LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Freedom House: Liria në botë – në rënie për 17 vjet me radhë

  9 Mars, 2023

  fhOrganizata Freedom House tha të enjten se liria në botë shënoi rënie për të 17-in vit me radhë. Agresioni i Moskës çoi në shkelje shkatërruese të të drejtave të njeriut në Ukrainë. Grushtet e shtetit dhe përpjekje të tjera për të, dëmtuan qeveritë përfaqësuese dhe destabilizuan Burkina Fason, Tunizinë, Perunë dhe Brazilin.

   

  Grushtet e mëhershme të shtetit dhe represioni i ...

 • Olaf Scholz është optimist për marrëveshjen Kosovë-Serbi

  7 Mars, 2023

  Scholz RamaKancelari gjerman u takua të martën në Berlin me homologun e tij nga Shqipëria Edi Rama. Të dy ranë dakord që samiti i ardhshëm i Procesit të Berlinit do të mbahet në 16 tetor në Tiranë

   

  Kancelari gjerman Olaf Scholz llogarit me një arritje së shpejti të marrëveshjes së normalizimit mes Kosovës dhe Serbisë. Scholz tha të martën, 7.03.23 në Berlin ...

 • Shqipëri, aksionet e kushtueshme të aeroportit të Vlorës shiten për një çmim minimal

  6 Mars, 2023

  aeroporti i vloresAeroporti i Vlorës pranë lagunës së Nartës në Shqipëri është një nga projektet më të kushtueshme koncesionare të qeverisë shqiptare. Megjithatë, njëra nga kompanitë fituese të tenderit u largua nga projekti dhe i shiti aksionet me një vlerë minimale prej 4450 eurosh – duke ngritur paralelisht me shqetësimet mjedisore, edhe pikëpyetje të reja për projektin.

   

  Në fshatin Akërni ...

 • Berisha në zgjedhje me koalicion/ Pas humbjes së vulës, rithemelimi do regjistrohet me Partinë e Metës dhe të Dules

  6 Mars, 2023

  BerishaForumet e Sali Berishës vendosën të kërkojnë një strehë të re për zgjedhjet e 14 majit pas humbjes së vulës në Apel.

   

  Në tryezë u hodhën dy opsione, por shumica mbështeti futjen në betejën e pranverës me koalicion.

  “Pati ide për koalicion dhe kandidatë të pavarur. Këshilli vendosi që do të hyjmë me koalicion”, tha Edi Paloka, deputet i Partisë Demokratike.

  Mbledhjet e ...

 • Zhvillimet në Partinë Demokratike, komentojnë analistët

  6 Mars, 2023

  pdNë Tiranë, një ditë pas vendimit të Gjykatës së Apelit për të kthyer në shkallën e parë për rigjykim çështjen e përfaqësimit të Partisë Demokratike, ish-kryeministri Sali Berisha deklaroi sot se do t’i drejtohej Gjykatës së Lartë për rekurs.

   

  Ai përsëriti pretendimet se vendimi i djeshëm, i hartuar në zyrat e qeverisë Rama, ishte një tjetër goditje kundër opozitës dhe ...

 • “McGonigal” nuk ndikon marrëdhëniet! Flet Escobar nga DASH: Shqipëria aleate solide

  1 Mars, 2023

  Escobar ramaPër herë të parë Departamenti Amerikan i Shtetit ka dhënë një qëndrim të Qeverisë Amerikane në lidhje me përmendjen e kryeministrit Edi Rama në aktakuzën e ngritur ndaj zyrtarit të FBI-s Charles McGonigal.

   

  Gabriel Escobar Zëvendës-Ndihmës Sekretari i Shtetit për Evropën dhe Euroazinë, në një bashkëbisedim online me gazetarët u pyet nëse ka një ndikim në marrëdhëniet Shqipëri -ShBA ...

 • “Moment historik!”, takimi Kurti-Vuçiç, Rama: Kryeministri i Kosovës ka bërë gjënë e duhur, uroj që askush s’e akuzon për tradhti

  28 Shkurt, 2023

  RamaKryeministri Edi Rama e konsideron një moment historik dhe të rëndësishëm për paqen rajonale, takimin mes kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe presidentit serb, Aleksandar Vuçiç.

   

  Në lidhje me kritikat ndaj Kurtit, ai u shpreh se uron që askush nuk e akuzon për tradhti apo harresë, por të kuptojnë se ai ka bërë gjënë e duhur, duke u hedhur një ...

 • Sot mbahet mbledhja e dytë mes qeverisë së Shqipërisë dhe Malit të Zi

  27 Shkurt, 2023

  mbledhja e perbashket MZ ALSot, dita e hënë, 27 shkurt do të zhvillohet mbledhja e dytë e përbashkët mes qeverisë të Republikës së Shqipërisë dhe qeverisë së Malit të Zi, e cila do të mbahet në ndërtesën e re të Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Malit të Zi (CANU), në rrugën Rista Stijovića 5, në Podgoricë.

   

  Pritet të nënshkruhet ...

 • Përçahet opozita para zgjedhjeve! PDIU me tone nacionaliste deklarohet kundër PD

  27 Shkurt, 2023

  IdriziShpëtim Idrizi i preu shpresat Sali Berishës dhe ia bëri të  qartë se nuk ia fal marrëveshjen me Vangjel Dulen që prodhoi si kandidat të Himarës Fredi Bejlerin, i cili bën fushatë me flamurin e ‘Vorio Epirit” duke provokuar çamet.

   

  PDIU ka marrë vendimin që të dalë e vetme në zgjedhje. Shqiptarët e Ҫamërisë e njohin mirë historinë se si ...

 • Ahmetaj i përfshirë tek inceneratorët/ Dokumentet tregojnë rolin e tij në krijimin e koncesionit të Elbasanit

  25 Shkurt, 2023

  Ahmetaj2Arben Ahmetaj, jo vetëm që u përfshi në koncesionin e inceneratorit të Elbasanit, por kishte edhe një rol thelbësor në përcaktimin e formës së procedurës së ndjekur.

   

  Dokumentet e siguruara nga Top Channel tregojnë se si Ahmetaj, përmes vartësve të tij në Ministrinë e Zhvillimit Ekonomik dhe Sipërmarrjes, përcaktoi të gjithë procedurën dhe vendimmarrjen e institucioneve të tjera të përfshira ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"