LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • “Prioritet, prodhimi i municioneve në ritmin që kërkon lufta në Ukrainë”, NATO: Bazë në Porto Romano? Presim ofertat e aleatëve

  12 Mars, 2024

  NatoAleanca e Atlantikut të Veriut, NATO e ka vendosur ndër prioritetet e veta kryesore rritjen e prodhimit të armëve, nisur nga konflikti në Ukrainë.

   

  Në një reagim për Agjencinë Telegrafike Shqiptare, zyra e NATO-s në Bruksel u shpreh në lidhje me idenë e rivitalizimit të industrisë së armëve në Shqipëri se diskutimet mes aleatëve vazhdojnë për “rritje të prodhimit të ...

 • “Palët në Kuvend t’i shërbejnë qytetarëve”, i ngarkuari me punë i SHBA takon Nikollën, kryeparlamentarja: Po përpiqemi të rikthejmë seancat në normalitet

  11 Mars, 2024

  LinditaKryetarja e Kuvendit, Lindita Nikolla, u takua sot me të Ngarkuarin me Punë të Ambasadës së SHBA-së, David Wisner.

  Gjatë takimit u diskutua mbi kontributin e Kuvendit në forcimin e partneritetit strategjik mes Shqipërisë dhe Shteteve të Bashkuara dhe thellimin e reformave.

  Nikolla nënvizoi se Kuvendi po punon për avancimin e reformës në drejtësi, luftën kundër korrupsionit dhe konsolidimin e institucioneve ...

 • A do ketë zgjedhje në Himarë? Rama: Presim vendimin e Apelit. Do ishte mirë që drejtësia mos të…

  9 Mars, 2024

  EdiKryeministri Edi Rama nga Shkodra, në konferencë për mediat me gazetarët, u pyet nëse do të ketë zgjedhje të reja në Himarë, pas dënimit të kryebashkiakut të zgjedhur Fredi Beleri. Rama tha se për këtë gjë duhet të presim vendimin e Apelit të GJKKO-së, ndërsa shtoi se askush, as brenda vendit dhe as jashtë Shqipërisë nuk duhet që të ...

 • Mirela Kumbaro: Objektivi ynë është turizmi elitar

  8 Mars, 2024

  rivieraNë një intervistë me DW, zhvilluar në kuadër të Panairit Ndërkombëtar të Turizmit në Berlin (ITB), ministrja e Turizmit të Shqipërisë, Mirela Kumbaro shpjegon strategjinë e përballjes me numrin e shtuar të turistëve.

   

   

  Deutsche Welle: Zonja Kumbaro, ju jeni në Panairin Ndërkombëtar të Turizmit të Berlinit (ITB) me sloganin “Albania, all senses”. Cili është mesazhi i Shqipërisë turistike?

  Mirela Kumbaro: Është një hyrje në një vit, që duket se do ...

 • Nisma e veçantë e Ministrisë së Arsimit! Në një pusullë gjigante, fëmijë, prindër dhe gjyshër shkruan mesazhe për mësuesit

  7 Mars, 2024

  faleminderitSot, muri rrethues i Ministrisë së Arsimit, në rrugën e Durrësit ishte shpirti i festës së Ditës së Mësuesit.

  Një “pusullë gjigande”, si një tablo e pafund ndjenjash, ishte vendosur aty për të mirëpritur mesazhe nga qytetarë dhe kalimtarë të rastit për mësuesit e tyre në këtë 7 Mars.

  Fëmijët, prindërit dhe të rinjtë i janë bashkuar gëzimit të mësuesve të ...

 • Shqipëria sot më 7 Mars feston “Ditën e Mësuesit”, 137 vite më parë u hap shkolla e parë shqipe në Korçë

  7 Mars, 2024

  abcNë të gjitha shkollat e vendit festohet sot 7 Marsi, ku organizohen aktivitete festive në shenjë mirënjohjeje për punën e mësuesve në edukimin e brezit të ri.

  Në përkujtim të krijimit të Mësonjëtores së parë shqipe me vendim të Qeverisë  Shqiptare në vitin 1960 u vendos që 7 Marsi të njihet si “Dita Kombëtare e Mësuesve”.

  Festa vjen në ditën kur ...

 • Shqipëria me normën e lindjeve ndër më të ulët në Evropë më 2022, lë pas vetëm Spanjën dhe Maltën

  7 Mars, 2024

  shteti-dekurajon-lindjetVit pas viti Shqipëria po përkeqëson renditjen e saj në Evropë sa i takon treguesit e lindshmërisë për grua. 

  Të dhënat e sotshme të Eurostat tregojnë se në vitin 2022 Shqipëria kishte treguesin më të ulët fertilitetit për grua, duke lënë pas vetëm Spanjën dhe Maltën. Italia e cila konsiderohet nga popullsitë më të plakura të Evropës kishte normë të lartë fertiliteti ...

 • Blerja e votave, Beleri dënohet me 2 vjet burg. Reagon Greqia

  6 Mars, 2024

  BeleriNë Shqipëri Gjykata kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar vendosi sot të dënojë me dy vjet burg kryebashkiakun e zgjedhur të Himarës Fredi Beleri, i akuzuar për korrupsion aktiv në zgjedhje.

  Zoti Beleri, i cili gjatë gjithë kohës ka folur për një burgosje politike të tij, përsëriti të njejtin qëndrim dhe në Gjykatë, ndërsa ka akuzuar Prokurorinë se ka sajuar ...

 • Shqipëria u përgjigjet kritikave të UNESCO-s për Gjirokastrën dhe Beratin

  6 Mars, 2024

  ButrintiOrganizata Botërore e Monumenteve, UNESCO u kërkoi një vit më parë autoriteteve shqiptare të finalizonin me urgjencë Planin e Menaxhimit të Integruar për Gjirokastrën dhe Beratin.

  Shqipëria thotë në raportin e dorëzuar në UNESCO se kjo nuk është bërë ende dhe i arsyeton vonesat me largimin nga Instituti i Trashëgimisë të gjithë ekipit që punonte për Planin e Menaxhimit.

  Ndërsa raporti ...

 • Hapet baza ajrore e NATO-s në Kuçovë

  5 Mars, 2024

  Kucove NatoShqipëria merr më shumë përgjegjësi për paqen dhe sigurinë në rajon. Në Kuçovë rihapet baza ajrore, e cila do të vihet në funksion të misioneve taktike të NATO-s.

   

  Pas 19 viteve mungesë avionët luftarakë fluturuan sërish mbi qiellin e Kuçovës, duke shënuar zyrtarisht rihapjen e bazës ushtarake në këtë qytet. “Një pikë strategjike në mbrojtje të paqes dhe të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"