LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • FH: Shqipëria dhe Kosova, pjesërisht të lira

  31 Janar, 2017

  FHLiritë demokratike kanë pësuar rënie gjatë vitit të fundit në Ballkan për shkak të keqësimeve në proceset zgjedhore dhe dobësim në sundimin e ligjit. Në këtë përfundim arrin organizata Freedom House, e cila sapo ka nxjerrë raportin e fundit mbi gjendjen e lirisë në botë. Freedom House fajëson dobësimin e rolit të Bashkimit Evropian si promotor i ndryshimeve demokratike ...

 • Shkarkohet ministri i Drejtësisë Manjani

  30 Janar, 2017

  Ylli ManjaniNë Shqipëri ministri i Drejtësisë Ylli Manjani u shkarkua sot nga detyra. Në vend të tij u propozua një tjetër përfaqësues i Lëvizjes socialiste për Integrim, Petrit Vasili. Ndërsa qeveria ju përmbajt një formulimi të përgjithshëm për motivet e vendimit, vetë zoti Manjani hodhi një lumë kritikash ndaj qeverisë, duke folur për një hakmarrje të kryeministrit për shkak ...

 • SHBA u refuzon vizat disa gjyqtarëve dhe prokurorëve shqiptarë

  26 Janar, 2017

  SHBAAmbasada e Shteteve të Bashkuara në Tiranë, njoftoi sot se “ka revokuar vizat jo-emigruese për disa gjyqtarë dhe prokurorë shqiptarë pasi ka dalë në përfundimin që këta zyrtarë nuk kualifikohen për këto viza”.

  Ambasada shpjegon se “e ka ndërmarrë këtë veprim përpara procesit të pritshëm të rivlerësimit të gjyqtarëve dhe prokurorëve, i cili do të vlerësojë lidhjet e zyrtarëve të ...

 • Falen 660 milionë euro borxhe, qeveria përgatit projektin

  25 Janar, 2017

  falen borxhetQeveria pritet t’i propozojë Parlamentit faljen më të madhe të borxheve për biznesin dhe individët në historinë e financave të shtetit.

  Top Channel zbardh shifrat e draftit tashmë të përfunduar, përmes të cilit mund të fshihen deri në 91 miliardë lekë, ose 660 milionë euro borxhe që biznesi dhe qytetarët kanë në tatime e ...

 • Tiranë: Gati të nisë zyrtarisht Vettingu dhe reforma në drejtësi

  24 Janar, 2017

  VetinguAvokati i Popullit është gati të shpallë nisjen e procesit të vettingut, sipas ligjit, që synon një pastrim të plotë të sistemit të drejtësisë nga personat, që kanë abuzuar me postin.

  Pasi këtë procedurë nuk mundi ta kryente Presidenti i Republikës për shkak të afateve kushtetuese të tejkaluara, atëherë është Avokati i Popullit zyrtari, që do të shpallë dhe zbatojë ...

 • FMN: Shqipëria të vijojë me reformat ekonomike

  24 Janar, 2017

  FMN tiraneNë Shqipëri, Fondi Monetar Ndërkombëtar i rekomandon autoriteteve të çojnë përpara reformat ekonomike të cilat konsiderohen jetike për rritjen e besimit, nxitjen e investimeve dhe fuqizimin e perspektivës së rritjes

  Një mision i Fondit, tha sot në Tiranë, në përfundim të programit 3-vjeçar me Shqipërinë, se vendi duhet të vijojë me “zgjerimin e të ardhurave për të fuqizuar financat ...

 • Në rresht për vettingun. Dorëzojnë deklarimet, të paqartë për afatet

  23 Janar, 2017

  VETTINGULigji i vettingut ka hyrë në fuqi, por zbatimi i tij mund të jetë me të papritura për shkak se ligji dhe vendimi i Gjykatës Kushtetuese mund të interpretohen në mënyra të ndryshme.

  Me rënien e masës së pezullimit, dyert e Inspektoriatit të Pasurive dhe Drejtorisë për kontrollin e figurës janë hapur sërish që gjyqtarët ...

 • Ulet borxhi i brendshëm

  20 Janar, 2017

  borxhi i brendshemBorxhi i brendshëm publik u ul për të dytin vit me radhë, teksa Qeveria vazhdon ta orientojë të gjithë huamarrjen në tregjet e huaja. Të dhënat zyrtare tregojnë se në tremujorin e tretë të vitit të kaluar, borxhi i brendshëm zbriti në 36.5 përqind e Prodhimit Kombëtar nga 40.3 përqind që ishte në fund të ...

 • Rritja ekonomike, specialistët: Po forcohet, por efektet minimale

  19 Janar, 2017

  Adrian CiviciPër Adrian Civicin, ekonomia e ka kaluar fazën më të vështirë të krizës dhe tani ka hyrë në një cikël të qëndrueshëm rritjeje.

  “Shqipëria, nga viti 2013 kur arriti një nivel shumë të ulët, ka hyrë në një cikël rritës nga 1 për qind në 3.4, me perspektivë për të arritur në 3.8, ose ...

 • Pasuritë e zyrtarëve, “Antimafia” përfshin edhe korrupsionin

  18 Janar, 2017

  inspektoratiPasuritë e zyrtarëve të korruptuar do të trajtohen njësoj si pronat e kriminelëve, duke u sekuestruar menjëherë, qoftë edhe mbi bazën e dyshimeve të arsyeshme. Pjesë e Reformës në Drejtësi është edhe një projektligj, i cili jo vetëm që ashpërson ligjin ekzistues “Antimafia”, por i shtrin efektet e tij edhe mbi pasuritë e zyrtarëve që burojnë nga ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"