LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Rama falënderon kuqezinjtë: I ndryshuat imazhin vendit

  23 Qershor, 2016

  kombetarja ramaNë fjalën e mbajtur para kombëtares, kryeministri Rama falenderoi tifozët, ose lojtarin e 12-të, dhe të gjithë futbollistët që së bashku i dhuruan shqiptarëve emocione të mrekullueshme dhe i ndryshuan vendit imazhin në Francë.

  “Është një privilegj i jashtëzakonshëm për mua t’ju uroj me mirënjohjen më të madhe këtë kthim të paharrueshëm në atdhe pas misionit tuaj në Francë, ...

 • FMN jep në Tiranë vlerësimet e fundit për ecurinë e ekonomisë

  23 Qershor, 2016

  fmnFMN e nxiti sërish Shqipërinë që të përqëndrohet për të çuar përpara reformat në disa nga sektorët më të rëndësishëm të ekonomisë, të cilat nuk janë ende në nivelin e pritur.

  Drejtuesja e re e misionit të FMN për Shqipërinë, Anitha Tuladhar, deklaroi në Tiranë se zbatimi i shpejtë i reformave ka rëndësi themelore për të siguruar një rritje më ...

 • Shqipëria fiton simpati, Gjermania në grup të vështirë!

  23 Qershor, 2016

  Nga Kampioanti Evropian i futbollit në Francë: Shqipëria dhe tifozeria shqiptare fitojnë simpati. Kualifikimi për në çerek finale ka sjellë mjaft surpriza dhe zhgënjime…

  kombetarjaPërfundoi faza e parë e garave në grupe në Kampionatin Evropian të futbollit. Shqipëria ka fituar zemrat e shumë simpatizantëve në Evropë me paraqitjen e saj shumë dinjitoze. Veçanërisht tifozët shqiptarë kanë fituar simpatinë e francezëve, ...

 • Cana: Krenar, faleminderit për gjithçka!

  22 Qershor, 2016

  canaPritjet kanë marrë fund dhe lojtarët janë të mërzitur që nuk do të luajnë të paktën edhe një ndeshje tjetër në Europian. Pavarësisht mërzisë, ata janë krenarë që përfaqësuan një komb të tërë.

  Kapiteni Lorik Cana, në faqen e tij zyrtare në “Facebook”, shkroi se nuk ishte ndjerë asnjëherë më shumë krenar për skuadrën, ndërsa ...

 • Tifozët Kuq e Zi: Jemi pafundësisht krenarë

  22 Qershor, 2016

  kuqeziShqipëria mund të jetë eliminuar nga Europiani, por të gjithë shqiptarët janë shumë krenarë për lojtarët. Ky ishte Europiani ynë i parë, por jo i fundit. Ne e dimë se ky ishte thjesht fillimi.

  Edhe tifozët të cilët i kanë qëndruar pranë kombëtares, janë shprehur shumë krenarë me skuadrën, madje në faqen zyrtare të Tifozëve ...

 • Kualifikimi? Ka ende shpresë, sytë tek 2 grupet e fundit

  21 Qershor, 2016

  sadikuKombëtarja shqiptare dhe tifozët kuqezi tashmë i kanë sytë nga ndeshjet e fundit në grupet E dhe F edhe pse shanset tona janë minimizuar në maksimum.

  Gjermania e Lëv nuk i shërbeu aspak përfaqësueses tonë pasi nuk arriti të shënojë 4 gola në portën kundërshtare. Përveç kësaj fitorja e Turqisë 2-0, e kualifikoi Irlandën e ...

 • Qeveria, një mln euro shpërblim dhe pasaporta diplomatike lojtarëve

  20 Qershor, 2016

  cunat e kombetaresQeveria vendosi të shpërblejë me një milion euro ekipin kombëtar për suksesin e arritur në pjesëmarrjen e parë në një kampionat europian futbolli. Vendimi i Këshillit të Ministrave vjen menjëherë pas fitores së parë dhe historike të kombëtares së Shqipërisë në ndeshjen e së dielës me Rumaninë.

  Goli i Armando Sadikut i dha ...

 • Në ndihmë të fëmijëve me diabet

  20 Qershor, 2016

  femijet me diabetNë Tiranë u zhvillua sot një tubim në ndihmë të fëmijëve me diabet.

  Mjekët dhe veprimtarët pohuan se diabeti po shtohet me shpejtësi në Shqipëri tek moshat e reja, prandaj duhet shtuar edhe kujdesi për ta.

  Veprimtarë të shoqatave të shëndetit, familjarë e fëmijë me diabet organizuan veprimtari sot në Tiranë për të tërhequr vëmendjen e shoqerisë dhe institucioneve ...

 • Greqia, e shqetësuar për pronat e Kishës në Shqipëri

  17 Qershor, 2016

  kotziasokPronat e Kishës Ortodokse Autqefale të Shqipërisë kanë rikthyer tensionet dhe përplasjet në distancë mes Ministrisë së Jashtme greke dhe asaj shqiptare.

  Fillimisht ka qenë minsitri grek Nikos Kotzias, i cili gjatë një interpelance të thirrur nga deputetit i Demokracisë së Re, Theodoros Karaoglou për pronat e minoritetit grek në Shqipëri ka theksuar se interesi i ...

 • Greqia kundër votimit me postë për shqiptarët

  17 Qershor, 2016

  Autokolona me autobusë të paguar nga partitë politike, vërshojnë nga Greqia sa herë që ka zgjedhje në Shqipëri.

  Por, Greqia është vënë në alarm për shkak të mundësisë së votimit të emigrantëve shqiptarë në Greqi përmes postës.

  Në një interpelancë të thirrur nga deputeti i “Demokracisë së Re”, Theodoros Karaoglou, ministri i Jashtëm grek, Nikos Kotzias, i është përgjigjur interesit lidhur me ligjin e miratuar nga Parlamenti ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"