridrih Ebert zhvilluan një konferencë me profesorë europianë mbi Sfidat e Sigurisë Kibernetike në Shqipëri.

  Studiuesit vendas pohuan se Shqipëria është ende në hapat e para në këtë fushë, ndërsa rreziqet janë përherë e më të shtuara.

  Një nga këto rreziqe, pohuan ata, është penetrimi i Rusisë në mediat sociale, krahas ...

 • Zbulimi tronditës / Komandoja i ushtrisë kapoja i organizatës që shiste drogë për VIP-at në ‘Bllok’

  4 Tetor, 2017

  Xhuljano_KasaKokaina e sekuestruar një ditë më parë në Tiranë, kishte si treg të saj lokalet e natës dhe ato te lojërave të fatit. Sipas hetimeve, ushtari profesionist Xhuliano Kasaj i prangosur tashmë, ishte drejtuesi kryesor i këtij rrjeti, që tregtonte droga të forta.

  Edhe pse kishte zgjedhur rrugën fisnike, duke shërbyer si ushtar profesionist në forcat tokësore të Zallherrit, nuk ...

 • Shqipëri, FMN: Kujdes me Partneritetin Publik-Privat

  3 Tetor, 2017

  fmnNë Shqipëri misioni i Fondit monetar ndërkombëtar vlerëson se ekonomia e vendit po fuqizohet, por shprehu shqetësim për rrezikun që sjell në rritjen e borxhit publik programi i qeverisë “1 miliard euro” i cili synon të thithë investimet private përmes formulës së Partneritetit Publik Privat. FMN-ja gjithashtu është shprehur kundër shkrirjes në një strukturë të vetme të Tatimeve dhe ...

 • Lu: Peshqit e mëdhenj s’kapen. Në Shqipëri janë 4 klane

  2 Tetor, 2017

  LuParlamenti i ri është pastruar nga kriminelët. Por ky ishte komplimenti i vetëm që ambasadori Donald Lu kishte për situatën e krimit në vend. Pa dorashka, dhe drejt për drejtë ai i kujtoi autoriteteve shqiptare se nuk kanë kapur asnjë nga kokat e mëdha të krimit të organizuar.

  “Derisa peshqit e mëdhenj të arrestohen, të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"