LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Vlahutin: Venecia tha “ok”; Vettingu nuk negociohet!

  15 Dhjetor, 2016

  vlahutinKëtë javë Europa dhe raporti ynë me të ishte i rëndësishëm për shkak të asaj që u vendos, ose më saktë që nuk u vendos në Bruksel. Megjithëse u duk sikur Këshilli i Ministrave të Bashkimit Europian do të kishte një rekomandim pozitiv për Shqipërinë, çështje të tjera e penguan atë që të  merrte një vendim këtë ...

 • Shqipëri: Të kthesh fshatin në një vend ku ia vlen të jetohet

  14 Dhjetor, 2016

  “Mrizi i Zanave” nuk është vetëm vepra e Gjergj Fishtës. Ai është restorant e qendër agroturizmi në Fishtë, pranë Lezhës, i cili krijon shanse për fermerët e zonës së Zadrimës, që nuk kanë ku të shesin produktet e tyre.

  veze-fshatiFshati vetëm prapambetje? Jo, duhet gjetur rruga për ta zhvilluar atë

  Nuk është e thjeshtë për ...

 • Vendet anëtare: Ok me rekomandimin për Shqipërinë

  13 Dhjetor, 2016

  euMinistrat e Jashtëm të vendeve anëtare ranë dakort me rekomandimin e bërë nga Komisioni europian që hapja e bisedimeve për anëtarësim me Shqipërinë të bëhet në varësi të zbatimit të Reformës në Drejtësi dhe veçanërisht të ligjit për vlerësimin e gjyqtarëve dhe prokurorëve. Komisionit europian i është kërkuar gjithashtu të paraqesë një raport për Shqipërinë kur ajo të ketë ...

 • Tiranë: SHBA, BE, qeveria dhe PD reagojnë mbi Opinionin e Komisionit të Venecias

  12 Dhjetor, 2016

  vetinguAmbasada e Shteteve të Bashkuara mirëpriti opinionin e Komisionit të Venecias mbi Ligjin e Vetingut.

  “Vetingu i gjykatësve do të jetë një hap kuptimplotë drejt eliminimit të korrupsionit të thellë gjyqësor në Shqipëri dhe opinioni i Komisionit të Venecias duhet t’i japë fund çdo shqetësimi legjitim lidhur me ligjin” – thuhet në një deklaratë nga SHBA.

  Vendimi i ...

 • Venecia: Ligji i rivlerësimit pa probleme

  10 Dhjetor, 2016

  komisioni-i-veneciasKomisioni i Venecias nuk ka shfaqur asnjë kundërshti lidhur me Ligjin për rivlerësimin e gjyqtarëve dhe prokurorëve dhe sipas tij, dispozitat e ligjit nuk shkelin nenet e Konventës europiane të të Drejtave të Njeriut apo shfaqin problem për asnjë nga çështjet e ngritura nga Gjykata kushtetuese e Shqipërisë në kërkesën e saj për të marrë një opinion rreth tekstit ...

 • Negociatat pas një viti, Moody’s: Shqipëria, borxh i qëndrueshëm

  10 Dhjetor, 2016

  moodysGjiganti ndërkombëtar i financave Moody’s e vlerësoi borxhin publik të Shqipërisë si të qëndrueshem me notën B1 duke deklaruar se pozicioni financiar i vendit  është përmirësuar falë disiplinës fiskale.

  “Ecuria e fortë buxhetore mbështet parashikim tonë se në 2016-ën, deficiti do të zbresë në 2.5 përqind, më i ulëti në dy dekada”, thotë agjencia.

  Agjencia vlerëson ...

 • Lu: “Gjykatat e korruptuara japin vendime indinjuese e të papranueshme”.

  9 Dhjetor, 2016

  donald-luAmbasadori i SHBA-ve në Tiranë, Donald Lu, shprehu sot kritika të tjera të ashpra për korrupsionin e gjykatave shqiptare, duke iu referuar lirimit tre ditë më parë të një dënuari shumëvjeçar për arsye shëndetësore.

  Lulzim Berisha, i njohur si drejtues i një bande kriminale në Durrës, u lirua me kusht tre ditë më parë nga gjykata e Apelit në Durrës, ...

 • Shqipëri: Korrupsioni në Drejtësi

  7 Dhjetor, 2016

  rasim-dodaNë Shqipëri, gjyqtari i Sarandës Rasim Doda u dënua disa javë më parë nën akuzën e korrupsionit. Ai ishte denoncuar nga sipërmarrësi Hasan Bushi, i cili tha se gjykatësi i kishtë kërkuar 80 mijë euro në këmbim të një vendimi në favor të tij. Siç del nga bisedat e përgjuara mes gjykatësit, sipërmarrësit dhe avokatit të këtij të fundit, ...

 • Premtimi i Kotzias: Zgjidhim problemet me Shqipërinë

  5 Dhjetor, 2016

  steinmeier-kotziasMinistri i Jashtëm grek, Nikos Kotzias ka deklaruar se Athina mbështet integrimin europian të Shqipërisë, por Tirana zyrtare, nga ana e saj duhet të përmbushë kushtet e kërkuara, midis tyre edhe respektimi i të drejtave të minoritetit grek.

  I pyetur në konferencën e përbashkët të shtypit me homologun e tij gjerman, Steinmeier, për perspektivën europiane ...

 • Lu: SHBA mbështet institucionet e reja kundër krimit dhe korrupsionit

  5 Dhjetor, 2016

  luSHBA do të mbështetin fuqishëm institucionet e reja shqiptare SPAK dhe BKH në luftën ndaj krimit të organizuar dhe korrupsionit, deklaroi sot ambasadori amerikan në Shqipëri, Donald Lu.

  Ambasadori Lu tha se korrupsioni në nviele të larta ka kosto të tmerrshme në shoqërinë e qytetarëve të thjeshtë të çdo moshe.

  Ai tha që pothuajse çdo familje shqiptare është prekur nga inspektorë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"