LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Policia greke bllokon për 9 orë kufirin në Kakavijë

  12 Qershor, 2017

  KakavijaAutoritete greke njoftuan palën shqiptare se do të bllokojnë plotësisht kufirin në Pikën e Kakavijës, më e madhja që lidh Shqipërinë me Greqinë. Bllokimi do të realizohet të hënën prej orës 03 të mëngjesit deri në orën 12 të mesditës. Policia shqiptare u kërkoi shtetasve shqiptarë të përdorin pikëkalimet e tjera me vendin fqinj për të hyrë apo dalë ...

 • Padi e re në Kushtetuese kundër Reformës në Drejtësi

  7 Qershor, 2017

  Gjykata KushtetueseTë enjten më 1 qershor, Shoqata Kombëtare e Gjyqtarëve dhe Unioni i Gjyqtarëve të Shqipërisë, depozituan një padi në Gjykatën Kushtetuese kundër ligjit “Për organet e qeverisjes së sistemit të drejtësisë”, ligjit “Për statusin e gjyqtarëve dhe prokurorëve”, si dhe ndaj ligjit “Për rivlerësimin kalimtar të gjyqtarëve dhe prokurorëve në Republikën e Shqipërisë” – i njohur gjithashtu si ...

 • Tregu i përbashkët ballkanik, Hahn: Brenda mesit të 2018-s

  6 Qershor, 2017

  ballkaniBashkimi Europian shpreson që 6 vendet e Ballkanit Perëndimor të arrijnë një marrëveshje në samitin e 12 korrikut në Itali, për të krijuar një treg të përbashkët rajonal që mund të realizohet brenda një viti, në përpjekjen e fundit të bllokut për riangazhimin e rajonit.

  BE-ja është tejet energjike për të treguar se mbetet e ...

 • Marijuana, Raporti europian për drogën përmend Shqipërinë

  6 Qershor, 2017

  EDRQendra Monitoruese Europiane për Drogën dhe Varësinë ndaj Drogës publikoi të martën në Bruksel “Raporti mbi Drogën Europiane 2017”, duke vlerësuar se ka një rritje të trafikut nga vendet e Ballkanit, mes të cilave dallohet Shqipëria. “Raportet e fundit tregojnë ndryshime në rrugët, e trafikimit të kanabisit me rritjen e trafikimit të kanabisit bimor (marijuanës) dhe hashishit nga Ballkani ...

 • Ndjekje penale deputetit të LSI-së për blerje vote

  5 Qershor, 2017

  ndekje penaleNë Shqipëri një deputet i partisë Lëvizja socialiste për Integrim Gledjon Rehovica dhe drejtori i Spitalit Rajonal të Beratit Idlir Frashëri janë vënë në ndjekje penale nga policia pasi dyshohet të jenë përfshirë në blerje votash në favor të LSI-së. Sipas njoftimit të policisë, hetimi ndaj tyre ka nisur pas një denoncimi, dhe ata dyshohet të kenë konsumuar ...

 • Fiks Fare / Çelet sezoni turistik, plazhet në mëshirë të fatit

  5 Qershor, 2017

  ujrat e zeza“Fiks Fare” ka paraqitur situatën e disa zonave turistike në vend të cilat çdo vit frekuentohen nga mijëra turistë. Golemi  ka një infrastrukturë rrugore të vështirë në të cilën prej 15 vitesh nuk është vënë dorë, ndërkohë impianti i ujërave të zeza është drejt përfundimit.

  Në Shëngjin paraqitet e njëjta situatë përsa u ...

 • Pastrimi i parave. Mbi 411 raste vjet, edhe persona të ekspozuar politikisht

  2 Qershor, 2017

  pastrimi i paraveDrejtoria e Përgjithshme për Parandalimin e Pastrimit të Parave referoi vitin e kaluar 411 raste në prokurori dhe Policinë e Shtetit si të dyshimta për pastrim parash.

  Shifra bëhet publike në raportin vjetor të këtij institucioni. Sipas raportit, gjatë vitit 2016 në njësinë e inteligjencës financiare janë raportuar 1.290 transkasione të dyshimta.

  Por pas ...

 • Bushati: Bashkëpunimi rajonal nuk mund të zëvendësojë anëtarësimin në BE

  1 Qershor, 2017

  BushatiKur ka vullnet mes Tiranës dhe Beogradit për të bashkëpunuar për çështje të bashkëpunimit rajonal është më e lehtë për të gjetur gjuhën e zgjidhjes, thotë pë DW-në ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Ditmir Bushati.

  Në Berlin u zhvillua më 31 maj 2017 një takim i ministrave të Jashtëm të Ballkanit, në të cilin morën pjesë edhe ministri i Jashtëm gjerman Sigmar ...

 • Vettingu, mbyllet faza e verifikimit

  31 Maj, 2017

  VetinguNë Shqipëri komisioni i Posaçëm parlamentar për verifikimin e kandidatëve që do të jenë anëtar të strukturave të cilat do të duhet të kryejnë procesin e verifikimit të prokurorëve dhe gjykatësve shqiptarë, mbylli sot veprimtarinë e tij. Pavarësisht kritikave që përfaqësuesit e opozitës por dhe ai i LSI-së patën ndaj procesit të përzgjedhjes, lista me 68 kandidatë i kalon ...

 • AMA publikon treguesit audiovizivë, buletin për transparencë

  30 Maj, 2017

  amaPër herë të parë Autoriteti i Mediave Audiovizive bën publik buletinin e parë për treguesit në sektorin e medias, që përfshin 6 mujorin e parë të vitit 2016.

  Buletini është përmbledhje e treguesve mbi sektorin e mediave audiovizive në Republikën e Shqipërisë, duke përmbushur në këtë mënyrë edhe një nga funksionet kryesore që i atribuohen ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"