LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • The New York Times: Vjosa në ‘top’ listën e vendeve për t’u vizituar

  13 Janar, 2023

  vjosaLumi i Vjosës është renditur si një nga vendet më të bukura për t’u vizituar gjatë vitit 2023 në një artikull të The New York Times.

   

  Media prestigjioze amerikane e renditur Vjosën në vendin e 8-të nga 52 vende në botë që rekomandon për tu vizituar, si një bukuri e rrallë e Evropës me ekositem unik.

  Mbrojtja e Vjosës , një ...

 • Tiranë: Paraqiten prioritetet e Presidencës Suedeze të KE

  13 Janar, 2023

  Suedia BEDetyra e parë e presidencës suedeze do te jetë kontributi për të garantuar sigurinë e Europës, por edhe përshpejtimi i ritmeve të integrimit europian të Ballkanit Perëndimor.

   

  Ambasadorja e Suedisë në Tiranë, Elsa Hastad në ceremoninë e fillimit të presidencës suedeze të Këshillit të Bashkimit Europian të zhvilluar të mërkurën, (11.01) në Tiranë, paraqiti prioritetet e kësaj presidence, ku ...

 • “Janari me temperatura tipike, në fundjavë pritet…”, sinoptikani: Mjegull në disa zona, si do të vijojë këtë muaj moti

  12 Janar, 2023

  ngricaNjë janar me temperatura tipike, minimumi -3 ose -4 deri në 13-14 gradë. Kështu pritet të jetë moti muajin e parë të 2023, pra një vijim dimri i butë siç ka qenë deri tani.

  Sinoptikani Hakil Osmani në një lidhje live tha se edhe gjatë ditës së nesërme do ketë temperatura të ulëta çka mund të sjellë ngrica në rrugë.

  “Këto ...

 • Gërdeci, ish ministrit të Mbrojtjes Mediu, i komunikohen akuzat

  11 Janar, 2023

  MediuNë Shqipëri, pas rihapjes së çështjes së shpërthimit në Gërdec në vitin 2008, Prokuroria e posaçme i komunikoi sot akuzat ish ministrit të Mbrojtjes Fatmir Mediu. Akuzat ndaj tij, siç e pohoi edhe ai vetë më pas në dalje nga Prokuroria e Posaçme, janë po ato të ngritura që në vitin 2009 nga Prokuroria e Përgjithshme, “Shpërdorim i detyrës” ...

 • Londër: Rekord i ri emigrantësh me gomone

  4 Janar, 2023

  Kanali La ManshMë shumë se 45,000 migrantë kaluan në vitin 2022 ilegalisht nga Franca Kanalin e La Manshit për në Britaninë e Madhe. Për këtë shkak qeveria britanike do të ashpërsojë rregullat.

  Duke cituar shifra nga Ministria e Brendshme e Britanisë së Madhe, agjencia britanike e lajmeve PA njoftoi se numri i personave që kaluan me varka dhe gomone Kanalin e ...

 • “Pakoja e madhe”, 71 mijë persona me aftësi të kufizuar do të përfitojnë nga 8 mijë lekë

  30 Dhjetor, 2022

  pako71 mijë persona me aftësi të kufizuar do të përfitojë 8000 lekë të reja, si pjesë e “pakos së madhe” të qeverisë për përballimin e krizës nga inflacioni.

  Lajmin e ka bërë me dije kryeministri Rama i cili shkruan se ndihma do të lehtësojnë maksimalisht impaktin e inflacionit të luftës mbi konsumin bazë të kësaj shtrese në muajt e mbetur ...

 • Ja dokumenti që zbulon skemën se si Bordi përllogarit çmimin e naftës

  29 Dhjetor, 2022

  KarburantiTë gjithë janë të interesuar që të dinë mënyrën se si bordi i transparencës përllogarit çmimin final me të cilën qytetarët blejnë naftën, benzinën dhe gazin.

   

  Inside Story tani do të sjellë një format ekskluziv të kësaj përllogaritje, dokumente të cilat deri sot janë mbajtur të fshehta nga Bordi. Ky dokument që shihni, tregon përllogaritjen e çmimit të naftës që ...

 • Studimi i UNDP mbi ndërtimet në Shqipëri: Burimet janë të paqarta, ndërsa oferta e lartë dikton tregun

  24 Dhjetor, 2022

  Çmimet e banesave në Shqipëri krahasuar me vende të tjerëNë Tiranë, Programi për Zhvillim i Kombeve të Bashkuara UNDP publikoi sot një studim sipas të cilit, burimet e kërkesës së madhe për leje të reja ndërtimi janë të paqarta, ndërsa popullsia po zvogëlohet dhe një pjesë e konsiderueshme e banesave janë të lira dhe stoku i tyre është rritur.

   

  Studimi ...

 • Shqipëria firmos kontratë për blerjen e 6 dronëve Bayraktar

  21 Dhjetor, 2022

  ramaNë Tiranë, qeveria shqiptare nënshkroi sot një kontratë me kompaninë turke Baykar, për blerjen prej saj të 6 dronëve ushtarakë Bayraktar. Firmosja u bë gjatë një ceremonia të veçantë në prani të kryeministrit Edi Rama, ministrit të Mbrojtjes Niko Peleshi, si dhe përfaqësuesve të kompanisë turke, përfshirë, drejtuesin e saj ekzekutiv Lütfü Haluk Bayraktar.

   

  “Ne do nënshkruajmë për paketën e ...

 • Shqipëria do të marrë dronë me armë/ Nënshkruhet marrëveshja, brenda 2023 do të vijnë nga Turqia

  21 Dhjetor, 2022

  ramaQeveria shqiptare finalizoi dhe nënshkroi kontratën me kompaninë turke “Bayraktar”, në blerjen e tre dronëve të armatosur, për t’u përdorur në misione ushtarake, policore dhe civile, në funksion të sigurisë kombëtare.

   

  Këta dronë do të mbërrijnë në vendin tonë vitin e ardhshëm. Do të përdoren edhe në luftën kundër krimit e kultivimit të paligjshëm të hashashit si dhe për nevojat ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"