LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Ambasada e SHBA sërish për hetimet ndaj Tahirit

  21 Nentor, 2018

  TahiriNë Shqipëri, ambasada amerikane u shpreh sot se ajo priste një hetim të plotë për rastin e Ervis Martinajt, i mbetur i plagosur gjatë një përplasjeje me armë zjarri në një lokal në qendër të Tiranës, pak javë më parë, por dhe për ish ministrin e Brendshëm Saimir Tahiri.

  Javën e shkuar ambasada amerikane dhe disa seli të tjera ...

 • Vettingu në politikë; Ekspertët e Venecias takojnë opozitën dhe socialistët

  19 Nentor, 2018

  Ekspertet e VeneciasEkspertët e Komisionit të Venecias nisën misionin e tyre dy ditor në Tiranë në Kryesinë e Kuvendit, institucioni, i cili u kërkoi mendim për nismën e opozitës për vettingun e politikanëve.

  Në takimin me nënkryetaren e Kuvendit, reporterët e Venecias kërkuan të mësojnë qëndrimin e mazhorancës lidhur me nismën ligjore të demokratëve, por nënkryetarja Vasilika Hysi i bëri ...

 • Gjermania sjell për herë të parë në Tiranë sistemin foto-voltaik të ndriçimit publik

  18 Nentor, 2018
  parada e fenereveAmbasadorja gjermane në Tiranë Susanne Schütz, e cila inaguroi sistemin foto-voltaik të ndriçimit për herë të parë theksoi se edhe projekte të vogla sjellin ndryshim në jetën e qytetarëve.

  Mbrëmja e të mërkurës (14.11.) do të hyjë në historinë e modernizimit të Tiranës. Për herë të parë, një nga rrugët e saj kryesore, Rruga Skandërbe, e njohur ...

 • Bruksel, Mogherini: 2019-ta, viti ku do shënohen suksese nga Shqipëria

  14 Nentor, 2018

  bushatiNë Bruksel është mbajtur një konferencë e përbashkët për mediat nga ministri i Jashtëm Ditmir Bushati, eurokomisioneri për zgjerimin Johannes Hahn dhe përfaqësuesja për Politikë të Jashtme në BE, Federica Mogherini.

  E para që mori fjalën ishte Mogherini, e cila tha se viti 2019 do të jetë një vit ku do të shënohen suksese nga Shqipëria.

  “Shqipëria vazhdon të luajë një ...

 • Sot mbushen 110 vjet nga Kongresi i Alfabetit

  14 Nentor, 2018

  kongresi i ManastiritMë 14 Nëntor 1908 në Manastir filloi punimet Kongresi i Manastirit ose Kongresi i Alfabetit, me qëllim krijimin e një alfabeti të njësuar që do të ishte edhe fillimi i letërsisë mbarë shqiptare.

  Në këtë kongres ishin të pranishëm 150 delegatë, të ardhur nga të gjitha anët e Shqipërisë, si dhe nga komunitetet shqiptare në Rumani, Itali, ...

 • Rreth 82% e gazsjellësit TAP ka përfunduar

  13 Nentor, 2018

  tap_pipeline_main TAPRreth 82% e gazsjelllësit Trans-Adriatik (TAP) ka përfunduar, tha konsorciumi që do të sjellë gaz nga Azerbajxhani në Europë në një njoftim për shtyp.

  “Punimet po shkojnë mirë dhe ne jemi në rrugën e duhur për të përmbyllur projektin e nisur aktivitetin në 2020-ën”, thuhet në njoftim.

  Vlera e përgjithshme e TAP është 4.5 miliardë Euro. Gazsjellësi është pjesë e ...

 • Shqipëria me zëvendësministër të brendshëm me kompetenca ministri

  7 Nentor, 2018

  Sander LeshiPas refuzimit të dekretimit të Sandër Lleshit si Ministër i Brendshëm, Rama e emëroi atë si zëvendësministër. Të mërkurën ai nisi detyrën.

  Sandër Lleshi, ka nisur të mërkurën (7.11.2018) detyrën e  zv./ ministrit të Brendshëm, me kompetencat e ministrit. Emërimi i tij u bë të martën (6.11.2018) nga kryeministri Rama, pas miratimit nga Parlamenti në një seancë të jashtëzakonshme ...

 • Në përkujtim të Mid’hat Frashërit

  7 Nentor, 2018

  Midhat FrasheriMë 10 nëntor, në Nju Jork do të mbahet një ceremoni për riatdhesimin e eshtrave të Mid’hat Frashërit, personalitetit të shquar shqiptar, që prehet në varrezat Ferncliff të Westchester-it.

  Mid’hat Frashëri, i njohur edhe me emrin e letrave Lumo Skëndo, lindi në Janinë më 25 mars 1880 dhe vdiq në Nju Jork më 3 tetor 1949.

  Ai la gjurmë të ...

 • Rama: Kushtetuta nuk njeh refuzimin e ministrave

  6 Nentor, 2018

  RamaNë Shqipëri, kryeministri Edi Rama tha sot se kushtetuta nuk i njeh asnjë të drejtë presidentit për të refuzuar propozimet për ministra, duke theksuar se refuzimi për dekretimin e gjeneralit Sandër Lleshi në postin e ministrit të Brendshëm, kishte shkaktuar një krisje kushtetuese. Deklaratat e tij zoti Rama i bëri gjatë seancës së parlamentit ku u votua shkarkimi i ...

 • Meta dekreton kreun e SHISH-it. Vendimi pas një viti, Bendo shkon në Kuvend

  6 Nentor, 2018

  Bendo SHISHMë shumë se një vit pas propozimit nga kryeministri Edi Rama, Presidenti Ilir Meta krijoi bindjen dhe dekretoi Helidon Bendon në krye të Shërbimit Informativ(SHISH).

  Emri i tij cilësohej si i refuzuar përfundimisht nga ana e Presidentit, pas shumë verifikimesh që iu bënë figurës së zv/shefit të shërbimit sekret shqiptar. Megjithatë, Bendo drejtoi realisht shërbimin që pas dorëheqjes së ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"